Asukoha mõisted – seletav sõnastik

Siit leiad mõistete täpsemad lahtiseletused. Lisatud on vastandtähendusega mõiste. Pööra tähelepanu mõistete omavahelistele erinevustele ja sarnasustele – osadel juhtudel on võimalik kirjelduses kasutada mitut erinevat mõistet, mis erinevad omavahel nüansside poolest. Pea silmas, et osad terminid on kasutuses ainult teatud kehaosade kirjeldamisel.

Anterior ehk eesmine – keha, kehaosa või organi eesmine suund, vastand tagumisele (posterior). Näiteks naba paikneb kehatüve eesmisel pinnal, nina pea eesmisel pinnal jne.

Caudalis on otsetõlkes "sabapoolne", inimesel tähistab tuharatele lähemal olevat struktuuri. Inimese puhul on see termin mõningatel juhtudel sarnane mõistega inferior ehk alumine. Näiteks paikneb küünarnukk õlast kaudaalsemal/inferioorsemal (allpool). Terminit kasutatakse enam embrüoloogias ja loomade anatoomiat kirjeldades. Otsene vastandmõiste on cranialis.

Cranialis tähistab pea (täpsemalt kolju) pool paiknevat struktuuri (samas tähenduses kasutatakse ka mõistet cephalicus). Inimese puhul on see termin mõningatel juhtudel sarnane mõistega superior ehk ülemine. Näiteks on õlg kraniaalsemal/ ülevamal (superioorsem) küünarnukist. Otseseks vastandmõisteks on caudalis.

Dexter - parempoolne, paremal pool paiknev.

Distalis - kehatüvest kaugemal asetsev jäseme osa. Näiteks hüppeliiges on põlveliigesest distaalsemal. Sarnase tähendusega on perifeerne ehk keskosast eemal paiknev. Terminit ´perifeerne´ saab kasutada laiemalt, mitte üksnes jäsemeid kirjeldades. Vastandmõiste on proximalis.

Dorsalis ehk selgmine (või ka lülisambapoolne)pool. Näiteks paikneb sabaluu vaagna selgmisel pinnal. Inimese keha kirjelduses on see mõiste samatähenduslik mõistega posterior ehk tagumine. Vastandmõiste on ventralis. Vahel kasutatakse mõistet dorsalis ka käe- või jalaselga kirjeldades.

Externus ehk välimine, väljaspool paiknev.

Inferior ehk alumine - näitab keha alaosale lähemal paiknemist. Mõiste ei kehti jäsemete puhul. Vastandmõiste on superior.

Inter- on eesliide, mis tähistab millegi vahel paiknemist. Näiteks interkostaalne ehk roietevaheline.

Internus ehk sisemine, seespoolne, sees pool paiknev.

Lateralis tähistab külgmisemat, keskpidisest ehk mediaansest tasapinnast kaugemale jäävat struktuuri. Näiteks reis ühineb vaagna lateraalse piiriga. Kõrvad asetsevad lateraalsemal kui nina. Vastandmõiste on medialis.

Longitudinalis on piki olev, piki suunas kulgev või asetsev.

Medialis - keha kesktasapinnale lähemal asetsev. Näiteks nina on mediaalsema asetusega kui kõrvad. Anatoomilises positsioonis on väikene sõrm pöidlast mediaalsemal. Vastandmõiste on lateralis.

Medius ehk keskmine, keskel asetsev. Näiteks on keskmine sõrm kolmas ehk mediaalne sõrm.

Obliquus on põikisuunaline, põiki olev, kõrvale või küljele suunatud, kaldus.

Palmaris ehk pihkmine on peopesapoolne. See on labakäega seotud mõiste, näiteks plaksutamisel puutuvad kokku käelabade palmaarsed pinnad.

Plantaris ehk taldmine on jalalabaga seotud mõiste- jala tald ehk jalalaba osa, mis seistes või kõndides maapinnaga kokku puutub.

Posterior ehk tagumine - keha, kehaosa või organi tagumine suund, vastand eesmisele (anterior). Näiteks tuharad on kehatüve tagumine osa, lülisammas jääb keha tagumisele ehk dorsaalsele poolele.

Profundus on sügavamal paiknev, pindmisemast kaugemale jääv. Näiteks aju paikneb sügaval, koljuluude sees. Vastandmõiste on superficialis.

Proximalis tähistab kehatüvele lähemat, kinnituskohale lähemal asetsevat jäseme osa. Näiteks puus on põlvest proksimaalsemal. Ligilähedane mõiste on tsentraalne ehk kesksemal paiknev, kesksem, mida saab kasutada ka muljal kui ainult jäsemetest rääkides. Vastandmõiste on distalis.

Sinister - vasakpoolne, vasakul pool paiknev.

Superficialis tähistab pinnale lähemale jäävat või pindmisemalt paiknevat struktuuri. Näiteks on keha pindmine organ nahk. Vastandmõiste on profundus.

Superior ehk ülemine - näitab keha ülaosale lähemal paiknemist. Ei kehti jäsemete puhul. Vastandmõiste on inferior.

Trans- on eesliide mis tähistab asendi kirjelduses millegi suhtes risti asetsemist. Näiteks transkutaannne torge on risti läbi naha tehtav torge.

Transversus on risti olev, risti asetsev.

Ventralis ehk kõhtmine – kõhupoolne. Kõhtmiselt paikneb näiteks naba. Inimese keha puhul on see termin samatähenduslik mõistega anterior ehk eesmine. Vastandmõiste on dorsalis.