Gagné modifitseeritud õppeühiku mudel

iDevice ikoon

Gagné modifitseeritud õppeühiku mudel

Eesti õpetajatega läbiviidud uurimuses (Krull jt 2007) paluti kommenteerida videolindile salvestatud õppetundi. Kommentaaride analüüsist selgus, et õpetajate ütlused puudutasid peaaegu kõiki õpetamise momente, nagu need kajastuvad Gagné õppeühiku mudelis. Lisaks selgus, et õpetajate kommentaarid hõlmasid kahte täiendavat valdkonda: klassi töö üldist korraldust konkreetses tunnis (sealhulgas distsipliini kindlustamist) ning üldist ehk strateegilist lähenemist õpetamisele ja klassis valitsevat õhkkonda, mis Gagné mudeli etappidena ei kajastu, kuid on üliolulised klassiga töötamise seisukohalt.

Lisaks eelnevale selgus, et katseisikud rääkisid üldjuhul õpitu kontrollimisest, selle hindamisest ja tagasisidest kui ühtekuuluvatest sündmustest (Krull jt 2007). Nendest kahest asjaolust tulenes vajadus Gagné mudelit modifitseerida.

Tabel 1. Gagné modifitseeritud õppeühiku mudel
Õpilaste tähelepanu haaramine
G1
Õpilaste informeerimine eesmärkidest ja motiveerimine
G2
Varemõpitu meenutamine
G3
Uue õppematerjali esitamine
G4
Õpilaste õppimise/tunnetustegevuse suunamine ja toetamine
G5
Õppe-eesmärkide saavutamise kontroll, tagasiside ja hindamine
G6
Õpitu kinnistamine ja üldistamine
G7
Klassi tegevuse organiseerimine ja korraldamine
M8
Üldine õpetamisstrateegia ja klassiatmosfäär
A9

 

Tabelis 1 on esitatud õppeühiku etapid ning ka nendele etappidele vastavad koodid, mida kasutati Eesti õpetajatega läbiviidud uurimuse puhul (Krull jt 2007).

Viidatud kirjandus:
Krull, E., Oras, K. and Sisask, S. (2007). Differences in teachers' comments on classroom events as indicators of their professional development. Teaching and Teacher Education, 23, 7, 1038-1050.