III klassi preparatsioon lingvaalse juurdepääsuga

Esmase kaviteedi preparatsioon tehakse enamasti kaudselt, jälgides prepareerimist peeglist. Peegel peab olema puhas ja ilma kriimudeta. Abistaja hoiab töötades peegli puhta, suunates sellele õhujoa.

Avamiseks eelistatakse väikest või keskmise suurusega kerapuuri – puuri valik sõltub kahjustuse suurusest. Puuriga sisenetakse proksimaalsele pinnale lingvaalselt kohas kuhu karioosne kahjustus jääb kõige lähemale. Emaili läbides ei tohi kahjustada kõrvalolevat hammast.


kerapuur

Aksiaalse seina sügavuseks püütakse hoida 0,75-1,25 mm. Aksiaalne sein peab järgima hamba välispinna kontuuri. Väikene kaviteet võiks dentiini ulatuda 0,2 mm ulatuses. Tegelik kaviteedi sügavus ja ulatus sõltuvad kahjustuse asetusest ja suurusest ning varasema täidise olemasolust.

Kaviteedi loomisel tuleks üritada säilitada proksimaalset kontakti. Kui kaaries paikneb kontaktpunktis tuleb karioosne kude eemaldada ka juhul kui kontakt seeläbi avaneb. Sel juhul peab täidise värv vastama hambavärvile, sest see jääb fatsiaalselt nähtavale.

Intsisaalsed ja gingivaalsed emailiservad viimistletakse käsiinstrumentidega (trimmerite, peitli või emailikirvega) vältimaks kõrvalhamba emailipinna kahjustamist.

Pärast kaviteedi esmast kujundamist eelpool kirjeldatud viisil eemaldatakse karioosne kude, mis on jäänud eemaldamata. Samuti eemaldatakse (selle olemasolul) kogu vana defektne täidismaterjal.

Hamba pulbi kaitseks asetatakse sügavasse kaviteeti kaltsiumhüdroksiid. Kaltsiumhüdroksiid halvendab täidise adhesiivsust ja kuna materjal on opaakne võib see kumada läbi hambakoe või täidismaterjali. Seetõttu asetatakse minimaalne kogus kaltsiumhüdroksiidi kaviteeti kohas mis on pulbile kõige lähemal (enamasti aksiaalses seinas). Vaata fotot ja pööra tähelepanu kaltsiumhüdroksiidi (illustratsioonil valge) asukohale.


Väikese kerapuuriga luuakse vajadusel (suur kaviteet, lisaretentsiooni vajadus) lisaretentsiooniks piki aksiaalset seina gingivaalsele vagu ja intsisaalsesse kaviteedi nurka väikene süvend. Vagu võiks kaviteedis ulatuda dentiini umbes 0,25 mm ulatuses kohas kus on kahjustamata email (vagu nõrgendab kõrvalasetsevat emailiäärt).

Emailiservadele antakse nt leegikujulise teemantpuuriga kerge kaldlihv (täpsem kirjeldus järgmises alapeatükis). Kaldlihv ei tohi ulatuda sügavale kaviteeti, vaid tehakse ainult emaili paksuses kõigil ligipääsetavatel kaviteedi servadel. Piisavaks kaldlihvi laiuseks on 0,25-0,5 mm.

Kaldlihvi vastunäidustuseks on kaviteedi serv mis ulatub juure pinnale ja/või lingvaalsel pinnal hamba kontaktpunkti lähedusse. Neil juhtudel ei ole kaldlihv soovitatav.

iDevice ikoon Jäta meelde!

Kaviteedi loomisel peaks puur liikuma võimalikult otsemat teed kahjustuse suunas.

Võimalusel ei avata kontaktpunkti ja hoidutakse aksiaalses suunas puurimisest, et vältida pulpi kahjustamast.


iDevice ikoon Video

Nüüd, kus oled teooriaga tutvunud, vaata videot III klassi preparatsioonist (inglise k., pikkus 32 minutit).

Tegemist on ajaloolise videoga, kuid põhitõed kehtivad siiani. Kindlasti vaata kaviteedi preparatsioon (esimesed 10 minutit) kus näed tavalist meetodit palatinaalse lähenemisega.

Kui huvitud ka matriitsi kasutamisest (mis on erinev II klassi puhul kasutatavast matriitsüsteemist), alusta vaatamist 16. minutist. Sellele järgneb täidise asetamine (jälgi matriitsiga modelleerimist - see kergendab oluliselt sinu tööd!) ja viimistlus.