Protsess
Igale rühmale tehakse kättesaadavaks teema, seisukohad, vajalikud juhendmaterjalid ning ajakava. Juhendmaterjalid peaks sisaldama viiteid ning juhiseid ka tehnilistele vahendite kasutamiseks.
Alarühmades arutletakse etteantud seisukoha üle, otsitakse ja töötatakse läbi kirjandust ning pannakse kirja selle seisukoha põhjendused, tõendid, näited. Alarühma enda seisukoha kaitsmine võib toimuda kirjalikul kujul või ka näiteks videona.
Kui rühmi on palju, võib seejärel rühmad ümber jaotatada – sama seisukohaga erinevate rühmade alarühmad pannakse kokku. Samade alarühmade õppijad võrdlevad oma põhjendusi, arutlevad ning täiendavad oma tööd.
Seejärel taastatakse esialgsed rühmad (sisaldavad kahte vastandlikku alarühma) ning alustatakse akadeemilist vaidlust. Esmalt tutvutakse teise alarühma seisukohaga ning argumentidega, analüüsitakse esitatud näiteid, argumente, esitatakse küsimusi ning jagatakse selgitusi. Seda võib teha ka tabeli kujul, pannes kirja vastasseisukoha võtmesõnad või peamised argumendid ning oma rühma kommentaarid ja vastuargumendid.
Vastasseisukoha võtmesõnad ja argumendid | Enda kommentaarid ja vastuargumendid |
|
Vaidluse lõpuks vormistatakse ühine kokkuvõte, kus rühmad esitavad oma lõpliku seisukoha ning toetavad argumendid (mis rahuldab kõiki õppijaid rühmas). Ühine seisukoht võib olla kombinatsioon kahest eelnevast seisukohast või hoopis mingi kolmas. Ka ühise kokkuvõtte vormistamisel või arutelu käigus võib kasutada tabelit:
1. seisukoha võtmesõnad/argumendid |
Ühine seisukoht ja argumendid |
2. seisukoha võtmesõnad/argumendid |
|
Õpetaja kommenteerib ja hindab töö tulemust ning protsessi. Lõpuks antakse kõigile õppijatele võimalus avaldada oma algne isiklik seisukoht ning kommenteerida rühmatöö protsessi.
Rühmatöö planeerimisel on oluline arvestada tööks vajaliku ning kasutadaoleva ajaga.
Järgneva näidisajakava eelduseks on, et õppija osaleb kursusel u. 2-3 tundi päevas:
- päev – tutvumine rühmakaaslastega ning juhendmaterjalidega
- päev – tegevuskava ja ülesannete kokkuleppimine alarühmas, teemakohane ajurünnak
- päev – lugemismaterjalide otsimine ja analüüsimine, leitu ning enda mõtete esitamine kaaslastele
- päev – alarühma kokkuvõtte vormistamine
- päev – tutvumine teise sama alarühma kokkuvõttega, enda rühma kokkuvõtte täiendamine
- päev – tutvumine vastandseisukohaga alarühma kokkuvõttega, vaidlus
- päev – lisamaterjalide otsimine, vaidlus
- päev – rühma ühiskokkuvõtte vormistamine
- päev – ühiskokkuvõtte vormistamine ja esitamine
- päev – tagasiside ja hindamine, rühmatöö kommenteerimine