Konditsionaalsed mutandid

Eluks hädavajalike geenide uurimiseks kasutatakse tihti konditsionaalseid mutante. Need on mutandid, kus mutatsiooni omav geeni alleel on funktsionaalne ühel kasvutingimusel (lubatud e. "permissive") ja inaktiveerub teisel kasvutingimusel (piirav e. "restrictive").
 
Ajalooliselt on kasutatud konditsionaalsete mutantide isoleerimiseks erinevaid temperatuure. Näiteks, temperatuuritundlikes (ts) tüvedes on mutatsiooni omav valk funktsionaalne madalal kasvutemperatuuril (25 oC). Sellel temperatuuril kasvab ts mutant sarnaselt metsiktüüpi rakkudega (Joonis 2). Temperatuuri tõstmisel (35 oC-38 oC) valk kas inaktiveerub või muutub ebastabiilseks ja lagundatakse. See põhjustab fenotüübi avaldumist. Külmatundlikud (cs) mutandid kasvavad normaalse kasvukiirusega temperatuuridel 28 oC-34 oC. Mutatsioon avaldub rakkude kasvatamisel madalatel temperatuuridel (11 oC-24 oC).
 
Joonis 2. Temperatuuritundlike mutantide ja metsiktüüpi tüvede kasv erinevatel temperatuuridel.
 
Juhul kui on tegemist konditsionaalselt letaalse mutatsiooniga, siis piiravatel tingimusel need rakud surevad (Joonis 2). Enamasti põhjustab konditsionaalset mutatsiooni retsessiivne mutatsioon nn. funktsiooni kaotanud ("loss-of-function") alleel.
 
Tähtis on meeles pidada, et konditsionaalsed mutandid on mutandid kogu aeg. Mutatsioon kromosoomis on alles ka siis kui rakud kasvavad lubatud kasvutingimusel sarnaselt metsiktüüpi rakkudega.