Eesmärgi sõnastamine

Selgelt ja mõistetavalt sõnastatud eesmärk on uurimistöö telg. See annab uurimusele suuna ja määratleb lõpp-punkti, milleni uurija oma töös tahab jõuda. Eesmärgist tulenevad uurimuse ülesanded, mida autor täitma asub. Et eesmärki konkretiseerida, tuleb sõnastada uurimisküsimused, millele töös vastust otsitakse, ja valida uurimisstrateegiad, mida eesmärgi saavutamiseks kasutatakse.

Uurimusel võivad olla erinevad eesmärgid. Hirsjärvi, Remes ja Sajavaara (2005) jagavad eesmärgid sõltuvalt uurimuse iseloomust neljaks: kaardistada, kirjeldada, seletada või ennustada. Uurimuses võib määratleda ka mitu erinevat eesmärki ning eesmärgid võib uurimuse käigus ka muutuda. Mida aga kindlasti tasuks autoril meeles pidada, on see, et hästi sõnastatud eesmärk EI OLE suunatud mitte tegevusele, protsessile, nt otsida, uurida (vt näide 2), vaid ON pigem orienteeritud tulemusele, nt leida, avastada, välja selgitada jmt(vt näide 1).

Näide 1. Uuringu eesmärk on välja selgitada, millisena näevad klassiõpetajad oma rolli ja kuidas aitab IKT õpetajal rolli täita (Üliõpilane 1).

Näide 2. Uurimuse eesmärk on uurida õpilaste ja õpetajate hinnangute kokkulangevust erinevate motivatsioonikonstruktide osas (Üliõpilane 2).

Sama oluline, kui eesmärgi selge ja konkreetne sõnastamine, on formuleerida arusaadavalt, mida ja kuidas eesmärgi saavutamiseks tehakse.

iDevice ikoon Rakenda!
Sõnasta oma uurimistöö eesmärk/eesmärgid, juhindudes eespool esitatud soovitustest.

iDevide ikoon Loe lisaks!
  1. Hirsjärvi, S., Remes, P., & Sajavaara, P. (2005). Uuri ja kirjuta. Tallinn: Medicina.
  2. Kalle, E., & Aarma, A. (2003). Teadustöö alused. Tallinn: Tallinna Tehnikaülikool.
  3. Leki, I. (1998). Academic Writing. United Kingdom: Cambridge University Press.