III klassi preparatsioon fatsiaalse lähenemisega

Preparatsioon, kus kaviteet moodustatakse fatsiaalselt pinnalt kahjustusele lähenedes, on üldjoontes sarnane lingvaalse juurdepääsuga kaviteedi loomisele. Erinevus on ainult kaviteedi paiknemises.

Fatsiaalselt lähenetakse proksimaalsel hambapinnal paiknevale kaariesdefektile sel juhul kui karioosne kahjustuskolle paiknebki fatsiaalsemal. Sellisel juhul laienab kaviteet nagunii fatsialsele ja hambakoe säilitamise eesmärgil valitakse fatsiaalne lähenemine. Nähtavus on sel juhul parem kui lingvaalsel lähenemisel. (Suu)peeglit ei ole prepareerimise jälgimiseks vaja - prepareerida saab silma kontrolli all.

Esmase kaviteedi loomiseks kasutatakse suurt kerapuuri. Kaviteet luuakse samade nõuete järgi nagu lingvaalse juurdepääsuga III klassi kaviteet (vaata eelmist peatükki). Asjatut terve hambakoe eemaldamist välditakse, kuid täidise püsivuse tagamiseks on retentsiooniks vajalik kudede preparatsioon lubatud.

Kõigile emailiga piirduvatele kaviteedi servadele tehakse kaldlihv (vaata allpoolset fotot ja pööra tähelepanu puuri asetusele kaviteedi serva suhtes), et suurendada täidise adhesioonipinda ja muuta täidise üleminek emailile sujuvamaks ning seeläbi vähem märgatavaks.

iDevide ikoon Kas sa tead?

Kui lai võiks kaldlihv emailipinnale olla?

iDevice ikoon Jäta meelde!

Fatsiaalselt ehk labiaalselt lähenetakse kahjustusele juhul kui see pind karioosse koe eemaldamisel nagunii avaneks.

Fatsiaalsel lähenemisel on täidise esteetilisele sobivusele suuremad nõudmised.