Aeroelektrilaboratoorium kuulub Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika instituudi koosseisu. Suur osa laboratooriumi uurimistööst on olnud pühendatud atmosfääri- aerosooli mõõtmespektri ja aeroioonide liikuvusspektri mõõtmismeetodite arendamisele ning saadud tulemuste realiseerimisele originaalsete aparaatide konstrueerimisel ja ehitamisel. Niiviisi on kujunenud välja aparatuurne baas, mis koosneb põhiosas originaalsetest instrumentidest. Mitmed originaalinstrumendid ületavad teadusuuringute potentsiaali poolest oluliselt kommertsiaalselt valmistatavat aparatuuri, mis loob soodsad tingimused uurimistööks. Magistriõppe ja osaliselt ka doktoriõppe eksperimentaal-vaatluslikuks aluseks piisab sageli viimastel aastatel regulaarselt teostatud välimõõtmiste tulemuste andmebaasidest, mis sisaldavad rohkem teadusliku väärtusega informatsiooni, kui instituudi õppejõud ja teadurid analüüsida suudavad. Öeldu loob väga head eeldused magistri- ja eriti doktoriõppeks.
Olulisemast aparatuurist on laboratooriumis atmosfääriuuringuteks kasutada Tahkuse monitooringulaboris kohtkindlalt installeeritud seadmed ja kaks transporditavat elektrilist aerosoolispektromeetrit EAS.
EAS on AEL-is välja töötatud unikaalne seade aerosooliosakeste mõõtmespektri mõõtmiseks, mis mõnede põhikarakteristikute (mõõtepiirkonna laius: vanemal mudelil 10 nm - 10 mm, lisapiirkond 2-20 nm; uuel mudelil 3 nm - 10 mm; ajaline lahutusvõime alates 4 s) osas ületab maailmas tuntud analooge. EAS on sobiv ka laboratooriumis kasutamiseks, kuid see on spetsiaalselt kohandatud mõõtmisteks välitingimustes (suur töökindlus ka niiskes ja muutuva temperatuuriga õhus, ei vaja pidevat teenindamist). Selle riistaga on seni tehtud atmosfääriaerosooli kuni kolmekuulisi pideva mõõtmise seeriaid nii Eestis kui ka välismaal (Venemaal Zvenigorodis, Leedus Preilas, Soomes Kuopios, Rautavaaras, Helsinkis, Boistö saarel Soome lahes; Iirimaal Mace Headis; Saksamaal Erfurtis). AEL töötajad on osalenud EAS-ga laboratoorsetel võrdlusmõõtmistel Viinis ja Pettenis (Holland), samuti põlemisprotsessides tekkiva aerosooli uurimisel Duisburgi Ülikoolis Saksamaal. Viimasel juhul oli EAS asendamatu oma unikaalse ajalise lahutusvõime tõttu.
EAS-iga registreeritud pikad ja tihedad aerosoolispektrite aegread võimaldavad uurida spektri arengut, kontrollida spektrimudeleid, uurida aerosoolispektri korrelatsioone meteo- ja kiirgusparameetritega ja saasteallikate paiknemisega. Kahe EAS-iga erinevates mõõtekohtades sünkroonselt registreeritud spektrite aegread võimaldavad uurida aerosoolse saaste leviku seaduspärasusi.
Tahkuse Monitooringulaboratooriumi peamised seadmed on:
(1) Tartu Ülikoolis valmistatud laia piirkonnaga automaatne aeroioonide spektromeeter; liikuvuspiirkond 0.00032-3.2 cm2V-1s-1, jaotatud 20 paralleelkanaliks.
(2) Turu Ülikoolis valmistatud NO2 kontsentratsiooni mõõtur.
(3) Atmosfääri osoonikihi ekvivalentse paksuse mõõtur M-83.
(4) Püranomeeter M-80M.
(5) Tuule kiiruse, tuule suuna, õhu temperatuuri, õhurõhu ja relatiivse niiskuse andurid.
Seadmed töötavad pidevalt; andmed salvestatakse 5 min keskväärtustena. Aparatuur kuulub Tartu Ülikoolile; neid hooldab kohapeal magister Hilja Iher, kes töötab OÜ Tartu Keskkonnauuringud koosseisus.
Tahkuse Monitooringulaboratooriumi aparatuur võimaldavad jälgida detailselt ja pika aja jooksul aeroioonide (laetud nanomeeterosakeste) liikuvusspektrit ja selle muutumist. Samaaegselt registreeritakse NO2 kontsentratsiooni ning peamisi meteoroloogilisi parameetreid. Selline seadmete kompleks on maailmamastaabis unikaalne. Vaja oleks esmajärjekorras lisada SO2 mõõtur, sest SO2 on eeldatavasti üheks faktoriks nanomeeterosakeste tekkel gaasidest. Aeroioonide liikuvusspektritest saab teatava täpsusega tuletada aerosooliosakeste mõõtmespektrit diameetripiirkonnas 1-90 nm. Aeroioonide spektromeeter on asendamatu seade osakeste nukleatsioonipuhangute registreerimisel atmosfääris, sest ükski aerosoolispektromeeter ei võimalda seni registreerida osakesi läbimõõduga 1 nm, mis on klastrite ja stabiilsete osakeste piir.
Aerosoolifüüsika laboratoorsete eksperimentide jaoks on Tartus asuvas laboratooriumis omavalmistatud unikaalne komplekt monodisperssete aerosoolide generaatoreid, mis katavad osakeste läbimõõtude vahemiku 3 nm kuni 2 mm. Aerosoolistandardina kasutatakse elektrilist separaatorit (samuti omavalmistatud), mis katab kogu ülalnimetatud läbimõõduvahemiku ja võimaldab saada etteantud keskmise läbimõõduga monodispersset aerosooli jaotuse suhtelise poollaiusega 5%. Osakeste arvkontsentratsiooni kontrollitakse unikaalse aerosoolielektromeetriga. Osakeste mõõtmespektri mõõtmiseks on ka laboris kasutusel EAS.
Üldotstarbelisest laborisisseseadest on olemas aerosoolieksperimentideks vajalikud õhuvoolu ruumkiiruse määramise seadmed (rotameetrid, reomeetrid, trummelkulumõõturid, mull-kulumõõtur Gilibrator-2), suruõhu allikad ja filtrid, omavalmistatud gradueeritud kõrgepingeallikad, termoanemomeeter, jne.
Väga väikeste lisandgaasi kontsentratsioonide mõju uurimiseks aeroioonide liikuvusspektrile on olemas kaks omavalmistatud suure lahutusvõimega aeroioonide spektromeetrit.
Eksperimentaal-vaatlusliku uurimistöö ja unikaalse aparatuuri arendamise kõrval tegeldakse AEL-s ka tõsise teoreetilise uurimistööga nanomeeterdiapasooni osakeste liikuvuse teooria, nukleatsiooniprotsesside teooria, klasterioonide arengu teooria, laetud osakeste elektrostaatilise hajumise teooria ja spektromeetria teooria üldprobleemide ning aerosooliosakeste ja aeroioonide spektri mõõtmise teooria eriprobleemide alal.
Osaliselt AEL baasil on välja arendatud kujutiste töötlemise ja arvutijuhitavate mõõtmiste kursused koos vastava laboratoorse praktikumiga füüsikaosakonna üliõpilastele.
Laboratooriumil olemasolev personaalarvutite ja andmehõiveseadmete
(magnetoptilised salvestid) park rahuldab mingil määral teoreetiliste
uuringute, teadusliku abitöö ja eksperimendijuhtimise momendivajadusi,
kuid nõuab pidevat uuendamist ja täiendamist.