4. O-glükaanid

Lihtsaim O-glükaan on N-atsetüülgalaktoosamiin, mis on seotud seriinile või treoniinile ja nimetatakse ka Tn antigeeniks. Kõige tavalisem O-GalNAC glükaan on Gal(β1-3)GalNAc, mis esineb paljudel glükoproteiinidel ja mutsiinidel. Seda disahhariidi nimetatakse ka baasstruktuuriks 1, millest moodustuvad palju pikemad ja kompleksemad O-glükaanid. Ka see struktuur on antigeenne ja kannab T antigeeni nimetust. Nii Tn kui ka T antigeenile võib olla seotud siaalhape. Teine tavaline baasstruktuur on 2, mis esineb pajude erinevate rakkude glükoproteiinidel ja mutsiinidel. Kokku on eristatud kaheksa erinevat alusstruktuuri (vt järgnev tabel ja joonis).

Tabel: O-glükaanide struktuurid
(Structures of O-glycan cores and antigenic epitopes found in mucins.
From: Essentials of Glycobiology: Chapter 9, O-GalNAc Glycans).

O-glükaanid on tavaliselt seotud polüpepiidahela aminohappe seriinile (Ser) või treoniinile (Thr) disahhariidi Gal(β1-3)GalNAc vahendusel, kuid galaktoosi (Gal) asemel võib esineda ka N-atsetüülglükoosamiin (GlcNAc). Eristatakse nelja peamist struktuuri (piiratud kastiga), millega O-GalNAc glükaanid seriinile või treoniinile liituvad. Üldiselt on GalNAc-O-glükaanid väiksemad võrreldes N-glükaanidega.

O-glükaanid võivad olla liitunud polüpeptiidahelale ka teiste monosahhariide, nagu näiteks mannoos (Man) või ksüloos (Xyl), kaudu. O-glükaanid esinevad erinevate rakkude glükoproteiinidel ja mutsiinidel. Mitmed veregrupi antigeenid on samuti O-glükaanid (vt tabel).

iDevice ikoon Jäta meelde!
O-glükaanide peamised tüübid.