Õpijuhis

Õpijuhis – kuidas kõige edukamalt materjali omandada?

Siinsed inimese venoosset vereringet tutvustavad tekst ja pildimaterjalid on paigutatud kehapiirkondade kaupa. Ära unusta, et kõik veresooned on omavahel ühenduses. Pööra tähelepanu sellele, millised veenid on üksteise jätkuks, kus ja milleks veresoon hargneb – seda on lihtne mõista, kui loed teksti ja otsid sama veeni ka joonisel üles. Sellisel viisil saad sa süsteemi ülesehitusest selge pildi.

Õpimaterjalil on suurt tähelepanu pööratud nimetuste õppimisele. Paralleelselt on toodud veeni eestikeelne ja ladinakeelne nimetus. Ladina keelt on Tartu Ülikooli arstitaduskonnas kasutatud ülikooli loomisest saadik. Kuigi tegemist on "surnud" keelega, mida omavahelises suhtlemises tänapäeval enam ei kasutata, põhineb enamus meditsiinilist terminoloogiat just sellel keelel. Pealegi on inglise keel, mis on nüüdseks teaduskeeleks kujunenud, samast keelkonnast. Ladinakeelseid nimetusi teades ja inglise keelseid materajale lugedes tunned sa nimetused kergesti ära, sest nad on sarnased ladina keelsetele nimedele.

Nimetuste õppimiseks tee enesekontrolli teste. Neid on eri taseme ja erineva ülesehitusega. Katseta erinevatega ja leia, millest sulle kõige enam kasu on.

Kui oled veenide nimetusi varem õppinud, peaks varem omandatu sulle kergesti meenuma. Veendumaks, et see nii on, testi ennast. Üks õhtupoolik peaks olema piisav, et varasemalt õpitut meelde tuletada.

Kui sul on vaja sügavamaid teadmiseid või tahad ennast enam proovile panna, vaata materjali lõpus olevaid viiteid erinevatele veebilehtedele. Iga viite juures on kirjeldus, mida lehekülg sisaldab.

Algajale huvilisele:

Alles alustades nimetuste õppimist, ära püüa kõike korraga selgeks saada. Esmalt katsu aru saada venoosse süsteemi ülesehitusest – millised on peamised harud, ühendused, kust ja kuhu suunas veri erinevatest kehapiirkondadest liigub. Isegi, kui nimetused sulle veel tuttavad ei ole, näed sa jooniselt veenide paiknemist ja nende ühinemisel tekkivat võrgustikku. Vaata lugedes jooniseid – pilt aitab sul loetust kergemini aru saada. Pildil või joonisel on näha milline veen millisega ühenduses on, millised tüved on suuremad, kus veenid ühinevad ja paljut muud, mille põhjalik kirjeldamine sõnadega läheks liialt pikale. Testi, kas tunned joonisel ära suuremad veenid.

Kui sa oled alles meditsiiniõppe alguses, saad siinseid materjale kasutada ka veenide nimetuste selgeks saamisel. Loe teksti veeni eesti- ja ladinakeelset nimetust mitu korda korrates ja proovi juba tuttavate nimetustega ühiseid osasid leida. Ladinakeelsete nimetuste õppimine on nagu võõrkeelsete sõnade õppimine, kõike ühe korraga omandada ei ole võimalik. Liigu edasi paari peatüki kaupa, juba omandatut testides. Sa ei pea kõiki nimetusi korraga oskama – otsi testist enda jaoks tuttavaid nimesid ja püüa neid õigesti kasutada. Pigem õpi iga päev veidi lühemalt, kuid mitmel päeval. Sedasi kasutad sa oma mälu optimaalselt ja pidev kordamine ennast testides aitab sul nimetusi kauemaks meelde jätta.

Edukaid õpinguid!