Infektsioonid ja põletikud

iDevice ikoon Infektsioonid ja põletikud

Raseduse katkemist on seostatud järgmiste periimplantatiivsel perioodil või/ja raseduse I trimestril esinevate infektsioonidega: tsütomegaloviirus, herpesviirus, vöötohatise viirus (Varizella zoster), parvoviirus, samuti toksoplasmoos, malaaria, listerioos ja brutselloos (Petrozza ja Berin, 2010, ). Nimetatud infektsioonid võivad põhjustada raseduse katkemist, kui esineb esmakordne kokkupuude haigustekitajaga ning emal puuduvad antikehad konkreetse haigustekitaja suhtes. Seropositiivsus viirushaiguste suhtes ei tõsta riski raseduse katkemiseks ega pole ka korduvate spontaanabortide põhjuseks (Li et al. 2002). Zoonoosid ei anna püsivat immuunsust, mistõttu on võimalik taasnakatumine uue raseduse ajal.

Persisteeruvad sugutrakti infektsioonid soodustavad raseduse katkemist ning rasedusaegseid põletikke (koorioamnioniit, villiit, funikuliit), mis tüsistuvad enneaegse sünnituse, loote üsasisese kasvupeetuse, kaasasündinud infektsiooni ja loote antenataalse hukuga (Baud et al 2008). Näiteks klamüüdia tekitajad soodustavad trofoblasti rakkude apoptoosi ja äratõukereaktsioonide käivitumist ema-loote kokkupuute pinnal (Equils et al. 2006). Gardnerella vaginalis ja bakteriaalne vaginoos soodustab koorioamnioniidi, enneaegse sünnituse ja lootevee puhkemise teket (Rezeberga et al. 2008; Li et al.2002; Dawood et al. 2003).

Mycoplasma spp., Ureaplasma spp., Chlamydia trachomatis’e roll korduva raseduse katkemise põhjustajana on ebaselge. Kuna ühtne seisukoht mükoplasmainfektsioonide ja raseduse katkemise seose kohta puudub, siis KRK korral võiks Mycoplasma spp. ja Ureaplasma spp. positiivne leid olla näidustuseks mõlema partneri ravimiseks. Mitmetes uuringutes on näidatud, et nimetatud mikroobid võivad põhjustada meestel kliinilist või subkliinilist suguteede infektsiooni ning halvendada sperma kvaliteeti (Everaert et al. 2003, Nunes-Calonge et al. 1999). Klamüdioosi korral tuleb kindlasti mõlemat partnerit ravida.

Endomeetriumi krooniline põletikuline seisund võib soodustada raseduse katkemist. Stephensoni uuringus leiti, et 0,5% KRK juhtudest võis endomeetriumi biopsia alusel seostada raseduse katkemist persisteeruva põletikureaktsiooniga endomeetriumis. Konkreetset tekitajat antud töös ei määratud (Stephenson et al. 1996).

Rohke põletikumediaatorite hulk spermavedelikus võib naise suguteedesse sattudes põhjustada pideva limaskestas ärritusseisundi, mille tõttu ei toimu viljastumise järgselt normaalset implantatsiooni ja platsentatsiooni. Mehe sperma kvaliteet on oluline tegur raseduse tekkel ja säilumisel (Puscheck ja Jeyendran et al. 2007; Saxena et al. 2008, Collodel et al. 2009).


Kristiina Rull, 2010