Juhtimine ja psühhoaktiivsed ained

Iga ravim või psühhoaktiivne aine, mis mõjutab kesknärvisüsteemi, võib sõidukijuhtimise võimekust nõrgendada. Samas sellise toime võimalikkust on oluliselt vähem teadvustatud kui alkoholi toimet sõidukijuhtimisele, eriti madala ja keskmise majandustasemega riikides. Erinevate ainete doosi ja liiklusõnnetuse riski vaheliste seoste uurimine on raske kuna on rida probleeme, mida tuleks arvestada:

  • Enamuses ravimite ja psühhoaktiivset ainete kohta ei saa väljendada lihtsat seost aine kontsentratsiooni veres ja sõidukijuhtimise võime nõrgenemise vahel.
  • Mõnede ravimite (antidepressandid) toime võib oluliselt mõjutada käitumist sõidukit juhtides, näit. võimele õigel ajal pidurdada.
  • Antipsühhootilisi ravimeid tarvitades suudavad aga skisofreeniaga patsiendid ohutumalt sõidukit juhtida.
  • Ravimite ja psühhoaktiivsete ainete toime võib avalduda eri indiviididel erinevalt.
  • Igal konkreetsel ainel on omad spetsiifilised toimed.
  • Mõnede ainete lühiajaline toime võib oluliselt erineda pikema kestvusega toimest.
  • Mitmete ravimite ja psühhoaktiivsete ainete koos manustamisel võib esineda sünergeetiline efekt (näit. kodeiini ja antipsühhootiliste ainete manustamisel koos alkoholiga) või antagonistlik toime. Erinevate võimalike interaktsioonide arv võib olla väga suur.

Mitmetes maades on juba politseil õigus viia läbi uriini või veretesti, et kindlaks määrata tarvitatud aineid. Samas paljudes madala ja keskmise majandustasemega riikides ei ole võimalik läbi viia uuringuid alkoholi, ravimite ja/või psühhoaktiivsete ainete jääkide määramiseks veres. Uuringud on näidatud, et liiklusvigastustesse suremus on tõusnud, kus sõidukijuhtide verest on kindlaks tehtud, et tegu on olnud kanepi tarvitajaga. Samuti on näidatud, et alkoholi ja kanepi koostarvitamine langetab sõidukijuhtimise võimet oluliselt. Samas riski kvantitatiivse hindamise kohta veel piisavad teadmised puuduvad. Samuti on ebaselge tarvitatud ravimite ja teiste psühhoaktiivsete ainete tarvitamise seos liiklusõnnetustega. Tänapäeval on suurenenud vajadus teadusuuringute järele, mis selgitaksid alkoholi koostoimet erinevate psühhoaktiivsete ainetega. Teadusuuringutega on vaja veel selgitada ka skriiningu meetode, mis aitaksid tõhustada ravimite ja narkootikumide määramist ning selgitada seadusandluse vajadust reguleerimaks ravimite ja narkootiliste ainete kasutamist sõidukit juhtides.