Tartu Ülikool
Füüsika-keemiateaduskond
Keskkonnafüüsika instituut
1998. A. TEADUSTEGEVUSE ARUANNE
Koostaja: instituudi juhataja prof. Hannes Tammet
Tartu 1999
I. Teadus- ja arendustegevuse üldiseloomustus
Keskkonnafüüsika instituudi teadustegevus on suunatud atmosfääriõhu kui elukeskkonna kvaliteeti määravate füüsikaliste protsesside uurimisele ja õhu kvaliteedi seisukohalt informatiivsete füüsikaliste mõõtmiste meetodite arendamisele. Tähtsaim uurimisobjekt on atmosfääriaerosool, mis kannab atmosfääris saasteaineid ja mille evolutsiooniprotsessid mõjustavad saasteainete levimist ja atmosfäärist väljasadestumist. Instituudi teaduslik kvalifikatsioon ja kogemus on heaks eelduseks kõigepealt elektriliste protsesside uurimisele aerosoolides ning füüsikalise aerosoolianalüüsi elektriliste meetodite arendamisele. Aerosooliuuringute elektriliste meetodite kõrval on uurimisobjektiks ka atmosfääriaerosooli poolt mõjutatud kiirguskliima. Instituudi 1998. a. teadustöö olulisemad kitsamad teemad olid:
· Atmosfääriaerosooli füüsikaline uurimine aerosooli mõõtmespektri ja aeroioonide liikuvusspektri aegridade baasil.
· Atmosfääriaerosooli mõõtmespektri formeerumise uurimine.
· Nanomeeteraerosooli ja aeroioonide liikuvusspektromeetria lahutusvõime parandamine.
· Elektrilise aerosoolispektromeetri arendustöö.
· Klasterioonide (potentsiaalsete kondensatsioonituumade) keemilise koostise ja struktuuri uurimine.
· Atmosfääri aerosooli ülipeene fraktsiooni elektriliste karakteristikute uurimine linna- ja maaõhus.
· Peente ja ülipeente aerosooliosakeste ekspositsiooni ja riski hinnangud keskkonnaõhus.
· Elektrivälja mõju radooni tütarelementide ja õhu saasteainete sadestumisele taimkattel.
· Väävelhappe ja vee aurude segu nukleatsiooniteooria täpsustamine.
· Atmosfääriaerosooli uurimine päikesekiirguse vaatluste baasil.
· Sademete hulga klimatoloogiline modelleerimine Eesti andmetel.
· Loodusliku ultraviolettkiirguse kui keskkonnafaktori uurimine.
· Ülemaailmse keskkonnaprogrammi GLOBE realiseerimine.
II. Teadus ja arendustegevuse tulemused
1. Sihtfinantseeritav teema
Atmosfääriaerosooli füüsikalise analüüsi meetodite arendamine ja rakendamine Eesti keskkonnaseisundi uurimiseks, teema TFKKF0070
Töögrupi juht Hannes Tammet
Annotatsioon:
Atmosfääriaerosooli mõõdeti originaalsete elektrilise aerosoolispektromeetri ja aeroioonide liikuvusspektromeetri abil. Viimane töötab 1988. aastast pidevalt Tahkuse Õhuseirejaamas. Täiustati liikuvusspektrist mõõtmespektri arvutamise algoritme ning leiti hea kooskõla niiviisi arvutatud ja otseselt aerosoolispektromeetriga mõõdetud spektrite vahel ühises mõõtmepiirkonnas.
Pikaajaliste mõõtmiste andmebaasi analüüsides leiti, et nanomeeterosakeste genereerumise puhangud kaasnevad antitsüklonaalse ilmastikuga, tekkivad meteoroloogiliste parameetrite kiire muutumise tingimustes ja on ilmselt seotud fotokeemiliste protsessidega. Täiustati varem välja töötatud meetodit aerosoolse saaste leviku uurimiseks kahes punktis sünkroonselt mõõdetud aerosoolispektrite aegridade alusel. Arendati välja pseudo-Lagrange’i meetod spektri arengu jälgimiseks ja vastava ajaskaala hindamiseks, mille abil hinnati Eesti õhu aerosoolisituatsiooni. Näidati, et aerosooli ruumala jaotus diameetrite vahemikus 0.1 - 2 µm võib erijuhtudel olla kahemodaalne ja et lahutunud moodide ilmnemise põhjuseks võib olla aerosooli vertikaalne tsirkulatsioon läbi atmosfääri piirkihi ning osakeste selektiivne kiire kasv pilves või vines. Leiti korrelatsioon vine värvuse ja suurusjaotuse moodide asukoha vahel. Näidati, et moodide eraldumine ilmneb reeglina puhtas õhus ning esineb koos üliväikeste aerosooliosakeste puhangutega. Nanomeeteraerosooli tekkepuhangud kaasnevad antitsüklonaalse ilmastikuga, meteoroloogiliste parameetrite kiire muutumisega ja on ilmselt seotud fotokeemiliste protsessidega. Puhangute kõige sagedamat esinemist täheldati on kevadel ja sügisel.
Arendati edasi osakeste elektrostaatilise hajumise kui ühe elektriliste liikuvusspektromeetrite mõõtmistäpsust määrava teguri teooriat. Aerosooliuuringute tähelepanukeskme nihkumine nanomeeterdiapasooni kõrgendab järsult liikuvusspektromeetrite lahutusvõimele esitatavaid nõudeid. Tavalisest eraldusvõimest ei piisav erineva keemilise baasiga klastritel kujunevate osakeste eristamiseks. Saadi uusi tulemusi lahutusvõime teooria arendamisel ja alustati kõrgendatud lahutusvõimega spektromeetri ehitamist.
Arendati edasi atmosfääri ioonkoostise matemaatilist mudelit, mis sisaldab ligikaudu 200 iooni, 150 neutraalset gaasi ja rohkem kui 1000 ioonide muundumist kirjeldavat protsessi. Mudeli abil õnnestus seletada USA ja Jaapani teadlaste hiljutisi mõõtmistulemusi. Täpsustati väävelhappe ja vee aurude segu nukleatsiooniteooriat, kusjuures selgus, et väävelhappe vesilahuse kokkusurutavuse arvestamine suurendab teoreetilist nukleatsioonikiiruse väärtust poolteist suurusjärku.
Näidati, et meteoroloogilise nähtavuse halvenemisel toimub oluline nihe valguse nõrgenemisteguri sõltuvuses osakeste suurusest. Hea nähtavuse korral on selle teguri maksimum osakeste diameetri vahemikus 1.3 - 2.1 µm, halva nähtavuse korral aga 0.56 - 1 µm Atmosfääriaerosooli regionaalsete iseärasuste uurimisel kasutati Tiirikoja järvejaama pikaajaliste aktinomeetriliste mõõtmiste vaatlusridu. Koostöös Bergeni Geofüüsika Instituudi teadlastega koostati atmosfääri läbipaistvustabelid Bergeni jaoks aastatele 1965‑1996. Tulemuseks on täpsemad hinnangud atmosfääriaerosooli optilistele karakteristikutele.
Sademete hulga klimatoloogiliseks modelleerimiseks analüüsiti kaheksas Eesti meteojaamas registreeritud sademete päevasummade aegridu kui tinglikku ahelprotsessi. Näidati, et tsonaalse tsirkulatsioonitüübiga kaasnevad Eestis keskmisest niiskemad, talvel soojemad, suvel aga jahedamad ilmad, meridionaalne tsirkulatsioonitüübiga aga vastupidi.
2. Eesti Teadusfondi poolt finantseeritavad teadustööd
2.1. Atmosfääriaerosooli mõõtmespektri formeerumise uurimine, grant GFKKF1879
Töögrupi juht Eduard Tamm
Annotatsioon:
Täiendati aerosoolispektromeetri (EAS) tarkvarapaketti uue mooduliga, mis võimaldab arvutivõrgu kaudu üle kanda diagnostika- ja mõõteandmeid. See võimaldab keskusest operatiivselt jälgida eemalasuvates mõõtekohtades oleva spektromeetri korrasolekut ja jooksvalt töödelda mõõteandmeid. Jätkati aeroioonide liikuvusspektri ja meteo- ning päikesekiirguse andmete regulaarset monitooringut Keskkonnaministeeriumi Tahkuse Seirejaamas, korraldati üks kompleksne mõõteseeria Tahkusel ja Pärnus, kus lisaks eelnimetatule mõõdeti mõlemas mõõtekohas aerosoolispektrit. Tulemused võimaldavad täpsustada aerosoolse saaste levimise uurimise meetodit ja uurida ioon-indutseeritud nukleatsiooni osatähtsust atmosfääris. Stohhastiliste ARIMA mudelite kasutuselevõtmisega täiustati aerosoolse saaste leviku uurimise meetodit osakeste kahes mõõtekohas sünkroonselt registreeritud mõõtmespektrite aegridade kaudu. Määrati osakeste spektri arengu ajategureid. Näidati, et vedelikufaasis sulfaate moodustavate keemiliste reaktsioonide tõttu kasvavatel aerosooliosakestel on oluline osa meteoroloogilise nähtavuse redutseerimisel. Tahkusel varem kogutud monitooringuandmete analüüsil leiti, et osakeste intensiivse nukleatsiooni juhtudel atmosfääris on homogeense nukleatsiooni tõenäosus suurem kui ioon-indutseeritud nukleatsioonil. Oluliselt revideeriti väävelhappe ja vee aurude segu homogeense nukleatsiooni teooriat. Jätkati tööd aerosooliosakeste mõõtmespektrite andmebaasi täiendamisel uute mõõteandmetega
2.2. Atmosfääri aerosooli ülipeene fraktsiooni elektriliste karakteristikute uurimine linna- ja maaõhus, grant GFKKF3326
Töögrupi juht Jaan Salm
Annotatsioon:
Atmosfäärimõõtmisteks valmistati ette aparatuur: elektriline aerosoolispektromeeter EAS, aeroioonide loendurid UT-8401, radooni monitor RM 3-B, aeroioonide spektromeeter UT-7914, mis paikneb Tahkuse Õhuseirejaamas, meteoroloogiliste parameetrite andurid. Põhimõõtmiste asukohaks valiti TÜ füüsikahoone ülemine (tehniline) korrus. Aparatuuri paigutamiseks ehitati eraldi paviljon põrandapindalaga 6,8 m2 ja ruumalaga 17,8 m3. Neli aeroioonide loendurit ühendati ühtse õhuvõtukanaliga ning nende jaoks ehitati automaatne andmehõivesüsteem andmehõiveploki PICO ADC-16 ja 386 seeria personaalarvuti baasil. Koostati PASCAL programm mõõtmiste juhtimiseks. Viidi läbi kaks mõõtmisseeriat: 06.07.–18.08.98 Tartus ja 19.08.–18.09.98 Tahkuse Õhuseirejaamas. Mõõtmistulemused on töötlemisstaadiumis. Varasemate paralleelmõõtmiste alusel tehti aeroioonide liikuvusspektri ja aerosooliosakeste mõõtmespektri tunnikeskmiste väärtuste korrelatsioonanalüüs. Selle analüüsi tulemused esitati 5. Rahvusvahelisel Aerosoolikonverentsil Edinburghis 1998. a.
2.3. Elektrivälja mõju radooni tütarelementide ja õhu saasteainete sadestumisele taimkattel, grant GFKKF3050
Töögrupi juht Hannes Tammet
Annotatsioon:
Täiustati taimestiku gammaspektromeetrilise analüüsi metoodikat. Kõrgepingeliini all kasvava kuuse ladvaokstel mõõdeti radooni tütarelemendi 214Bi aktiivsuseks kuni 1.4 kBq/kg. Saastelevi mudeli abil selgitati radooni tütarelementide leviku iseärasusi. Vahetute välimõõtmiste jaoks ehitatud spetsiaalse alfa-impulssionisatsioonikambri abil mõõdeti kõrgepingeliini all kasvava kuuse okkatippude eriaktiivsuseks 14 kBq/kg, mis võrdub Sillamäel tuumamaterjalide töötlemise ajal ladestatud jäätmete aktiivsusega ja ületab taimemassi tavalist eriaktiivsust tuhandekordselt. Leiti, et torooni tütarelementide aktiivsus ladvaokaste tippudel on radooni tütarelementide aktiivsusest ca 10 korda madalam. Mõõtmistega näidati, et erinevalt puuokstest ei avalda kõrgepingeliinid radooni tütarelementide sadestumisele rohttaimedele nimetamisväärset mõju. Täiustati ioonide liikuvusspektromeetria teooriat ja ehitati spektromeeter, mis peaks tagama senisest parema lahutusvõime ning võimaldama kontrollida radioaktiivsete ioonide mitmelaengulisuse hüpoteesi. Arendati õhu lisandite elektrilise sadestumise teooriat ja näidati, et vastupidiselt üldisele arvamusele võib elektriväli osutuda ka aerosooliosakeste sadestumist oluliselt mõjutavaks faktoriks.
3. Eesti Innovatsioonifondi poolt finantseeritav arendustöö
Elektriline aerosoolispektromeeter, grant IFKKF04298
Töögrupi juht Eduard Tamm
Annotatsioon:
Projekti eesmärgiks on Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika instituudis pikaajalise uurimis-konstrueerimistöö tulemusena välja töötatud ja ehitatud seadme - elektrilise aerosoolispektromeetri (EAS) moderniseerimine ja Lääne turu nõuetele vastava maketi loomine. Aerosoolispektromeeter on seade õhus hõljuvate vedelate ja tahkete osakeste (aerosooliosakeste) kontsentratsiooni jaotuse (spektri) määramiseks osakeste läbimõõdu järgi: osakesed jaotatakse suuruse järgi fraktsioonidesse ja mõõdetakse fraktsioonikontsentratsioonid. 1998. a. loodi spektromeetri täiustatud matemaatiline mudel, mille abil optimeeriti seadme mõningaid sõlmi, projekteeriti EAS uue versiooni põhisõlmed (mõõtekondensaatorid, elektromeetrid, pingeallikad, juhtimis- ja mõõtesüsteemi elektroonikaplokid, õhutõmbesüsteem), muretseti enamus komplekteeritavatest sõlmedest ja detailidest ning materjalidest (metall ja plastmassid). Ehitati, katsetati ja optimeeriti elektromeetri ja madala müratasemega kõrgepingeallikate katseeksemplarid, samuti mõõtekondensaatori koguva katte sektsiooni mitmed variandid.
4. Rahvusvaheliste organisatsioonide poolt finantseeritavad teadus- ja arendustööd
4.1. Suitsuaerosoolide elektriline analüüs tekkiva tule algstaadiumis kui tulekahjudetektorite modelleerimise alus, grandid VFKKF00297 ja VFKKF00397
Töögrupi juht Eduard Tamm
Annotatsioon:
1998. a. mõõdeti eelmisel aastal sama grandi raames mõõtepiirkonna laiendamiseks (alumine mõõtepiir nihutati 10 nm-lt 3 nm-ni) ümber ehitatud aerosoolispektromeetriga (EAS) Euroopa standardtulede tekitatava suitsu osakeste mõõtmespektri arengut ajas. Mõõtmisi tehti pidevalt nelja ja poole kuu jooksul Duisburgi Ülikooli Elektrotehnikateaduskonna tule detekteerimise laboris. EAS on seni maailmas ainuke aerosoolispektromeeter, millel on piisav ajaline lahutusvõime (spektri minimaalne mõõteaeg 4 s) tule algstaadiumis genereeritavate osakeste mõõtmespektri kiire arengu jälgimiseks. Mitmesuguste suitsu tekitavate mittepõlemisprotsesside eristamiseks tulekahjusituatsioonidest mõõdeti ka nimetatud protsessides (keevitamine, sisepõlemismootorite emissioon, elektriseadmete ülekuumenemine, toiduainete ja plastmasside ülekuumendamine) tekkivate osakeste mõõtmespektri arengut ajas. Kogutud katseandmete alusel on saadud standardtulede ja mittepõlemisprotsesside poolt tekitatava suitsu osakeste spektrite ja nende ajalise arengu detailne kirjeldus, mis on tulekahjudetektorite modelleerijatele ja konstruktoritele väga vajalikeks lähteandmeteks. Analüüsiti ka ionisatsioondetektorite ja valguse absorptsiooni printsiibil töötavate detektorite väljundsignaalide korrelatsiooni suitsuaerosooli spektri parameetritega.
4.2. Peente ja ülipeente aerosooliosakeste ekspositsiooni ja riski hinnangud keskkonnaõhus, leping VFKKF 02998
Töögrupi juht Aadu Mirme
Annotatsioon:
Töö kuulub osana laiemasse EU projekti ENV4-CT97-0568 (ULTRA 2). Tartu Ülikooli elektriline aerosoolispektromeeter ja tarkvara kohandati projekti ülesannete lahendamiseks. Mõõtmisi alustati Helsingi kesklinnas 30 oktoobril 1998, need toimusid pidevalt novembri ja detsembri jooksul ja jätkuvad praegu. 1998 a. andmed on töödeldud ja võrreldud teiste projekti osapoolte mõõtmistulemustega. Töö jätkub ja tulemuste analüüsi etapp seisab veel ees.
5. Teised teadustööd
6. Kaitstud doktoritöö
Teema: Atmospheric aerosol in the Baltic Region. Particle size distributions, sources, gas-to-particle conversion,
Doktorant: Ülle Kikas
Juhendaja: Hannes Tammet
Annotatsioon:
Töös on esitatud atmosfääri aerosooli spektrite representatiivne statistiline kirjeldus Läänemerest idas asuvas geograafilises piirkonnas. On leitud mõõtmisandmetel põhinev üldine sõltuvus aerosooli kontsentratsiooni variatiivsuse ja osakeste suuruse vahel ning selle põhjal on hinnatud erineva suurusega aerosooliosakeste maksimaalset eluiga atmosfääris. On leitud aerosooli kontsentratsiooni tõenäosusjaotuse sõltuvus osakeste suurusest ja näidatud, et aerosooli kogumass on konservatiivsem kui erineva suurusega osakeste fraktsioonid, millest ta koosneb. On näidatud, et aerosooli spektrite multimodaalsuse ilmingud on seotud pilvisuse ja vinega ning et nad võivad tuleneda aerosooli vertikaalsest ringlemisest atmosfääri piirkihis. On kirjeldatud aerosooli ööpäevast muutlikkust kasvuhoones, uute aerosooliosakeste teket looduslikest süsivesinikest ning osakeste kasvu aine ülemineku tõttu gaasilisest faasist aerosoolsesse. On leitud osakeste kasvu kiiruse sõltuvus osakeste suurusest ja näidatud, et enamik osakesi kasvab osakeste kogu ruumalas toimuvate reaktsioonide tagajärjel ja ainult kitsas suuruste vahemikus toimub kasv aine kondensatsiooni tõttu osakeste pinnale. On välja toodud aerosooli spektri iseärasused halva nähtavuse tingimustes ja näidatud, et halva nähtavuse korral annavad kõige suurema panuse valguse nõrgenemisse osakesed, mille läbimõõt on » 0.75 µm. Statistilise modelleerimise tulemusena on hinnatud peamisi aerosooliallikaid Kuopio linnas, leitud nende keemiline koostis ja panus aerosooli kogumassi. On kogutud andmestik atmosfäärse tahma leviku kohta Eestis 1994. aastal ja näidatud, et talvine kütmine suurendab peaaegu kaks korda tahma kogust õhus suvisega võrreldes.
7. Publikatsioonid
Instituudi 1998. a. ilmunud publikatsioonide nimekiri on esitatud väljatrükina lisas 1 ning elektroonilisel kujul failidena FKKF98publ.xls ning FKKF98publ.doc. Allpool on esitatud publikatsioonide kokkuvõttetabel, milles täitmata veerud on vahele jäetud
Artiklid |
Üksikväljaanded |
Kokku |
|||||||||
A1A |
A1B |
A1C* |
A1D |
A2 |
A3 |
A4 |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
|
9 |
0 |
9 |
0 |
17 |
8 |
3 |
0 |
0 |
1 |
0 |
47 |
*) kaheleheküljelised konverentsiettekannete kokkuvõtted, Excel-failis esitatud kui liik A2, lisas 1 kui liik kas A1C või A2.
8. Instituudi poolt korraldatud seminarid/konveretsid
Nimetus |
Toimumise Koht |
Toimumise aeg |
Osalejate arv |
Rahvusvaheline |
Peakorraldaja |
GLOBE õpilaste ja õpetajate õppelaager |
Värska |
16.-18.06.98 |
120 |
vabariiklik |
Ü. Kikas (TÜ keskkonnafüüsika instituut) |
GLOBE õpetajate väljaõppe 4. seminar |
Tartu |
4.-5.12.98 |
45 |
vabariiklik |
Ü. Kikas (TÜ keskkonnafüüsika instituut) |
9. Ettekanded seminaridel ja konverentsidel
Ettekanne |
Seminar/konverents, kus ettekanne toimus |
||||||
Pealkiri |
Liik |
Autorid |
Nimetus |
Koht |
Aeg |
Korraldaja |
Osalejaid |
Theory of electrical mobility I |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.07. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
30 |
Theory of electrical mobility II |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.08. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
20 |
Original instruments in Air Electricity Laboratory, Tartu |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.09. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
30 |
Measurements in Tahkuse Observatory |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.13. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
20 |
Environmental importance of air ions |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.14. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
35 |
Simultaneous measuring of aerosol and radioactivity |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.15. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
20 |
Models of size distribution of atmospheric aerosol |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.16. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
20 |
Global variations in atmospheric electricity |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.19. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
30 |
Theory of atmospheric-electrical antennas |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.20. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
20 |
Limits of the air ion mobility resolution |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.21. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
20 |
Multichannel aerosol spectrometer EAS |
suul. |
H. Tammet |
Seminar of IITM |
Pune, India |
98.01.22. |
Indian Institute of Tropical meteorology |
30 |
Laetud osakeste elektrostaatiline hajumine |
stend |
J. Salm |
Eesti XXVIII Füüsikapäevad |
Tartu |
98.01.26.-27. |
Eesti Füüsikaselts |
200 |
Stratosfääri osoonikihi muutlikkus ja Rossby lained
|
suul. |
K. Eerme |
Eesti Füüsikapäevad |
Tartu |
98.01.26-27. |
Eesti Füüsikaselts |
200 |
Electrical dispersion of aerosol particles: an exponential mobility spectrum |
stend |
J. Salm |
7th European Symposium Particle Charact erization |
Nürnberg |
98.03.10.-12. |
NürnbergMesse GmbH |
200 |
Formation of atmospheric transparency and direct solar beam in Bergen, 1965-1996 |
suul. |
Ohvril H. |
Atmosfäärifüüsika seminar |
Bergen |
98.04.20. |
Bergeni Ülikool |
10 |
Nonhydrostatic experimental version of the HIRLAM |
stend |
A. Männik |
European Geophysical Society XXIII General Assembly |
Nizza |
98.04.20-24 |
European Geophysical Society |
|
Recent UV-activities in Estonia |
suul. |
K. Eerme |
Nordic Ozone Group Meeting |
Stockholm |
98.04.24-25. |
Nordic Ozone Group |
25 |
Estimation of primary production in lakes by optical remote sensing data (Primaarproduktsiooni määramine järvedes optilise kaugseire abil) |
suul. |
A. Reinart |
5th Estonian – Finnish Seminar about underwater optics |
Tallinn |
98.04.28.-29. |
Eesti Mereinstituut |
25 |
Ice albedo measurements on Tvärminne Gulf, Finland |
suul. |
A. Reinart, M. Leppäranta |
5th Estonian – Finnish Seminar about underwater optics |
Tallinn |
98.04.28.-29. |
Eesti Mereinstituut |
25 |
Validation of models AEROFOUR and AEROPOL using model validation kit at Mol |
suul. |
M. Kaasik |
5th International Conference on Harmonisation within Atmospheric Dispersion Modelling for Regulatory Purposes |
Rhodes, Greece |
98.05.11-14 |
National Centre for Scientific Research "Demokritos" |
150 |
About coupling of European circulation patterns and Estonian precipitation fields |
stend |
P. Post |
Second Study Conference on BALTEX |
Juliusruh, Island of Rügen, Germany |
98.05.25.-29. |
GKSS Research Center Geestacht, Germany
|
ca 200 |
Radiological Situation at the Sillamäe Site |
stend |
E. Realo |
Nordic-Baltic Course in Environmental Radioactivity |
Lund, Sweden |
98.05.4.-8. |
Lund university, NKS, SSI |
50 |
Dose-Rates in the Estonian Environment |
suul. |
E. Realo |
Regional IRPA Congress. Radiation Protection Issues in the Baltic Region with Emphasis on Cooperative Projects with Estonia, Latvia and Lithuania |
Stockholm, Sweden |
98.06.12.-13. |
Nordic Society for Radiation Protection (NSRP), Fachverband für Strahlenschutz |
60 |
Digitaalpiltide interpreteerimine |
suul. |
A. Luts |
GLOBE õpilaste ja õpetajate õppelaager |
Tartu ja Värska |
98.06.16.-18. |
TÜ keskkonnafüüsika instituut |
120 |
On the summertime total ozone anomalies over Estonia |
stend |
K. Eerme, |
European Conference on Atmospheric UV Radiation |
Helsinki |
98.06.29-07.02. |
|
150 |
Emission of Natural Radionuclides to Air and Radiation Dose from Production of Electricity in Estonia |
suul. |
K. Realo, E. Realo and M.Lust |
Marina Balt Seminar on the Radiological Exposure of the Population of the European Community to Radioactivity in the Baltic Sea |
Stockholm, Sweden |
98.06.9.-11. |
EC and Risö National Laboratory (Denmark) |
60 |
Atmospheric transparency in estonia during last 60 years |
suul. |
H.
Ohvril, |
International Conference on Climate and Water |
Espoo |
98.08.17-20. |
|
300 |
Study of the aerosol size spectrum transformation by synchronized monitoring of atmospheric aerosol
|
stend |
M. Vana, E. Tamm |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Binary nucleation of water-sulfuric acid system: the effect of the shape of the free energy surface and compressibility of solution on the nucleation. |
stend |
M. Noppel |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Study of covariations of aerosol and air ion mobility spectra at Tahkuse, Estonia (Aerosooli ja aeroioonide liikuvusspektrite koosvarieeruvusest Tahkusel, Eesti) |
stend |
U. Hõrrak, A. Mirme, J. Salm, E. Tamm and H. Tammet |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Examining the relationship between aerosol size distribution and atmospheric visibility in an urban area |
poster |
Ü. Kikas, A. Mirme and E. Tamm |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Microphysical characteristics of the atmospheric aerosol depending on air mass origin |
stend |
E. Tamm, M. Fischer, G. Jennings, A. Mirme |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Electrical aerosol spectrometer of Tartu University |
stend |
A. Mirme H. Tammet and E. Tamm |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Study of corona discharge aerosol with an electrical aerosol spectrometer |
stend |
A. Mirme (P. Paris, M. Laan) |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Experimental evidence of dimers, trimers and tetramers in cluster ions |
stend |
T.-E. Parts |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Optimal length of the plain Loscertales mobility analyzer |
suul. |
H. Tammet |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Electrostatic deposition of radon daughter clusters on the trees |
stend |
H.
Tammet, |
5th International Aerosol Conference |
Edinburgh, UK |
98.09.14-18. |
The Aerosol Society |
500 |
Aerosooliosakeste teke looduslikest süsivesinikest kasvuhoones |
suul. |
Ü. Kikas, S. Juuti, J. Ruuskanen |
Atmosfäär, inimene, ulraviolettkiirgus |
Pärnu |
98.09.18 |
EV Keskkonnaministeerium & Pärnu Kurortoloogia ja Taastusravi Instituut jt |
ca 40 (Salm pakub ca 30) |
Ülevaade Tahkuse Õhuseirejaama tegevusest |
suul. |
H. Iher, U. Hõrrak, J. Salm |
IV keskkonnakaitse-alane nõupidamine "Atmosfäär, inimene, ultraviolettkiirgus" |
Pärnu |
98.09.18 |
EV Keskkonnaministeerium, Pärnu Kurortoloogia ja Taastusravi Instituut, Eesti Põllumajandusülikool jt. |
ca 30 |
Päikese erüteemse ultraviolettkiirguse mõõtmine |
suul. |
U. Veismann |
IV keskkonnakaitse-alane nõupidamine "Atmosfäär Inimene Ultraviolettkiirgus" |
Pärnu |
98.09.18 |
EV Keskkonnaministeerium |
ca 30 |
A model validation data set respect to the air pollution deposition in the northern winter conditions |
stend |
M. Kaasik |
XXIII NATO/CCMS ITM on Air Pollution Modelling and Its Applications |
Varna, Bulgaaria |
98.09.26-10.03 |
NATO Committee on the Challanges of Modern Society
|
200 |
Eine Bewertung der Radiologishen Wirkung von Ölschifferflugasche in Estlands |
suul. ja stend |
K. Realo, E. Realo und M. Lust |
30 Jahrestagung des IRPA/Fachverband für Strahlenschutz |
Lindau, Germany |
98.09.28-10.02. |
IRPA/Fachverband für Strahlenschutz |
200 |
A recent invention in the air ion mobility measurement: the instrument by Ignacio Loscertales |
suul. |
H. Tammet |
Kõrgpingeinstituudi seminar |
Uppsala, Sweden |
98.10.06. |
University of Uppsala |
35 |
Comparison of orography and land use data from HIRLAM data base and Estonian base map |
suul. |
M. Kaasik |
HIRLAM training workshop |
Riga, Latvia |
98.10.19-29 |
SMHI (Rootsi Meteoroloogiainstituut) |
22 |
Relationship between primary production and optical properties of eutrophic water bodies for remote sensing purposes. |
stend |
A. Reinart, T. Nôges, P. Nôges |
Fifth International Conference. Remote Sensing for Marine and Coastal Environments |
San Diego, California, USA |
98.10.5.-7. |
ERIM International, Inc (koos NASA ja NOAA/NESDIS) |
300 |
Estonian Radiation Protection Requirements and the Sillamäe Site |
suul. |
E. Realo |
NATO ASI Workshop Turning a Problem into a Resource: Remediation and Waste Management at the Sillamäe Site, Estonia |
Tallinn, Estonia |
98.10.5.-9. |
NATO Advanced Science Institute, AS Ökosil |
50 |
Horizontal long wire antenna as an atmospheric electrical instrument |
suul. |
H. Tammet |
Rootsi Kosmoseuuringute Instituut |
Kiruna, Sweden |
98.11.06. |
Rootsi Instituut |
25 |
GLOBE programm toetamas loodusõpetust ja õppeainete integratsiooni |
suul. |
Ü. Kikas |
"Tiigervisiooni" konverents infotehnoloogia messil TELE '98 |
Tallinn |
98.11.11.-14. |
AS Vela messid |
ca 40 |
Formation and growth of aerosol particles in greenhouse |
suul. |
Ü. Kikas, S. Juuti, J. Ruuskanen, H. Tammet
|
NOSA and the Finnish National Aerosol Symposium |
Helsinki |
98.11.12.-13. |
Soome aerosooliühing |
ca 100 |
Electrical aerosol spectrometry for environmental aerosol monitoring |
suul. |
A. Mirme, H. Tammet and E. Tamm |
NOSA and the VII Finnish National Aerosol Symposium |
Helsinki |
98.11.12.-13. |
Finnish Association for Aerosol Research |
50 |
Temperatuuri ja sademejaotustest erinevate tsirkulatsioonitüüpide korral Eesti ja Saksamaa jaamades |
suul. |
P. Post |
Sünoptilisest klimatoloogiast Eestis |
Tartu |
98.11.16 |
TÜ geograafiainstituut |
15 |
Ülemaailmne keskkonnaprogramm GLOBE toetamas infotehnoloogia kasutamist loodus- ja täppisteaduste õpetamisel |
suul. |
Ü. Kikas |
"Telemaatika '98" |
Tartu |
98.11.27.-28. |
PHARE ISE &Tiigrihüppe Sihtasutus |
20 |
GLOBE programm - loodusõpetus ja õppeainete integreerimine |
suul. |
Ü. Kikas |
"Telemaatika '98" (vene koolidele) |
Tallinn |
98.11.29.-30. |
PHARE ISE &Tiigrihüppe Sihtasutus |
ca 200 |
MultiSpec kasutamine satelliidipiltide etalonideta klassifitseerimisel |
suul. |
A. Luts |
GLOBE õpetajate 4. väljaõppe seminar |
Tartu |
98.12.04.-05 |
TÜ keskkonnafüüsika instituut |
45 |
Excel kasutamine GLOBE andmete tootlemiseks |
suul. |
A. Luts |
GLOBE õpetajate 4. väljaõppe seminar |
Tartu |
98.12.04.-05. |
TÜ keskkonnafüüsika instituut |
45 |
GLOBE hüdroloogia andmete tôlgendamisest |
suul. |
A. Reinart |
GLOBE ôpetajate väljaôppe seminar |
Tartu |
98.12.4.-5. |
TÜ keskkonnafüüsika instituut |
45 |
Statistilise andmetöötluse põhimõisted ja nende rakendamine GLOBE andmete analüüsis |
suul. |
Ü. Kikas |
GLOBE õpetajate väljaõppeseminar |
Tartu |
98.12.4.-5. |
TÜ keskkonnafüüsika instituut |
45 |
10. Rakendusuuringute ja –tööde tulemused
Lühikirjeldus |
Väljatöötatuse aste |
Töögrupi juht |
Tööga seotud lepingud ja kokkulepped |
Patendiuuringu tulemus (lühidalt) |
Kava edasiseks tegutsemiseks |
Elektriline aerosoolispektromeeter |
Matemaatiline mudel, põhimõttejoonised, projekteeritud, katsetatud ja optimeeritud põhisõlmed |
E. Tamm |
Leping nr
32it/98/IFKKF04298 Leping
SPIN0198/1 |
Leitud patendid kirjeldavad teaduskirjandusest tuntud analooge, midagi uut pole leitud |
Valmistada töötav makett |
11. Patendid ja patenditaotlused puuduvad
12. Osalemine teaduslikes organisatsioonides
Organisatsiooni nimetus |
Organ. liige TÜ-st |
TÜ poolse osaleja staatus organisatsioonis |
American Institute of Biomed. Climatol. |
Hannes Tammet |
auliige |
Eesti Füüsikaselts |
Hannes Tammet, Kalju Eerme |
liige |
Eesti Loodusuurijate Selts |
Kalju Eerme |
liige |
European Astronomical Society |
Uno Veismann |
liige |
Gesellschaft für Aeosolforschung |
Eduard Tamm, Marko Vana |
liige |
International Astronomical Union |
Uno Veismann |
liige |
IRPA/NSRP (International Radiation Protection Association / Nordic Society for Radiation Protection) |
Enn Realo |
liige |
National Geographic Society |
Urmas Raudsepp |
liige |
New York Academy of Sciences |
Urmas Raudsepp |
liige |
Nordic Society for Aerosol Research |
Hannes Tammet |
liige |
Society of Atmospheric Electricity of Japan |
Jaan Salm |
liige |
13. Saadud tunnustused, aunimetused
TÜ Innovaatikapreemia: Elektrooniline aerosooolispektromeetria (EAS), A. Mirme, E. Tamm ja H. Tammet
14. Osalemine teadus- ja arendusajakirjanduse toimetuskolleegiumides
Hannes Tammet on kirjastuse ELSEVIER poolt välja antava rahvusvahelise ajakirja “Journal of Aerosol Science” toimetuskollegiumi liige.
Eduard Tamm on Leedus väljaantava rahvusvahelise ajakirja “Atmospheric Physics” toimetuskollegiumi liige.
15. Osalemine teadus- ja arendustegevuse korraldusorganisatsioonides
Hannes Tammet on Rahvusvahelise Atmosfäärielektrikomisjoni liige.
Kalju Eerme on Eesti TA juures asuva Eesti Geofüüsika Komitee sekretär ja IAGA rahvuslik korrespondent.
Piia Post on Eesti TA juures asuva Eesti Geofüüsikakomitee komitee IAMAS rahvuslik korrespondent.
Hannes Tammet on Tallinna tehnikaülikooli keskkonnatehnoloogia keskuse nõukogu liige.
Hannes Tammet on Rahvusvahelise Geosfääri-Biosfääriprogrammi Eesti rahvusliku Komitee liige.
Ülle Kikas on Eesti ultraviolettkiirguse, osooni ja aerosoolide uurimise koordineerimise nõukogu liige.
16. Lepinguline tegevus (konsultatsioonid, arendustööd)
Nimetus |
Töögrupi juht |
Lepingu partner |
Töö sisu |
Lepingu kestus |
Tulemused |
Elektriline aerosoolispektromeeter |
E. Tamm |
Sihtasutus Eesti Innovatsioonifond |
Aerosoolispektromeetri täiustatud mudeli projekteerimine ja ehitamine |
01.07.98-01.07.99 |
Aerosoolispektromeetri näidiseksemplar |
Suitsuaerosoolide elektriline analüüs tekkiva tule algstaadiumis kui tulekahjudetektorite modelleerimise alus |
E. Tamm |
Gerhard-Mercator-Universität Gesamthochschule, Duisburg |
Euroopa standardtulede suitsuosakeste mõõtmespektri uurimine |
01.01.97-31.03.99 |
Suitsuaerosooli osakeste tüüpjaotused standardtulede ja mitte-tule situatsioonide jaoks |
Nanomeeterdiapasooni aerosooli tekke ja selle mõõtmespektri dünaamika uurimine atmosfääris |
E. Tamm |
Sihtasutus Eesti Teadusfond |
Nanomeeterosakeste tekkepuhangute tingimuste ja põhjuste uurimine, osakeste spektri arengu modelleerimine |
01.01.99-31.12.2002 |
Nanomeeterosakeste tekkepuhangute põhjused ja tingimused, spektri arengu ajakonstandid |
Study of urban ambient aerosol time variations |
A. Mirme |
Soome rahvatervishoiuinstituut, Kuopio |
Aerosoolijaotuse mõõtmised Helsingis ja nende analüüs |
07.04.97-07.04.98 |
Andmebaas, võrdleva analüüsi järeldused |
Exposure and risk assessment for fine and ultrafine particles in ambient air |
A. Mirme |
Soome rahvatervishoiuinstituut, Kuopio |
Aerosoolijaotuse mõõtmised Helsingis ja meditsiinilise andmestikuga korreleerimine |
30.04.98-30.04.2000 |
Andmebaas, eeltöötluse kokkuvõtted |
17. Koostöökontaktid
17.1 Tartu Ülikooli teadurid/õppejõud välisülikoolides/-teadusasutustes (teadustöö,loengud)
Vastuvõttev organisatsioon |
|
|||||
Riik |
Organis. |
Osak. |
Külastuse eesmärk |
Külastuse kestus |
Külastuse finantseerija |
Külastaja nimi ja amet |
Hispaania |
Granada Ülikool |
|
Koostöö keskkonnaõpetuse ja ultraviolettkiirguse mõõtmise alal |
2 nädalat |
TEMPUS |
U. Veismann, dotsent |
Iirimaa |
Galway Ülikool |
Füüsikaosak. |
Mõõteandmete analüüs |
20.07-18.08.98 |
TEMPUS |
M. Vana, doktorant |
India |
India Troopilise Meteoroloogia Instituut |
Atmosfäärielekter |
Teadustöö ja seminariloengud |
1 kuu |
Kombineeritud, |
H. Tammet, professor |
Rootsi |
Uppsala Ülikool |
Geoteadused |
Teadustöö |
4 kuud |
Rootsi Instituut |
H. Tammet, professor |
Saksamaa |
Duisburgi Ülikool |
Elektrotehn. teadusk. |
Teadustöö ühisprojekti alusel |
08.02-15.03.98 17.05-04.06.98 |
VFKKF00297 |
E. Tamm, dotsent |
Saksamaa |
Duisburgi Ülikool |
Elektrotehn. teadusk. |
Teadustöö ühisprojekti alusel |
12.01-11.02.98 01-20.06.98 |
VFKKF00297 |
A. Mirme, teadur |
Saksamaa |
Duisburgi Ülikool |
Elektrotehn. teadusk. |
Teadustöö ühisprojekti alusel |
13.03-02.04.98 |
VFKKF00297 |
T. Bernotas, el.-lukksepp |
Saksamaa |
Duisburgi Ülikool |
Elektrotehn. teadusk. |
Ühisprojekti aruande viimistlemine |
15-19.10.98 |
Saksa Teadusfond, VFKKF00297 |
E. Tamm, dotsent A. Mirme, teadur |
Saksamaa |
GSF instituut |
Inhalatsioonibioloogia instit. |
Nõupidamine EÜ projekti Ultra II raames |
24-28.06.98 |
Soome Keskkonnatervishoiu Instituut |
A. Mirme, teadur |
Saksamaa |
Potsdami Meteoroloogiaobservatoorium |
|
Koostöö ultraviolettkiirguse mõõtmise alal |
1 nädal |
ETF grant 2008 |
U. Veismann |
Soome |
Helsingi Ülikool |
Füüsikateadusk. |
Koostöö keskkonnahariduse alal |
2 päeva |
TÜ+Eesti Haridusminist. |
Ü. Kikas, teadur |
Soome |
Kuopio Ülikool |
|
Ühisartikli arutelu |
3 päeva |
TÜ+Kuopio Ülikool |
Ü. Kikas, teadur |
Soome |
Soome Keskkonnatervishoiu Instituut |
|
Teadustöö, EÜ projekti Ultra II täitmine |
16-22.08.98 30.10-01.11.98 14-16.12.98 |
Soome Keskkonnatervishoiu Instituut |
A. Mirme, teadur |
17.2. Välisteadlased/lektorid Tartu Ülikoolis
Külaline |
|
|||||
Külalise nimi ja amet |
Riik |
Kodu- organisatsioon |
Osakond |
Külastuse eesmärk |
Külastuse kestus |
Külastuse finantseerija |
Prof. Helmuth Horvath |
Austria |
Viini Ülikool |
Füüsikateadusk. |
Koostöövõimaluste arutelu |
3 päeva 19-21.02.98 |
Viini Ülikool + TÜ |
Prof. Taisto Raunemaa |
Soome |
Kuopio Ülikool |
Keskkonnatervise teadusk. |
Ühismõõtmiste kokkuvõte |
3 päeva 16-19.12.98 |
Soome TA |
Dr. Jyrki Mäkela |
Soome |
Helsinki Ülikool |
Füüsikateadusk. |
Ühisseminar |
2 päeva 22-23.06.98 |
TÜ |
17.3. Ühisprojektid partneritega Eestist
Koostöö Partner (organ., kontaktisik) |
Ühisprojekti nimetus |
Töögrupi juht TÜ-s |
Projekti eesmärk |
Projekti finantseerijad |
Projekti kestus |
Ühisettevõte "Elvex" |
TÜ FKKF poolt ehitatud staatiliste laengute neutralisaatorite hooldus ja täiustamine |
E. Tamm |
Toodangu praagiprotsendi vähendamine |
"Elvex" |
Jaan.-dets. 98 |
Tiigrihüppe Sihtasutus (Enel Mägi) |
GLOBE programmi tegevuse jätkamine 1999.a. |
Ü. Kikas |
Keskkonnahariduslik |
THSA, EV Haridusministeerium |
Jätkuv, finantseerimine 1 aastaks |
OÜ Tartu Keskkonnauuringud (Hilja Iher) |
Õhuseire Tahkusel |
J. Salm |
Fooniseire atmosfääri füüsikaliste ja keemiliste mõõtmiste kaudu |
TÜ ja OÜ Tartu Keskkonnauuringud |
Tähtajatu |
Tartu Observatoorium (Dr. Olavi Kärner, Dr. Sirje Keevallik) |
Satelliidipiltide struktuuri iseloomustavate parameetrite kasutamine sademete kaugseirel |
P.Post |
Uute sademete kaugseiremeetodite väljatöötamine |
ETF, Tartu Observatoorium |
|
Pärnu Kurortoloogia ja Taastusravi Instituudi E. VEINPALU, |
Loodusliku ultraviolettkiirguse mõju inimese tervisele |
Ü. Kikas ja Aivo Reinart |
loodusliku ultraviolettkiirguse ja aerosoolide suurusjaotuse mõõtmised Pärnus, loodusliku UV igapäevaste meditsiiniliste dooside määramine, UV ja meteoroloogia statistiline analüüs |
ETF |
|
17.4. Ühisprojektid partneritega väljaspoolt Eestit
Koostöö Partner (organ., kontaktisik) |
Ühisprojekti nimetus |
Töögrupi juht TÜ-s |
Projekti eesmärk |
Projekti finantseerijad |
Projekti kestus |
Kuopio Ülikool Juhani Ruuskanen |
Linnakeskkond ja inimese tervis |
A. Mirme |
Linnaaerosooli mõju tervisele |
Soome TA, Kuopio Ülikool |
kuni 2001 |
Helsinki Ülikool M. Kulmala |
Ultra II |
A. Mirme |
Peen aerosool linnas |
Euroopa Ühendus |
kuni 2001 |
GSF Instituut, München, T. Tuch |
Ultra II |
A. Mirme |
Peen aerosool linnas |
Euroopa Ühendus |
kuni 2001 |
ECN, Holland, H.d. Brink |
Ultra II |
A. Mirme |
Peen aerosool linnas |
Euroopa Ühendus |
kuni 2001 |
Duisburgi Ülikool H. Luck |
Suitsuaerosoolide elektriline analüüs tekkiva tule algstaadiumis kui tulekahjudetektorite modelleerimise alus |
E. Tamm |
Põlemise aerosool |
Saksa Teadusfond |
1998 |
Kuopio Ülikool, prof. Taisto Raunemaa |
Atmosfääriaerosooli karakteristikud Soome lahe kohal |
E. Tamm, |
Aerosoolse õhusaaste allikate analüüs Soome lahe kohal |
Soome Akadeemia, Eesti TA, ETF grant 1879 |
Juuli 1997 – detsember 1998 |
Bergeni Ülikool, Geofüüsika Inst., prof. Skartveit |
Atmosfääri läbipaistvuse muutlikkuse uurimine |
H. Ohvril |
Selgitada atmosfääri läbipaistvust mõjustavad looduslikud ja antropoloogilised mõjurid |
Norra TA, Norra Teadusuuringute Nõukogu, ETF |
Algus 1995, jätkub |
Granada Ülikool, prof. E.J. Olmo |
Atmosfääri läbipaistvuse muutlikkuse uurimine |
H. Ohvril |
Selgitada atmosfääri läbipaistvust mõjustavad looduslikud ja antropoloogilised mõjurid |
ETF, TEMPUS, Granada Ülikool, TÜ |
Algus 1992, jätkub |
Soome Meteoroloogia Instituut, Dr. M. Heikinheimo |
Atmosfääri läbipaistvuse muutlikkuse uurimine |
H. Ohvril |
Selgitada atmosfääri läbipaistvust mõjustavad looduslikud ja antropoloogilised mõjurid |
ETF, Soome TA, TÜ |
Algus 1994, jätkub |
Helsinki Ülikool |
Eesti rannikumere ja väikejärvede optilised uuringud |
A. Reinart |
|
Eesti TA, Soome TA, Eesti Mereinstituut |
Algus 1995, jätkub |
University College Cork, Department of Environmental Engineering (Dr. Gerard Kiely) |
Stochastic modelling of daily precipitation |
P.Post |
Eesti sademete stohhastiline modelleerimine kasutadesatmosfääri tsirkulatsiooniindekseid |
University College Cork |
1998, jätkub |
SMHI (Dr. Daniel Michelson), Dresden Technische Universität (Dr. Franz Berger) |
Fractal properties of mesoscale precipitation fields |
P.Post |
Uute kaugseiremeetodite väljatöötamine |
SMHI |
1998, jätkub |
Uppsala Ülikool, prof. Sven Israelsson |
Atmosfäärielektrilised mõõtmised Marsta Observatooriumis |
H. Tammet |
Atmosfäärielektriliste suuruste andmebaasi kogumine ja analüüs |
Rootsi Instituut |
1993, jätkub |
III. Teadus- ja arendustegevuse finantseerimine 1998. a.
Sihtfinantseerimine |
ETF grantid |
EIF |
Lep., Eesti |
Lepingud, partner väljaspoolt Eestit |
|||||||||||
Teema juht |
Protsentuaalne jaotus |
Summa |
Granti hoidja |
Protsentuaalne jaotus |
Summa |
Projekti juht |
Summa |
Pr. juht |
Summa |
Projekti juht |
Summa |
||||
|
Al. |
Rk. |
Ar. |
|
|
Al. |
Rk. |
Ar. |
|
|
|
|
|
|
|
H. Tammet |
90 |
0 |
10 |
800000 |
E. Tamm |
100 |
0 |
0 |
290000 |
E. Tamm |
313000 |
- |
0 |
A. Mirme |
63544 |
|
|
|
|
|
H. Tammet |
100 |
0 |
0 |
250000 |
|
|
|
|
E. Tamm |
117000 |
|
|
|
|
|
J. Salm |
100 |
0 |
0 |
190000 |
|
|
|
|
|
|
IV. Hinnang instituudi teadus- ja arendustegevusele 1998. a.
Instituudi enesehinnangu kohaselt on teadus- ja arendustegevus 1998. a. kulgenud kavakohaselt ning mõõdukalt tulemuslikult.
V. Instituudi hinnang TÜ teaduskorraldusele
Ülikooli juhtkonna teaduspoliitika: põhimõtetes õige, kuid üksikasjades piisavalt läbitöötamata või formuleerimata ja seetõttu pinnapealne.
Teadus- ja arendusosakonna tegevus instituutide ja ETF ning TKN suhtluse tehnilisel vahendamisel: rahuldav.
Teadus- ja arendusosakonna tegevus teistes valdkondades: Teadus- ja arendusosakonna muud ülesanded ei ole nende üksikasjus instituudile tuntud mistõttu instituut ei oska hinnangut anda. Kuna Tartu Ülikooli osa Eesti teaduspotentsiaalis on suur, siis võiks TÜ teadus- ja arendusosakonnalt ehk oodata enamat sekkumist Eesti teaduse administreerimisse, mis tänaseni on olnud heitlik ja tehniliselt kvaliteedilt tagasihoidlik.
Lisa 1
Tartu Ülikooli füüsika-keemiateaduskonna keskkonnafüüsika instituudi (FKKF) teaduslikud publikatsioonid 1998. a.
ETF klassifikatsioonis ei ole kõigi publikatsioonide jaoks sobivaid rubriike. Selliseks on üheksa kaheleheküljelist konverentsiettekannete kokkuvõtet sisuajakirja “Current Contents” poolt jälgitavas eriala juhtivas ajakirjas “Journal of Aerosol Science” ja üks artikkel käsiraamatus “CRC Handbook of Physics and Chemistry”, mis on ise füüsika ja keemia tuntuim andmebaas ja mida seepärast ei refereerita. Nendele töödele on allpool omistatud klassitunnus A2. Klassifitseeritud nimekirja ei olnud üldse võimalik sobitada elektroonilisi publikatsioone.
1. Del Guasta M., Morandi M., Stefanutti L., Balestri S., Kyrö E., Rummukainen M., Kivi R., Rizi V., Masci F., Stein B., Wedekind C., Mielke B., Immler F., Matthey R., Mitev V. and Douard M. Lidar observation of spherical particles in a 65 deg cirrus observed above Sodankyla. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, 3, 357-374.
2. Grünsteudel H., Haas M., Leupold O., Mandon D., Matzanke B.F., Meyer-Klaucke W., Paulsen H., Realo E., Rüter H. D., Trautwein A. X., Weiss R. and Winkler H. Mössbauer spectroscopy with synchrotron radiation: a new technique entering biological inorganic chemistry. - Inorganica Chimica Acta, 1998, 275-276, 334-339.
3. Hõrrak U., Mirme A., Salm J., Tamm E. and Tammet H. Air ion measurements as a source of information about atmospheric aerosols. - Atmos. Res., 1998, 46, 233-242.
4. Hõrrak U., Salm J. and Tammet H. Bursts of intermediate ions in atmospheric air. - J. Geophys. Res. Atmospheres, 1998, 103, 13909-13915.
5. Noppel M. Binary nucleation of water-sulfuric acid system: A reexamination of the classical hydrates interaction model. - J. Chem. Phys., 1998, 109, 20, 9052-9056.
6. Reinart A., Arst H., Blanco-Sequeiros A. and Herlevi A. Relation between underwater irradiance and quantum irradiance in dependence on water transparency at different depths in the water bodies. - J. Geophys. Res., 1998, 103, C4, 7749-7752.
7. Talipova T., Pelinovsky J.N. and Kõuts T. Kinematic characteristics of an internal wavefield in the Gotland Deep in the Baltic Sea. - Oceanologiya, 1998, 38, 1, 33-42.
8. Tammet H. Reduction of air ion mobility to standard conditions. - J. Geophys. Res. Atmospheres, 1998, 103, 13933-13937.
9. Winkler H., Meyer-Klaucke W., Schwendy S., Trautwein A.X., Matzanke B.F., Leupold O., Rüter H. D., Haas M., Realo E., Mandon D. and Weiss R. Relaxation as seen by nuclei: Comparison between conventional Mössbauer spectra and nuclear resonant scattering of synchrotron radiation. - Hyperfine Interactions, 1998, 113, 443-448.
1. Hõrrak U., Mirme A., Salm J., Tamm E. and Tammet H. Study of covariations of aerosol and air ion mobility spectra at Tahkuse, Estonia. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S849-S850.
2. Kikas Ü., Mirme.A and Tamm E. Examining the relationship between aerosol size distribution and atmospheric visibility in an urban area. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S661-S662.
3. Noppel M. Binary nucleation of water-sulfuric acid system: The effect of the shape of the free energy surface and compressibility of solution on the nucleation rate. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S377-S378.
4. Paris P., Mirme A. and Laan M. Study of corona discharge aerosol with an electrical aerosol spectrometer. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S845-S846.
5. Parts T.-E. Experimental evidence of dimers, trimers and tetramers in cluster ions. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S891-S892.
6. Tammet H. Optimal length of the plain Loscertales mobility analyzer. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S63-S64.
7. Tammet H. and Kimmel V. Electrostatic deposition of radon daughter clusters on the trees. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S473-S474.
8. Tammet H., Mirme A. and Tamm E. Electrical aerosol spectrometer of Tartu University. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S427-S428.
9. Vana M. and Tamm E. Study of the aerosol size spectrum transformation by synchronized monitoring of atmospheric aerosol. - J. Aerosol Sci., 1998, 29, S205-S206.
1. Arst H., Mäekivi S., Reinart A., Kutser T., Kallaste K., Blanco-Sequeiros A., Nõges P. and Nõges T. Water properties in some regions of the Baltic Sea and different type of lakes in Estonia and Finland. - Report Series in Geophysics, 1998, 38, 7-23.
2. Dörnbrack A., Leutbecher M., Kivi R. and Kyrö E. Mountain wave induced record low stratospheric temperatures over Northern Scandinavia. - Proceedings of Rossby-100 Symposium, 1998, 101-103.
3. Gronskei K. E., Walker S. E., Kaasik M., Kimmel V. and Rõõm R. Validation of local and regional air pollution models in in northern winter conditions. - Air Pollution Modelling and its Application, 1998, 22, 737-738.
4. Kaasik M. Validation of models AEROPOL and AEROFOUR using model validation kit at Mol. - 5th International Conference on Harmonisation within Atmospheric Dispersion Modelling for regulatory purposes: INTRP/ Environmental Research Laboratory, 1998, 146-152.
5. Kikas Ü., Juuti S., Ruuskanen J. and Tammet H. Formation and growth of aerosol particles in greenhouse. - Report Series in Aerosol Science, 1998, 41, 40-45.
6. Kivi R., Kyro E., MacKenzie A.R., Rudakov V.V., Khattatov V.V., Chipperfield M.P., Lee A.M., Braathen G.O., Gernandt H., Mikkelsen I.S. and Molyneux M. APE/POLECAT transport studies: ozone sondes during APE. - Proc. 4th Europ. Workshop on Polar Strat. Ozone, Air Pollution Research, 1998, 66, 201-204.
7. Kivi R., Kyrö E., Wedekind C., Rontu L., Dörnbrack A., Stein B., Wille H., Mitev V., Matthey R., Rosen J., Kjome N., Rizi V., Redaelli G., Lazzarotto B., Calpini B., Del Guasta M., Morandi M., Stefanutti L., Agostini P., Antonelli A., Rummukainen M., Turunen T. and Karhu J. 1997. SAONAS activities at Sodankyläe in winter 1996/1997. - Proc. 4th Europ. Workshop on Polar Strat. Ozone, Air Pollution Research, 1998, 66, 135-138.
8. Kyrö E., Turunen T., Kivi R., Antikainen V. and Pienimäki K. 1997. EEC ozone sonde performance tests. - Proc. 4th Europ. Workshop on Polar Strat.Ozone, Air Pollution Research, 1998, 66, 692-695.
9. Lilover M.-J., Lips U., Laanearu J. and Liljebladh B. Flow regime in the Irbe Strait. - Aquatic Sciences, 1998, 60, 3, 253-265.
10. Mirme A., Tammet H. and Tamm E. Electrical aerosol spectrometry for environmental aerosol monitoring. - Report Series in Aerosol Science, 1998, 41, 9-14.
11. Ohvril H., Okulov O. and Jaagus J. Atmospheric transparency in Estonia during last 60 years. - Proc. of the Second International Conference on Climate and water, 1998, 2, 682-690.
12. Raudsepp U. Current dynamics of estuarine circulation in the lateral boundary layer. - Estuarine, Coastal and Shelf Science, 1998, 47, 715-730.
13. Realo E. Dose-rates in the Estonian environment. - Radiation Protection Issues in the Baltic Region with Emphasis on Co-operative Projects with Estonia, Latvia and Lithuania. Proceedings of the Regional IRPA Congress, June 12-13, 1998, Stockholm: Riso National Laboratory, 1998, 193-196.
14. Realo K., Realo E. und Lust M. Eine Bewertung der radiologischen Wirkung von Ölschifferflugasche in Estland. - Radioaktivität in Mensch und Umwelt: IRPA/Fachverband für Strahlenschutz, 1998, 2, 867-872.
15. Reinart A., Arst H., Nõges P. and Nõges T. The PAR region of spectrum in some Estonian and Finnish lakes in 1995-1996. - Report Series in Geophysics, 1998, 38, 23-33.
16. Salm J. Electrical dispersion of aerosol particles: An exponential mobility spectrum. - Preprints III of the 7th European Symposium Particle Characterization, 1998, 821-828.
17. Tammet H. Air ions. - CRC Handbook of Chemistry and Physics, 79th edition: CRC Press, 1998, Sect. 14, pp. 32-34.
1. Eerme K. Stratosfääri osoonikihi muutlikkus ja Rossby lained. - Eesti Füüsika Seltsi Aastaraamat, 1998, 150-158.
2. Eerme K., Veismann U., Koppel R. and Pehk M. First four years of atmospheric total ozone measurements in Estonia. - Proc. Estonian Acad. Sci. Biol. Ecol., 1998, 47, 188-202.
3. Hõrrak U., Iher H. ja Salm J. Keskkonnaseire Tahkusel. Environmental Monitoring at Tahkuse. - Eesti Keskkonnaseire 1996 Estonian Environmental Monitoring: Eesti Vabariigi Keskkonnaministeeriumi Info- ja Tehnokeskus, 1998, 30-33.
4. Kaasik M. Tartu linna õhusaasteallikate andmebaas. - Keskkonnatehnika, 1998, 6, 26-27.
5. Kaasik M. Õhusaaste leviku matemaatilised mudelid. - Keskkonnatehnika, 1998, 1, 8-9.
6. Mägi L. and Lips U. Budget components of water, salt and nutrients in the Gulf of Riga in 1993-95. - Proceedings of the Estonian Academy of Sciences, 1998, 47, 1, 14-31.
7. Raudsepp U. Climatic aspects of the sea level variations in Estonia. - Climatic Change Studies in Estonia: Stockholm Environment Institute, 1998, 79-84.
8. Raudsepp U. The sea level variability. - Country Case Study on Climate Change Impacts and Adaptation Assessments in the Republic of Estonia: Report to the UNEP/GEF: Stockholm Environment Institute, 1998, 107-110.
1. Eerme K. Kui kaugelt tulevad Eesti importilmad?. - Eesti Loodus, 1998, 9, 394-396.
2. Eerme K. Maa – meie planeet. - Tartu Tähetorni kalender 1999 aastaks, 1998, 80-100.
3. Eerme K. Päevitades põõsa vilus. - Eesti Loodus, 1998, 7, 302-304.
Eestis avaldatud üksikväljaanne: R3
1. Kikas Ü. Atmospheric aerosol in the Baltic Region. Particle size distributions, sources, gas-to-particle conversion. - Tartu, 1998. - 114 pp.