Biomassist biogaasi tootmine

iDevice ikoon

Märga biomassi (orgaanilised jäätmed, läga, reovee settemuda jne) saab biokeemiliselt muundada biogaasiks, mida saab edasi kasutada nii soojuse ja elektri koostootmiseks kui ka kütusena transpordis.

Biolagunevate jäätmete, mille hulka kuuluvad anaeroobselt või aeroobselt lagunevad jäätmed (näiteks toidujäätmed, paber ja papp), kasutamisvõimalust energiatootmises on uuritud eelkõige elektri- ja soojusenergia koostootmisjaamade arendamiseks. Teine võimalus biolagunevaid jäätmeid energiatootmises kasutada on nende anaeroobne töötlemine biogaasiks.

Üheks biogaasi tootmisel kasutatavaks materjaliks on veepuhastusjaamade puhastusprotsessist üle jääv aktiivmuda ehk reoveesete. Reoveesettest biogaasi tootmisel rakendatakse anaeroobset käitlusviisi, mille käigus orgaaniline reostus lagundatakse ilma õhuhapniku juuresolekuta biogaasiks (peamine koostiskomponent on metaan) ja CO2-ks.

Näiteks glükoosi anaeroobse lagunemise reaktsioon: C6H12O6 = 3CO2+3CH4

 
Anaeroobse käitlemise seade Saksamaa, Ruhri piirkonna reoveepuhastusjaamas. Autor Hans-Jürgen Wiesel (CC-BY-SA-3.0),
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ruhrgebiet_Strukturwandel_080801_050_30.jpg

iDevide ikoon Ülesanne

Eelnevalt leidsite kui palju eraldub 10 g glükoosi täielikul lagundamisel CO2! Kas sama koguse glükoosi anaeroobsel lagunemisel eraldub rohkem või vähem CO2? Põhjenda!

Aeroobne lagunemine: C6H12O6 + 6O2 = 6CO2+6H2O

Anaeroobne lagunemine: C6H12O6 = 3CO2+3CH4