Mobiiltelefoni kasutamine
Mobiiltelefonide kasutamine viimase aastakümne jooksul on tõusnud väga kiiresti. Mobiiltelefoni kasutamine mõjutab sõidukijuhi käitumist, kuna mitmete ülesannete samaaegne sooritamine nõuab lisapingutust. Uuringutega on näidatud, et telefoni samaaegne kasutamine mõjutab nii kehaliste soorituste testide võimekust kui ka tajumisprotsessidega seotud ja kiiret otsustamist vajava ülesannete lahendamise võimekust. Mobiiltelefoniga helistades suureneb reaktsiooniaeg 0,5-1,5 sek, kuna tähelepanu on põhitegevuselt (sõiduki juhtimine) kõrvale juhitud ning vaimne pinge on suurenenud. Telefoniga helistamisel sõidukijuhtimise soorituses häiruvad peamiselt sõiduki õigel kursil hoidmise võime, sobiva kiiruse ning pikivahe hoidmine. Telefoniga helistades tõuseb liiklusõnnetuse risk neli korda võrreldes telefoni mittekasutajatega.
Telefoni kasutamine on aga teatud olukordades äärmiselt vajalik. Inglismaal 90-ndatel läbiviidud uuringust on ilmnenud, et ligi poolte liiklusõnnetuste korral on abi saadud kutsuda just tänu mobiiltelefoni olemasolule.
Mitmetes maades, nii nagu Eestiski, on seadusega keelustatud sõidu ajal mobiiltelefoni kasutamine ilma „käed vabad“ süsteemita. Kuigi „käed vabad“ süsteemi kasutades on samuti häirunud sõidukijuhi tähelepanuvõime, on mõju väiksem kui ilma nimetatud süsteemita.
http://vikerraadio.err.ee/saade/pildid/saade_2/handsfree.jpg
http://www.techchee.com/wp-content/uploads/2010/05/nokia_ck-200-in-car-Bluetooth-handsfree.jpg