Kuidas oma isiksusetüüpi kutsealadega seostada?

Kas kirjutasid enne testitäitmist üles 3 ametit või kutseala, mis sulle huvi pakuvad?

Kui jah, siis nüüd on sobiv aeg võrrelda ja sobitada omavahel sinu isiksusetüüpi ja huvipakkuvat valdkonda:

  • Millised isiksuseomadused on vajalikud sellel erialal töötamiseks?
  • Kas sulle meeldival alal võiksid töötada sellist tüüpi inimesed nagu sina?

(kui sa mõtled antud ala peale, kas seal töötavad sellise ellusuhtumisega inimesed nagu sina?)

  • Millised sinu isiksusejooned lähevad kokku tööalaste tegevustega? (näiteks, kui soovid inimestele kasulik olla või kui soovid kindlaid reegleid ja juhiseid tööülesannete täitmiseks, kas see tegevusala pakub neid võimalusi)
  • Millised momendid omavahel ei sobi?
  • Kas saaksid sellel elualal rakendada kõiki oma huvisid?

On selge, et kui sa oled näiteks arvanud, et võiks äkki pangas tellerina töötada, aga lähemal isiksuseanalüüsil selgus, et sulle on ikkagi väga oluline loominguline vabadus ning kellaaegadest kinnipidamine ja päevast päeva samasugused tööülesanded võivad sind ahistada, siis tasuks leida teisi alasid, mis sinu soovidega paremini ühilduksid. Kui need erinevused isiksuseomaduste ja erialasoovide vahel on väikesed (näiteks muidu sobiks mulle see telleri töö väga hästi, aga minu praktiline ja artistlik pool jäävad natuke kõrvale), siis võib abi olla sellest teadmisest, et töövalikul võime lähtuda osadest oma huvidest, mingi osa saame ju jätta ka vabaaja tegevuseks ehk hobideks (antud näite puhul võib pangatööst vabal ajal teha mingit kunsti või käsitööd vms).

Oma isiksusetüübi ja kutseala seostamisel on abiks ka Rajaleidja kodulehel olev Ametite ja kutsealade andmebaas: http://www.rajaleidja.ee/akab andmebaas sisaldab ameti- ja kutsealakirjeldusi, milles on teavet töö iseloomu, töötingimuste, kutseoskusnõuete, vastava hariduse omandamise võimaluste, tööväljavaadete, palgatingimuste jm kohta. Sealt saad uurida oma huvipakkuvate ametite- ja kutsealadekirjeldusi. Võid avastada midagi uut, mida varem ei teadnud ja/või saada kinnitust oma ettekujutustele.

Rajaleidja kodulehelt tasub uurida ka õppimise/enesetäiendamise võimalusi: http://www.rajaleidja.ee/oppimine-taiskasvanuna-2. Nt. kui leiad endale huvipakkuva tegevusala, siis kus ja kuidas on võimalik omandada vajalikud teadmised. Rajaleidja veebilehelt (http://www.rajaleidja.ee) leiad nii Kutsekoolide andmebaasi kui Kõrgkoolide andmebaasi. Alati pole teadmiste omandamiseks vaja minna kutse- või kõrgkooli, vaid piisab ka täiendkoolituse läbimisest: Koolituste andmebaasi leiab ikka sealtsamast Rajaleidjast (http://www.rajaleidja.ee/taienduskoolitus)

Kutsete sisu ja nõuetega tutvumiseks uuri ka Kutsekoja kodulehel olevaid kutsestandardeid: http://www.kutsekoda.ee/et/kutsesysteem/kutsestandardid. Kutsestandardi abil kirjeldatakse kutsetegevust ning esitatakse kutsealade ja -tasemete kompetentsusnõuded ehk töö edukaks tegemiseks vajalike oskuste, teadmiste ja hoiakute kogumit. Nt. kutsestandardis olev oskuste loetelu on Sulle abiks, et saada selgust oma olemasolevatest ja puuduvatest oskustest konkreetse tööga toimetulekuks. Seega aitab see saada teadlikumaks iseendast, leida üles arenguruum ja planeerida karjääri.

Analüüsiks sobib lihtne valem: A - B = C

A

Oskused ja teadmised,

mis on vajalikud seda liiki töö tegemiseks

B

Oskused ja teadmised,

mis mul on olemas

C

Oskused ja teadmised,

mida on lisaks vaja

.....

.....

.....



iDevice ikoon Iseseisev töö

Täida ülaltoodud tabel enda mõtetega. Lisaks mõtle ja too välja:

1. Mida on vaja teha, et vahet olemasoleva ja vajaliku vahel vähendada? Kui on vaja :)

2. Analüüsi lisaks oskustele ja teadmistele ka oma ISIKUOMADUSI! Kas need toetavad sinu valikut? Kas ja mida peaksid oma käitumises muutma?