Spetsiifilised söötmed
Spetsiifiliste söötmete alla liigitatakse näiteks sporulatsioonisööde ning indikaatorsöötmed.
1. Sporulatsioonisööde mimikeerib rakkudele nälja tingimusi. Diploidsed pärmirakud, kui neil on toitainete puudus, läbivad meioosi ning sporuleeruvad moodustades 4 askospooriga eoskoti.
Diploidsed pagaripärmi rakud sporuleeruvad kui nad satuvad lämmastiku ja fermenteeritava süsiniku nälga. Pagaripärmi sporulatsioonisööde sisaldab 10 korda vähem pärmiekstrakti ja 40 korda vähem glükoosi kui rikas sööde. Selles söötmes on 4 korda vähem hädavajalikke aminohappeid ja nukleotiide kui SD miinimumsöötmes. Süsiniku allikaks kasutatakse mittefermenteeritavat kaaliumatsetaati. -, o ja pet mutandid ei ole võimelised kasvama mittefermenteeritaval süsinku allikal. Seepärast ka sellised diploidid ei sporuleeru.
Poolduva pärmi diploidid ei ole stabiilsed. Nad sporuleeruvad kui söötmest saab otsa lämmastiku allikas. Moodustunud askusi võib näha ka miinimumsöötmel kasvavate diploidsete pärmikolooniate keskel, kus rakud on näljas. Poolduva pärmi sporulatsioonisööde sisaldab 3 korda vähem glükoosi ning 5 korda vähem hädavajalikke aminohappeid ja nukleotiide kui rikas sööde. Lämmastiku allikana lisatakse sellesse söötmesse kaalium-divesinik-fosfaati.
2. Indikaatorsöötmed võimaldavad kindlaks teha kas antud tüvi on võimeline kasvama söötmesse lisatud suhkrul.
Maltoosi indikaatorsööde võimaldab vahet teha tüvedel, kes fermenteerivad või ei fermenteeri maltoosi. Selleks kasutatakse rikkas söötmes süsiniku allikana maltoosi ning lisatakse värvainet bromo-kresool-punakaslilla (bromocresol purple). Maltoosi fermenteerivad rakud muudavad söötme pH-d ning koloonia ümber tekib kollane rõngas. Sööde ise aga on punakasvioletse värvusega.
Galaktoosi indikaatorsööde võimaldab vahet teha tüvedel, kes on võimelised fermenteerima või ei fermenteeri galaktoosi. Selleks lisatakse rikkasse söötmesse süsiniku allikana galaktoosi ning värvainet bromo-tümool-sinine (bromothymol blue). Galaktoosi fermenteeritavate kolooniate ümber tekib kollane rõngas. Sööde ise on sinise värvusega.