2. Glükaanide "ehituskivid"

Glükaanid koosnevad monosahhariididest ja on omavahel seotud glükosiidse sidemega, moodustades oligosahhariidi. Kui kolm nuleotiidi või amino happet võimaldab luua 6 erinevat kombinatsioooni, siis kolmest erinevast sahhariidist on võimalik saada 1056-27648 erinevat molekulide kombinatsiooni, mis võimaldab edasi kanda oluliselt suuremat hulka bioloogilist informatsiooni. Imetajate glükaanides esinevad kõige sagedamini järgmised monosahhariidid: galaktoos (Gal), mannoos (Man), glükoos (Glc), fukoos (Fuc), ksüloos (Xyl), N-atsetüül-glükoosamiin (GlcNAc), N-atsetüül-galaktoosamiin (GalNAc), N-Atsetüülneuramiinhape (NeuAc), glükuroonhape (GlcA), galakturoonhape (GalA), mannuroonhape (ManA), iduroonhape (IdoA).

Glükoos (Glc), galaktoos (Gal) ja mannoos (Man) koosnevad sama tüüpi ja samast arvust aatomitest (C6H11O6), kuid sõltuvalt hüdroksüülrühmade (-OH) orientatsioonist on molekulide omadused erinevad. Samuti on N-atsetüül-glükoosamiini (GlcNAc) ja N-atsetüül-galaktoosamiini (GalNAc) molekul keemiliselt sama, kuid omadustelt erinev. Glükokonjugaatides võivad monosahhariidide hüdroksüülrühmad kanda ka teisi funktsionaalrühmasid, nt sulfaatrühma. Lisaks neutraalsetele ja aminosahhariididele esineb glükaanides ka happelisi, karboksüülrühma sisaldavaid monosahhariide: N-Atsetüülneuramiinhape (siaalhape), glükuroonhape, galakturoonhape, mannuroonhape ja iduroonhape.

Erinevate glükaanide kujutamise lihtsustamiseks on loodud kokkuleppeline värviliste kujundite süsteem, milles iga kujund tähistab ühte monosaahariidi. Kujundite erinevate omavaheliste ühenduste abil on võimalik edasi anda ka glükosiidse sideme tüüpi.

Vaata suurt joonist.

Glükokonjugaatidel esinb peamiselt kahte liiki glükaane: N-glükaanid ja O-glükaanid.

iDevice ikoon Jäta meelde!
Glükaanide koostisesse kuuluvad peamised monosahhariidid.