Seaduspärasused

 
Kolme eri tüüpi tetraadide esinemise sagedus sõltub kahe geeni omavahelisest kaugusest ja nende geenide kaugusest tsentromeerist (Joonis 23). Vanemtüüpi ja mittevanetüüpi tetraadide suhte järgi saab otsustada kas geenid päranduvad koos (st. on aheldatud) või päranduvad üksteisest sõltumatult. Tetratüüpi tetraadide hulk näitab geenide kaugust tsentromeerist.
  • Kui geenid päranduvad üksteisest sõltumatult (asuvad kas samas või erinevates kromosoomides), siis vanemtüüpi ja mittevanemtüüpi tetraade tekib võrdne hulk e. PD = NPD.
  • Kui geenid päranduvad koos (st. on aheldatud), siis PD >> NPD.
  • Kui geenid päranduvad üksteisest sõltumatult ja vähemalt üks geen ei asu tsentromeeri läheduses, siis eri tüüpi tetraade tekib sagedusega PD:NPD:T = 1:1:4.
  • Kui geenid päranduvad üksteisest sõltumatult ja mõlemad geenid paiknevad tsentromeeri läheduses, siis PD:NPD:T = 1:1:<4.

Joonis 23. Eri tüüpi tetraadide esinemise sageduse järgi on võimalik
otsustada geenide omavahelist ja tsentromeeriga aheldatust
.
 
Eri tüüpi tetraadide esinemise sageduse järgi saab arvutada kahe geeni omavahelise kauguse sentimorganites (cM):
 
Geeni kaugust tsentromeerist saab hinnata kui ristatamisel kasutada tugevalt tsentromeeriga seotud markerit (näit. pagaripärmi puhul TRP1) ning analüüsida eri tüüpi tetraadide esinemise sagedust: