Täis- ja ennemineviku ajavormi kujulised fraasid
Sellistes fraasides esinevad sageli enesekohased tegusõnad, millest lihtmineviku ajavormi ei kasutatagi. Loomulik ei oleks öelda, et imestusin ja hämmastusin eksamitulemustest, nende asemel kasutatakse vorme olen/olin imestunud, olen/olin hämmastunud eksamitulemustest.
Näitelauseid: Mis puutub minusse, siis olin huvitunud inimeste psühholoogiast ja kirjandusest. Me oleme harjunud vaatama kõiki uudistesaateid. Lisaks seisundit väljendavatele tegusõnadele on võimalik omadussõnana kasutada ka väljendverbe: Meie põlvkonna inimesi kasvatati rangelt, aga meie vennad ja õed on ülekäte läinud.
Täis- ja enneminevikulises vormis fraasidega väljendatakse ka, et kellelgi on midagi olnud või toimunud. Näiteks: Ma olen kindel, et meil on/oli vedanud naabritega, sest nad on sõbralikud, abivalmid ja korralikud. Minu meelest meestel on/oli alati olnud rohkem huvi ajaloo vastu kui naistel. Tal on ema, kes on rohkem elanud, kellel on/oli juba välja kujunenud elutarkus.
Täis- ja ennemineviku vormis fraasidega lausetes võivad esineda koos kõik ajavormid. Näiteks: Olen/olin veendunud, et ta ostab pileti /ostis pileti / et ta on ostnud pileti / et ta oli ostnud pileti. Lause Ma ei teadnud, et meil hakkavad toimuma sellised ühisloengud, kus on mitu kursust koos, ja sellepärast olin imestunud on enneminevikuline siis, kui rõhutatakse, et olin imestunud, kuid enam ei ole. Sama lause täisminevikulisena ...ja sellepärast olen imestunud väljendab, et imestunud olek kestab.