Paardumistüübi vahetumise reeglid

Üks Schizosaccharomyces pombe homotalne haploidne rakk annab järglaskonna, mis koosneb võrdsel hulgal P ja M paardumistüübiga haploidsetest rakkudest. Seega toimub rakkudes paardumistüübi vahetus.

Paardumistüübi vahetumisel kehtivad neli reeglit:
  • Üks-neljast reegel. Paardumsitüübi vahetumiseks on vaja kahte järjestikust rakkude jagunemist. Vaid üks neljast "lapselapsest" on oma paardumistüübi vahetanud. Äsja paardumistüüpi vahetanud raku (Pu) jagunemisel tekivad kaks rakku, kellest vaid üks muutub paardumsitüübi vahetumise suhtes kompetentseks (Ps). Kompetentse raku jagunemisl vahetab üks tekkinud rakkudest oma paardumsitüübi (Mu).
  • Ühe tütre reegel. Rakk, kes on äsja oma paardumsitüüpi vahetanud (Pu), moodustab jagunemisel kaks rakku. Üks tekkinud rakkudest muutub paardumistüübi vahetumise suhtes kompetentseks (Ps). Teine tekkinud rakkudest on sarnane emarakule (Pu). Kompetentse raku jagunemisel tekib üks rakk, kelle paardumsitüüp on vahetunud (Mu) ja teine, kes jääb paardumsitüübi vahetumise suhtes kompetentseks (Ps). Kompetente rakk käitub kui tema emarakk - jagunemisel moodustub üks vahetunud paardumistüübiga rakk (Mu) ja üks vahetumise suhtes kompetente rakk (Ps).
  • Järjestikune paardumistüübi vahetumise reegel. Raku, kes on kompetente paardumistüüpi vahetama (Ps), jagunemisel moodustuvad kaks rakku - üks neist on vahetunud paardumistüübiga (Mu) ja teine säilitab paardumistüübi vahetamise kompetentsuse (Ps). Tekkinud kompetentse raku jagunemisel moodustuvad jälle paardumistüübi vahetunud rakk (Mu) ja vahetumise suhtes kompetentne rakk (Ps).
  • Suuna reegel. Umbes 80% rakkudest, kes oma paardumistüüpi vahetavad, vahetavad selle vastaspaardumistüübi vastu.
 
 
Kokkuvõtteks, mitootiliselt jagunevad rakud võivad läbida 4 erinevat staadiumi (joonis 4):
Pu Pu + Ps
Ps Ps + Mu
Mu Mu + Ms
Ms Ms + Pu
 
Joonis 4. S. pombe paardumistüübi vahetumise tsükkel.