Terminit teos kasutatakse alljärgnevas samas mõttes, kui autoriõiguse käsitlemisel ja see märgib igasugust konkreetselt piiritletud informatsioonikogumit, näiteks arvutiprogrammi, andmebaasi, teksti, heliteost, visuaalset kujutist. Teos on arvutivõrgus avaldatud, kui see on üldsusele avatult salvestatud arvutivõrku ühendatud andmekandjale. Terminiga arvutivõrk nimetatakse allpool Tähe t. 4 õppehoones asuvat Tartu Ülikooli füüsikaosakonna arvutivõrku.
Õigus avaldada informatsiooni füüsikaosakonna arvutivõrgus (vt. infotoimetuse teenused) on privileeg. Selle privileegi tingimused kehtestab ühepoolselt arvutivõrgu omanik ja tingimuste üldosa ei ole läbirääkimiste objekt. Tingimuste eiramisel on omanikul õigus ja kohustus privileeg edasikaebamise võimalust jätmata ära võtta. Omanikku esindavad arvutivõrgu administraator, infotoimetus, osakonnajuhataja ja osakonna nõukogu. Teoste avaldamisvahendeid (www-serverid jms.) tohib osakonna arvutivõrku paigutada ainult kooskõlastatult infotoimetusega.
Arvutivõrgu iga kasutaja jaoks on kohustuslikud Tartu Ülikooli arvutivõrgu kasutamise reeglid. Arvutivõrgus on keelatud avaldada:
1. Teadlikku väärinformatsiooni.
2. Teoseid, mille poole pöördumine võib põhjustada pöördujale otsest kahju (viirust sisaldavad failid jms.).
3. Teoseid, mis on omandatud mitteõiguspärasel viisil või mille avaldamine rikub teose autori(te) õigusi.
4. Tartu Ülikooli vaimuga ja akadeemilise arvutivõrgu otstarbega sobimatuid materjale (pornograafia, seadusevastaste tegevuste juhendid, laim jne.).
5. Teoseid, mis koormavad arvutiressursse, kuid ei ole füüsikaosakonna põhitegevuses tarvilikud (füüsikaga mitteseonduvad videofilmid jne.).
Otsuse langetamine küsimuses, kas konkreetne teos on kooskõlas eeltoodud nõuetega, on arvutivõrgu omaniku pädevus. Eitava otsuse korral jääb teose esitajale õigus otsida teine avaldamiskoht.
Avaldamismomendil korrektne teos võib hiljem muutuda ebakorrektseks (muutuvad välised reeglid ja väline olukord, viidad kaotavad kehtivuse jne.). Teose avaldaja vastutab teose korrektsuse eest kuni see on arvutivõrgus kättesaadav. Ta on kohustatud kas ise või volitatud isiku vahendusel jälgima teose korrektsust ja seda vajaduse korral korrigeerima või kustutama.
Eelnimetatud nõuete rikkumise puhul kannab vastutust teose avaldaja ja asjaoludest sõltuvalt ka avaldamist võimaldanud isik. Juhul, kui keelu rikkumine tähendab Eesti Vabariigi seaduse rikkumist, siis on rikkumise avastaja kohustatud sellest informeerima õiguskaitse organeid. Ainult ülikoolisiseste eeskirjade või tavade rikkumise korral kohaldatakse ülikoolisiseseid karistusi alates arvutivõrgu kasutusõiguse piiramisest kuni eksmatrikuleerimise või töölt vallandamiseni.
Arvutivõrguga ühendatud andmekandjatel tohib hoida teoseid, mille kasutamine on kitsendatud, seda aga ainult tingimusel, et vastavad teosed on paroolidega usaldusväärselt kaitstud niiviisi, et autoriõiguse seadusest tulenevad nõuded on täidetud. Parooliga kaitstud teose puhul laieneb parooli hoidmisele sama vastutusaste, kui parooliga kaitstud teoste hoidmisele.
Kõigil osakonna WWW serveril hoitavatel dokumentidel peab olema kindel vastutaja. Vastutajaks loetakse prioriteetide järjekorras: dokumendil vastutajana nimetatud isik, dokumendi lõpus nimetatud isik, dokumendi autor või koostaja. Osakonna kodulehekülje eest vastutab osakonna infotoimetus. Hierarhiliselt organiseeritud dokumentide puhul piisab vastutaja näitamisest ainult kõige ülemisel dokumendil, mispuhul vastutus laieneb kõigile sellelt dokumendilt viitade abil leitavatele alamdokumentidele, millel vastutajat ei ole näidatud. Siit järeldub hoiatus mitte viidata võõrastele vastutajanimeta dokumentidele, sest sellega kaasneks nende eest vastutuse enda kanda võtmine.
Viimati muudetud 9. veebruar. 1997. a.
Füüsikaosakonna infotoimetus