Tavaline V klassi preparatsioon
Tavalist meetodit kasutatakse V klassi preparatsioonil juhul, kui kaviteet
ulatub osaliselt või täielikult juurepinnale.
Nõuded kaviteedile on järgmised:
- 90° nurgad kaviteedi ja hambapinna vahel,
- ühtlane kaviteedi sügavus aksiaalse seina suhtes ning
- lisaretentsioonielemendid.
Kaviteedi ulatuse ja sügavuse määravad kaariese ulatus ning vanade defektsete täidiste olemasolu, mis tuleb eemaldada ja asendata uue täidisega.
koonuspuur
Peparatsiooniks võib kasutada koonuspuuri või mõnda muud puuri (pirnikujuline puur, ümaraotsaline fissuuripuur vms), millega saadakse suhteliselt paralleelsed sirged kaviteedi seinad. Õigete
kaviteedi nurkade saamiseks hoitakse puuri prepareerimisel risti hambapinnaga. Oluline on jälgida seda nõuet, kui puuriga liigutakse hamba keskosast mesiaalsemale ja
distaalsemale. Kaviteedi sügavus on
ideaalselt kogu kaviteedi ulatuses ühtlaselt 0,75 mm. Aksiaalne sein järgib hamba välispinna kontuuri (vaata fotot, kus kaviteet ulatub ringjalt ümber hambakaela).
Retentsioonielemendiks eelistatakse vagu, mis prepareeritakse väikese kerapuuriga paralleelselt mööda gingivaalset ja koronaalset seina kaviteedi põhja lähedal (vaata joonist ja video). Mesiaalsesse ja distaalsesse kaviteedi otstesse vagu teha ei ole vaja. Retentsiooniks piisab vaost, mille sügavuseks on 0,25 mm.
Emaili serv lihvitakse kaldu juhul kui asendatakse vana täidist või on tegemist ulatusliku preparatsiooniga. Lihvimiseks võib kasutada leegikujulist väiksema abrasiivsusega teemantpuuri. Kaldlihv tehakse ainult emaili pinnal, seega enamasti kaviteedi koronaalsel äärel, et suurendada adhesiiviga seostuvat emailipinda ning ainult pindmiselt kuna email selles piirkonnas on väga õhuke.
Kui kaviteet on madal, võib olla vajalik retentsioonivagu süvendada.
Retentsioonivao tegemine on üks raskemini mõistetavaid etappe V klassi preparatsioonis. Michigani ülikooli õppevideo (inglise k., pikkus 23 minutit), mis õpetab V klassi kaviteedi prepareerimist amalgaamile, aitab sul seda paremini mõista.
Kuna video on pikk, siis soovitan alustada vaatamist retentsiooni valmistamisest (alates 16. minutist) . Kui sul on aega kogu video ära vaadata, pööra tähelepanu fissuuripuuri asendile prepareerimisel - kuidas puuri kallutatakse kaviteedi erinevates osades erineva nurga alla, et saavutada õiged seina kalded ja kaviteedi nurgad.
Miks peab kaviteedi sügavus kogu kaviteedi ulatuses olema ühtlane?
Mida suurem on kaviteet, seda enam vajab ta retentsioonielemente:
- täisnurkseid üleminekuid kaviteedi põhjalt seintele,
- lamedat põhja ja
- lisaretentsioone (vaod, õnarused jms).