Trombofiilised seisundid ja antifosfolipiidsündroom
Trofoblasti invasioon emaka limaskesta aktiveerib nii protrombootilisi kui antitrombootilisi hüübimismehhanisme, mis võimaldavad piirata verevalangute ulatust utero-platsentaarloožis tagades samaagselt loote piisava verevarustuse. Enamik raseduspuhuseid hüübimishäireid on seotud trombide tekke ning neist tingitud ema ja loote verevarustushäiretega. Omandatud või kaasasündinud trombofiiliad ning antifosfolipiidsüdroom suurendavad olulisel määral riski raseduse katkemiseks ja loote üsasiseseks kasvupeetuseks ja/või hukuks ning preeklampsia tekkeks.
Hüübimise protsessi käivitab koerakkude purunemine ja trombotsüütide aktiveerumine.
Hüübimiskaskaadi väline tee korral pärineb vallandav tegur võib pärineda koerakkudest, mille korral koetromboplastiin seondub VII hüübimisfaktoriga. Koos Ca2+ ioonidega aktiveeritakse X faktor.
Sisemine hüübimise tee käivitab XII faktori kokkupuude rakumembraanis paiknevate negatiivselt laetud fosfolipoproteiinidega. Edasi toimub IX, XI faktori aktiveerumine, seondumine trombotsüütide faktori 3 ja Ca-ioonidega ning X faktori aktiveerumine.
Aktiveeritud X faktor koos aktiveeritud V faktori (Leideni faktor) ja Ca ioonidega muudav protrombiini aktiivse trombiini. Viimane põhjustab fibrinogeeni proteolüüsi ja fibriini moodustumise.
Lisaks hüübe moodustamise osaleb trombiin ka antikoagulantsüsteemis- hea näide looduslike molekulide universaalsusest.
Veresoone endoteeli pinnal aktiveerib trombiin proteiin C, tekib aktiveeritud proteiin C (APC). Selleks, et APC saaks edasi toimida aktiveeritud V (FVa) ja aktiveeritud VIII faktorile (FVIIIa), vajab ta koefaktorina proteiin S. APC ja proteiin S koos suudavad inaktiveerida FVa, kuid FVIIIa inaktiveerimiseks on omakorda vaja FV inaktiivset vormi olemasolu. Seega ka V hüübimisfaktor osaleb kahes protsessis- nii hüübimisel, kui ka antitrombootilises mehhanismis.
Lisaks proteiin C kofaktorina inhibeerib proteiin S ka otse X faktorit ja protrombiini- aktiveerivat kompleksi. Proteiin S seondub komplemendi süsteemiga ja osaleb apoptootiliste rakkude fagotsütoosi protsessis. Seega omab ka proteiin S mitmeid rolle.
Antitrombiin III on üks võimsamaid antikoagulante, mis omab inhibeerivat toimet mitmes rajas, milles oluliseim on FVa ja FXa inaktiveerimine.
Kristiina Rull, 2010