Sihtturu järgi liigitamine
Hotellide liigitamine sihtturu alusel
Hotellidel on mitmeid sihtturu tüüpe - äri-, lennujaama-, kuurort-, kasiino- ja konverentsihotelle. Eraldi liikidena võib veel välja tuua luksus-, kasiino- ja butiikhotelli. Turul tegutseb väga palju nimetatud majutusasutuste tüüpide erinevaid kooslusi, st ärihotell pakub ka konverentsi- või kuurorthotelli teenuseid, kuurorthotell võib pakkuda võimalusi ärikohtumisi pidada jne.
Ärihotell (business hotel) teenindab põhiliselt ärikliente ja asetseb tavaliselt kesklinnas või linna äripiirkonnas. Ehkki ärihotelli peaeesmärk on teenindada ärireisijaid, meelitavad need ligi ka reisigruppe, individuaalturiste ja konverentsikülastajaid. Ärihotelli kategooria alla kuulub maailmas suurim arv hotelle. Hotelliti pakutakse erinevaid teenuseid, sest reisijad valivad majutuskohti sõltuvalt nende hetkevajadustest. Et ärireisijad on peale tööülesannete täitmise huvitatud ka meelelahutusest, püüavad hotellid vastavaid teenuseid neile pakkuda ning seetõttu on hotelli territooriumile sageli rajatud ujulad, tervisekeskused, jõusaalid, saunad, jalutamis- ja sörkimisrajad jne.
Ärireisijad (business travllers) on inimesed, kes reisivad äritegevuse eesmärgiga ja reisimine ei ole vabatahtlik. Ärireisijad on suurim majutuse vajajate segment. See nõudlus on aastaringne, v.a. riigipühad ning suvepuhkuste kuud. Ärireisijad sageli vajavad majutust lühikese etteteatamise järel ning seetõttu nad eelistavad hotelle, kus nad saavad kasutada tavalist majutusteenust ning kus ei ole ebamugavaid pikki broneerimisprotseduure.
Erinevalt teistest majutusettevõtete tüüpidest, mis teenindavad erinevaid sihtgruppe, on kuurorthotellil (resort hotel) oma kindel klientuur. Siinsed külastajad veedavad oma puhkuse kuurordis ja neid iseloomustab suurem huvi oma tervise ja sportimise vastu. Kuurorthotellid pakuvad ilusat maastikku koos aktiivse puhkuse võimalustega. Külastajad veedavad siin aega palju pikemalt kui mõnes teist tüüpi hotellis. Neile pakutakse selliseid tegevusi nagu golf, tennis, ratsutamine, matkad ja palju muud. Kuurorthotellide tulevikusihtrühmaks peetakse keskealisi ja eakamaid inimesi, kelle jaoks on oluline kvaliteet ja mitmekülgsed teenused. Prognoositakse, et senised pikad puhkused asenduvad lühikeste lõõgastavate väljasõitude või nädalalõppudega.
Hasartmänge pakkuvaid hotelle võiks nimetada kasiinohotellideks (casino hotel). Kuigi hotellis on luksuslikud külalistetoad ning pakutakse rikkalikku valikut sööki ja jooki, toetavad hotelli funktsioonid peamiselt kasiino tegevust. Kasiinohotellid meelitavad külastajaid, reklaamides hasartmänge ja erinevat meelelahutust. Kasiinod on enamikes hotellides avatud 24 tundi ööpäevas ja 365 päeva aastas.
Kuigi paljud hotellid pakuvad konverentsi pidamise võimalusi, on konverentsihotell (conference hotel) spetsiaalselt kohandatud koosolekute ja seminaride läbiviimiseks. Enamik konverentsikeskustest pakub ka majutust. Taoliste hotellide keskne tegevus on kvaliteetse konverentsiteenuse pakkumine koos kõrgetasemelise teeninduse ja kaasaegsete tehniliste seadmetega (audiovisuaalsed seadmed, tõlgid, mugavad lauad-toolid, grafoprojektorid, slaidiaparaadid jne). Konverentsihotellid asetsevad tihti linna keskustes, kus külastajad saavad soovi korral kasutada erinevaid vaba aja veetmise kohti. Hotellid pakuvad sageli ka ise ulatuslikult lõbustusvõimalusi: golfikursusi, sise- ja välisbasseine, jõusaale, jooksu- ja jalgrattaradu ning palju muud.
Butiikhotell (boutique hotel, fashionable hotel) on hotelliturul uudseks ja huvitavaks nähtuseks, mida võib kirjeldada kui väikseid trenditeadlikke hotelle, kes lähtuvad teenuste pakkumisel eelkõige unikaalsusest. Butiikhotelli termini võttis kasutusele USA hotelliärimees Steve Rubell (Vergins, Wood 1999: 192). Butiikhotelli võib pidada nišitooteks, elustiili tooteks, sest hoonete kujundamisel on lähtutud arhitektuuri ja interjööri erilisuse esiletoomisest ning kõrgekvaliteedilise teeninduse ja funktsionaalse keskkonna, sh tehnoloogia omavahelisest sidumisest (Calder 2004). Inimesed on tüdinud üksteisele äravahetamiseni sarnaste hotellide külastamisest ning sellest tulenevalt on butiikhotellide areng ja levik majutusturul olnud suhteliselt kiire. Esimene butiikhotell rajati 1984. aastal Morgans Hotel Groupi poolt New Yorgis.