Pagaripärmi tsentromeer

Tsentromeer on kromosoomi unikaalne järjestuselement. Tsentromeerse DNA-ga seostuvad teatud kindlad valgud. Osa valke on tsentromeeriga seotud kogu aeg, osa seondub mitoosi teatud faasides. Tsentromeeri ülesanne on hoida tütarkromatiide koos kuni mitoosi anafaasini (või meioosi II jagunemise anafaasini).
Pagaripärmi tsentromeerne järjestus on 125 nukleotiidi pikk ning koosneb kolmest konserveerunud elemendist (CDE, "conserved DNA element") (Joonis 8):
  • CDE I - keskmiselt konserveerunud 8 nukleotiidi pikkune järjestus
  • CDE II - 78-86 nukleotiidi pikk AT-rikas järjestus (91-95% AT)
  • CDE III - kõrgelt konserveerunud 25 nukleotiidi pikkune järjestus
Joonis 8. Pagaripärmi kromosoomi tsentromeerne järjestus. CDE, konserveerunud DNA element; R, puriin; W, A või T; N, suvaline nukleotiid.
 
Pagaripärmi kromosoomi tsentromeersed alad ei pakita heterokromatiinina. Kuna nad on lühikesed ja lihtsa ehitusega, siis on neid võimalik kasutada tsentromeersetes plasmiidides. Sagedamini leiavad kasutamist CEN3, CEN4, CEN6 ja CEN11 järjestused.
 
Erinevalt pagaripärmist on poolduva pärmi Schizosaccharomyces pombe kromosoomide tsentromeersed alad pikad (40-100 kb), sisaldavad palju tandeemseid kordusjärjestusi ning nad pakitakse heterokromatiinina. Seepärast ei ole võimalik poolduva pärmi CEN järjestusi süstik-vektorites kasutada.