Millised on tööhüpoteesid?
Tõene Väär
Kilpnäärme alatalitlus ja ületalitlus seondub viljatuse ja rasedustüsistuste (raseduse katkemine, preeklampsia, platsenta irdumine, enneaegne sünnitus, loote distress, väärarendid, jt) tekkega. Kilpnäärme haiguste korral tuleb saavutada eutüreoidne staatus - normaalne kilpnäärme hormoonide ja türeostimuleeriva hormooni (TSH) tase, see vähendab tüsistuste risk olulisel määral.
Anti-TPO- kilpnäärme peroksidaasi vastaste autoantikehade kõrge tase on mitmetes uuringute põhjal osutunud riskiteguriks raseduse katkemiseks, eriti varases järgus (Poppe ja Glinoer 2003, Abalovich et al 2007, De Vivo et al. 2010). Anti-TPO antikehade toimemehhanism pole teada, kuid võimalik, et tegemist on organismi üldiste autoimmuunprotsesside aktiveerumisega. Kõrge anti-TPO tiitri korral tuleks määrata ka fosfolipiidide vastaste autoantikehade (kardiolipiini vastased autoantikehad, β-2 glükoproteiini vastased autoantikehad) tase.
L-türoksiini manustamine enne rasedust ja raseduse ajal autoimmuunse eutüreoidse türeoidiidi puhul on mõnedes, kuid mitte kõigis uuringutes osutunud kasulikuks (Abalovich et al. 2007, Negro et al. 2006).
Kromosoomi analüüsi pole mõtet teha, sest anamneesis on 1 normaalne rasedus, seega kromosoomianomaaliat vanematel ei esine.
| |
Analüüs karüotüübi määramiseks on kindlasti vajalik, sest selle põhjal saab öelda, miks eelmised rasedused katkesid.
| |
Karüotüübi määramine mõlemal vanemal on näidustatud vaatamata sellele, et üks rasedus on kulgenud normaalselt.
|
Tõene Väär
Tõene Väär
Tõene Väär
Kristiina Rull, 2010