Edasine anamnees
Järgmise raseduse ajal alustas patsient ambulatoorselt düdrogesterooni võtmist. 6. nädalal teostatud ultraheliuuringul oli loote südametegevus visualiseeritav. Samal päeval teostatud veeniinfusioon IVIG-ga (Octagam) 20g = 360mg/kg kehakaalu kohta.
Octagami infusiooni korratud 9. rasedusnädalal, 12. rasedusnädalal, 16. rasedusnädalal ja 20. rasedusnädalal. Duphaston ravi lõpetatud 22. rasedusnädalal.
Rasedus lõppes ajalise sünnitusega keisrilõike teel funtsionaalselt kitsa vaagna tõttu, sündis poeglaps, kaaluga 3060g, pikkusega 53cm, Apgar 9 palli ja 9 palli.
9 kuu pärast sünnitust tekkis rasedus, mis katkes spontaanselt 4-5 nädalal. Rasedus tuvastatud vaid koduse rasedustestiga uriinist, arsti juurde patsient ei jõudnudki pöörduda.
6 kuu pärast rasestus patsient uuesti. Rakendatud sarnast raseduse jälgimise skeemi, mis eelmise sünnitusega lõppenud raseduse korral. Raseduse ajal oli enneaegse sünnituse oht, mille tõttu oli patsient korduvalt ravil sünnieelse osakonna statsionaaris. Sai kahel korral tokolüüsi ja ühel korral loote kopsude ettevalmistus betametasooniga raseduse 30.ndal nädalal. Rasedus lõppes enneaegse sünnitusega raseduse suuruses 36 nädalat ja 4 päeva, sündis tütarlaps kaaluga 2780g, pikkusega 47cm, Apgar 8 palli ja 9 palli.
Tõenäoliselt oli tegemist immunoloogiliste põhjustega, mis viisid raseduste katkemisteni. Nihked lümfotsüütide alaklassides perifeerses veres võivad peegeldada organismi üldist immuunstaatust ja domineerivaid mehhanisme. Kas ja mil määral näitabperifeerses veres olevad erinevate lümfotsüütide hulk olukorda emakas ja ema-loote kokkupuutepinnal, ei ole teada. Osade uuringute kohaselt ei perifeerias tsirkuleerivate naturaalkillerrakkude (NK-rakud) hulk informatiivne (Wold ja Arici 2005, Dosiou et al. 2005), teisalt aga võib on vastupidiseid arvamusi (King et al. 2010). Praegu kliinilises praktikas olev test ei erista Th1 (proinflammatoorsed) ja Th2 (antiimflammotoorsed) tsütokiine tootvaid T-helperrakke. Th1ja Th2 omavaheline suhe on täpsem immuunstaatuse hindamisel (Yang et al. 2010). Samas võib aga peegeldada ka juba eelnevalt toimunud nihet ja olla pigem tagajärg kui põhjus (Schust ja Andelin 2008).
Ei saa välistada, et tegemist oli praegusel juhul väga tugeva platseeboefektiga, sest TLC (tender loving care) ehk hooliv suhtumine ja eriline tähelepanu, mis kaasnesid konkreetse juhtumiga. TLC on seniste uuringute põhjal ainus tõhus ja ohutu meetod korduva raseduse katkemise ravis.
Kristiina Rull, 2010