Kütteväärtus

iDevice ikoon

Kütteväärtus on füüsikaline suurus, mis näitab soojushulka, mis eraldub kindla koguse kütuse täielikul põlemisel. Kütuse põlemisel süsiniku oksüdatsiooniaste muutub, seejuures mida madalam on süsiniku oksüdatsiooniaste, seda kõrgem on kütteväärtus. Seega süsiniku oksüdatsiooniastmetest sõltub süsiniku oksüdeerumise võime ning erinevatel kütustel on erinevad kütteväärtused.

Põlevkivi kütteväärtus sõltub kerogeeni hulgast ja koostisest maavaras. Põlevkivi mitteorgaaniline ehk mineraalne osa ei põle, kuid moodustab põlemiskoldes tuhka ja räbu, mis võib moodustada ligikaudu 45% põlevkivist.

Tuhamägi Kiviõlis. Siiri Velling, 2006.

Kütuses hinnatakse saadava energia seisukohalt ka selle vesiniku sisaldust süsiniku kohta ehk vesiniku/süsiniku aatomsuhte (H/C suhte) järgi, mis on küllastatud süsivesinike puhul suhteliselt kõrge väärtusega, ligikaudu 2 (vt ka tabel 2). Põlevkivi sisaldab mitmesuguseid orgaanilisi ühendeid, sealhulgas aromaatseid ning selle orgaanilises aines on tavaliselt H/C suhte väärtuseks 1,2-1,6. 

Tabel 3. Keskmiste kütteväärtuste võrdlusi erinevate kütuste korral.

iDevide ikoon Mõtle!
Süsiniku oksüdatsiooniaste muutub põlemise käigus. Leia, milline muutus oksüdatsiooniastmes toimub, kui süsinikust, mis on lihtaine, tekib süsihappegaas?
iDevide ikoon Mõtle!
Kummal juhul on vesiniku sisaldus süsiniku kohta ehk vesiniku/süsiniku aatomsuhe suurem, kas pika või lühikese ahelaga küllastatud süsivesinike puhul?
iDevice ikoon Kordamisküsimusi põlemise ja kütteväärtuste kohta
  1. Millised ained on süsivesinikud? Süsivesikud?
  2. Mille poolest erinevad tsüklilised ühendid lineaarsetest?
  3. Millised elemendid on põlevkivi koostises peamised ja energiasaamise seisukohalt olulised?
  4. Mis on põlemine? Kirjuta põlemisreaktsioon(id)?
  5. Mis on eksotermiline protsess? Endotermiline?
  6. H/S aatomsuhte seos kütteväärtusega.