3.1.3. Tuule suund

Tuule suunda määratakse tuulelipu abil. Tuulelipp on masti tippu või hoone katusele paigaldatav seadeldis, mis saab vabalt liikuda ning pöördub tuule jõu mõjul vastavalt tuule suunale.

Lihtsa tuulelipu valmistamiseks (joonis) paigutatakse mõnekümne sentimeetri pikkuse puitliist ühte otsa alumiiniumist või õhukesest vineerist nool ning teise otsa suurem samast materjalist saba. Noole ja saba võib kinnitada näiteks liistu otstesse saetud piludesse. Pärast noole ja saba kinnitamist määratakse tuulelipu tasakaalupunkt ning puuritakse selle kohal läbi liistu auk. Seejärel võetakse puuritud august veidi peenem nael ja kinnitatakse tuulelipp posti või varda otsa. Tuulelipu ja posti tipu vahele võiks panna väikese metallist mutri või seibi. Nii saab tuulelipp vabamalt liikuda. Sel viisil ehitatud tuulelipu nool näitab tuule suunda. Et tuule suunda oleks mugavam määrata, võib postile tuule lipu alla kinnitada liistudest risti ja selle tuulelipu paigaldamisel ilmakaarte suhtes orienteerida.

Tuulelipp peaks ideaalis asuma võimalikult lagedas kohas 10 meetri kõrgusel maapinnast. Sellise võimaluse puudumisel paigutage tuulelipp võimalikult kõrgele, näiteks katuseharja kohale. Liiga madalal majade ning puude vahel asuv tuulelipp ei näita sageli õiget tuule suunda. Lihtsa tuulelipuga on tuulesuunda soovitatav määrata 8 ilmakaare süsteemis (põhi, lõuna, ida, lääs, kirre, kagu, edel, loe).


Joonis. Lihtsa tuulelipu valmistamine.