Levinumad probleemid V klassi komposiittäidise valmistamisel

Kaviteedi suurus olgu ainult minimaalne. Tuleb olla tähelepanelik, et kaaries saaks täielikult eemaldatud (vajadusel võib kasutada kaariesmarkerit). Täidise asetamisel on määrava tähtsusega kaviteedi isolatsioon – igemevaost on võimalik igemetaskuvedeliku immitsemine kaviteeti. Põletikuline ige veritseb ja võib kaviteedi saastada.


Allikas: http://www.sigmadental.de/en/retraktion/pascal/retraktionsfaeden/knittrax.php

Jälgida happe ja adhesiivi kasutamise instruktsioone. Kui komposiit on asetatud kaviteeti korraga, ühes osas, või ei jälgita täidise kihtide asetamise järjekorda, on oht et täidise kootudes täidis rebeneb kaviteedi seinalt lahti. Eriti ohtlik on marginaalne lõhe kaviteedi ja komposiidi vahel, mis võimaldab bakterite sissepääsu ja viib sekundaarse kaariese arenemiseni. Seda aitab vältida protokollist kinnipidamine: esimene kiht komposiiti asetatakse kaviteedi gingivaalsemasse ossa – nurka, kus aksiaalne ja gingivaalne sein kokku saavad. Täidismaterjal vajab hoolsat topeldamist, et vältida tühikute jäämist.

Fotol on näha komposiidi ülaserva ja hamba vahel pragu, kuhu on kogunenud pigmenteerunud orgaaniline mass ning gingivaalsel arenenud sekundaarne kaaries.

Gingivaalsel on hamba toon erinev ülejäänud hamba värvist, sest email on õhem ja dentiini toon kumab enam läbi. Kui kaviteet ulatub juuretsementi, siis on loomulikku üleminekut raske saavutada ja tuleb leida võimalikult loomulik variant.

Täidis kontureeritakse hamba naturaalset kuju arvestades – gingivaalse väljavõlvumusega, et kaitsta iget. Täidise viimistlus ja poleerimine on olulise tähtsusega, sest kareda pinnaga viimistlemata täidis kogub kattu ja põhjustab igeme põletikku.

iDevide ikoon Kas sa tead?

Veritsus igemest raskendab niiskusekontrolli ja võib kaviteedi saastada. Kas igeme veritsus on suurem karioosse või mittekarioosse kahjustuse korral?

iDevice ikoon Jäta meelde!

Suurim probleem V klassi kaviteedi puhul on hea isolatsiooni saavutamine täidise asetamise ajaks.

Kaviteedi täitmist alustatakse gingivaalselt, kaviteedi põhja ja seina vahele jäävast osast.