Üldistatud tsentraalse piirteoreemi kasutamine

Esmalt toome sisse uue mõiste ja ütleme, et jaotus F  kuulub α  -stabiilse jaotusetõmbepiirkonda kui stabiilne jaotus kujuparameetriga α  esineb jaotusega F  iidjuhuslike suuruste normeeritud summa piirjaotusena. Seega kõik lõpliku dispersioonigajaotused (või juhuslikud suurused) kuuluvad 2  -stabiilse jaotuse (ehk normaaljaotuse)tõmbepiirkonda.

Teame, et lõpliku dispersiooni eeldusel saame, normeerimiskonstandid an  ja bn  esitadavastavalt jaotuse keskväärtuse ja standardhälbe abil. Kui teine moment ei ole lõplik, siislangeb selline võimalus kindlasti ära. Tegelikkuses on standardhälbest olulisem hoobis bn  järk – nimelt kui piirjaotusel α = 2  (ehk piirjaotuse näol on tegu normaaljaotusega), siison normeerimiskonstandil bn  kuju n1∕2C  . Lootus, et kui näiteks jaotusel onolemas lõplik keskväärtus, siis võiksime võtta normeerimiskonstandi kujul nC  ei oleõigustatud.

Nimelt kehtib (Marcinkiewicz-Zygmund’i) suurte arvude seaduse versioon, mis ütleb, etparajasti siis kui E (X )p < ∞ mingi p ∈ (0,2)  korral, kehtib mingi reaalarvulise a  korralpeaaegu kindlasti

Sn - a n			----1∕p---→  0.			n

Samas kui      pE(X )  = ∞ mingi p ∈ (0,2)  korral, siis iga reaalarvulise a  korral peaaegukindlasti

lim sup Sn---a-n-=  ∞.			n→ ∞    n1 ∕p

Seega, veidi ebatäpselt väljendudes, kui loodame mittekõdunud piirjaotust siispeaks skaleermiskonstant olema veidi madalamat järku kui viimase veel eksisteerivamomendi järgu pöördväärtus. Seega näiteks kui jaotus on selline, et E(X )p < ∞ parajasti siis kui p < 1  , siis on eksisteerivate momentide järkude pöördväärtusedkirja pandavad kui (1,∞  )  (vaatleme ainult positiivseid p  väärtusi) ja seegaon oodata, et sobiv skaleerimiskonstant on järku n  , sest ilmselt lubades liigamadalat järku skaleerimikonstanti oleks tulemuseks liiga suur hajuvus ja piirjaotust eieksisteeriks.

Täpsemalt on eelnev sõnud mirja pandav aeglaselt varieeruva funktsiooni mõiste abil Ütleme,et funktsioon f  on aeglaselt varieeruv kui iga t > 0  korral f (tx)∕f (x) → 1  protsessisx→∞ . Seega on aeglaselt varieeruv näiteks konstantne funktsioon aga ka näitekslogaritmfunktsioon.

Sel juhul saab öelda, et kui juhuslik suurus X  kuulub α  -stabiilse jaotuse tõmbepiirkonda,siis võib tsentreerimiskonstandiks valida a  = E (X )nn  juhul kui α > 1  ja a  = 0n  vastaseljuhul ning skaleerimiskonstant avaldub kujul

      1∕α			bn = n   L(n ),

kus L  on sobilik aeglaselt varieeruv funktsioon. Nii normeerimiskonstandid validessaame

Sn---an- d			b     →  G α,			n

kus Gα  on stabiilne jaotus kujuparameetriga α  .