Proksimaalse astme preparatsioon

Peamine erinevus võrreldes amalgaamtäidise või panuse preparatsiooniga ongi proksimaalse osa preparatsioon. Kui kaaries ei ole ulatuslik, siis jäetakse proksimaalne kontakt esialgu puutumatuna, kaitsmaks kõrvalhammast võimalike vigastuste eest. Võimalikult väikese puuriga (nt suurus 08) tungitakse kaviteedis proksimaalsel pinnal sügavamale piki emaili-dentiinipiiri nii, et umbes ⅔ puuri laiusest on dentiinis ja ⅓ emailis.

Kaviteeti laiendatakse kergelt fatsiaalses-oraalses suunas puuri veidi piki emaili-dentiinipiiri liigutades. Selle kitsa laiendusega eemaldatakse väiksem või keskmise suurusega kaarieskahjustus emaili-dentiini piiril ning saadakse vajalik ruum käsiinstrumentidele. Proksimaalne kaviteedi osa võib olla kerge laienemisega gingivaalsele, mis tagab täidise parema retentsiooni.

 

1 - lingvaalse/fatsiaalse seina laius

2 - kaviteedi laius oklusaalsel (ülemine nool) ja proksimaalsel (alumine nool) proksimaalse astme osas

3 - gingivaalse astme laius

4 - aksiaalne sein

 

Kaviteedi sügavus sõltub proksimaalse kaarieskahjustuse asukoha sügavusest. Puuriga liigutakse proksimaalpinnal nii sügavale, et kaarieskahjustus avaneb.

Kui proksimaalpinna email on õhukese kihina säilinud, kaitseb see kõrvalhammast võimalike vigastuste eest puurimisel. Kui email proksimaalsel pinnal on hävinud või prepareerimisel eemaldunud, peab hoolsalt vältima kõrvalhamba pinna vigastamist puuriga. Vajadusel kasutada kaviteedi proksimaalse osa servade viimistlemiseks käsiinstrumente (gingivaalseid ja aksiaalseid trimmereid), mis ei vigasta kõrvalhamba emaili.

Mesiofatsiaalne ja mesiolingvaalne kaviteedi äär peaksid kõrvalolevast hambast jääma vähemalt 0,2-0,3 mm kaugusele (vaata kõrvalolevat fotot, millel on viimistletud, lõplikult valmis II klassi kaviteet). Kaviteedi proksimaalse osa seinad prepareerida veidi laienevalt fatsiaalsele ja lingvaalsele. Kaviteedi servasid ei soovitata jätta kontakti kõrvalasetseva hambaga, kuna see raskendab patsiendil täidise ja hambapinna ühinemiskoha puhastamist.

* Kui sulle on asendit ja suunda näitavad ladina keelest tulnud mõisted fatsiaalne, lingvaalne, proksimaalne jt võõrad, siis saad neid korrata või nendega tutvust teha õppevahendi 'Meditsiiniline terminoloogia suuõõne ja hammaste asendi kirjeldamisel' ( http://dspace.utlib.ee/dspace/
bitstream/handle/10062/18374/index.html?sequence=21)
abil.

Allikas: http://www.dentaljuce.com/
fruit/page.asp?pid=77


iDevide ikoon Kas sa tead?

Miks on kõrvalhamba pinna vigastamise vältimine nii oluline?

iDevice ikoon Jäta meelde!

Kõrvalhamba vigastamist proksimaalse kaviteedi loomisel loetakse üheks suuremaks preparatsiooniveaks.

Vigastamist aitab vältida õhuke emailikiht kontaktpinnal, mis eemaldatakse alles preparatsiooni lõpus, soovitavalt käsiinstrumentidega. 


iDevice ikoon Vaata!

Üks raskemini mõistetavaid etappe on proksimaalse kaviteediosa preparatsioon.

Siin võiks olla abi järgmisest videost (pikkus 7 minutit), mis on küll amalgaamtäidise jaoks, kuid jälgige just proksimaalse osa loomist ja kaitsva emailikihi jätmist proksimaalsele (kõrvalhamba vastu) mis eemaldatakse alles käsiinstrumendiga.