Antifosfolipiidsündroomi ja trombofiiliate ravi

iDevice ikoon Antifosfolipiidsündroomi ja trombofiiliate ravi

Antifosfolipiidsündroomi ja trombofiiliste seisundite profülaktika madalmolekulaarse hepariiniga (nadropariin, enoksapariin, daltepariin) koos või ilma madaladoosilise aspiriinita on osutunud mitmetes uuringuteks efektiivseks raseduse katkemise ja hilisemate rasedustüsistuste riski vähendamiseks (Empson et al. 2005; Rey et al. 2009). Profülaktiline ravi peaks kestma kogu raseduse aja ja 4-6 nädalat pärast sünnitust.

Trombootiliste tüsistuste tekkimisel kasutatakse suuremaid madalmolekulaase hepariini annuseid.

Enoksapariin (clexane) profülaktiline annus 20-40 mg/päevas, ravi annus 1mg/kg 12 tunni järel või 1,5 mg/kg/ööpäevas).
Nadropariin (fraxipariin) profülaktiline annus 0,6 ml (5700 RÜ), ravi annus 86 RÜ/kg 12 tunni järel.
Daltepariin (fragmin) profülaktiline annus 5000RÜ s/c, ravi annus 100RÜ/kg 12 tunni järel.

Ravi ajal on soovitav tarvitada D vitamiini ja kaltsiumi, et vähendada madamolekulaarsete hepariinide poolt soodustatud osteoporoosi teket.

Aspiriin monoteraapiana ei ole osutunud tõhusaks antifosfolipiidsündroomi ega muude raseduse katkemisega seotud trombofiiliate raviks. Tavaliselt kasutatakse aspiriini koos madalmolekulaarse hepariiniga. Raseduse ajal võib aspiriin soodustada veritsuse teket, eriti esimesel trimestril.

Kasutusel on väiksed annused 80-100 mg päevas.

Suukaudne ravi varfariiniga on näidustatud trombofiilia korral, kui ei ole plaanis rasestuda. Varfariin on teratogeen. Ravi ajal varafariiniga peab pidevalt jälgima INR taset.

Ravimid, mis võivad antikoagulantide aktiivsust vähendada: griseofulvin, karbamazepiin, östrogeenid, fenütoiin, rifampiin, barbituraadid, kolestüramiin, kolestipool, vitamiin K, spironolaktoon, kontratseptiivid.

Ravimid, mis võivad antikoagulantide aktiivsust suurendada: suukaudsed antibiootikumid, sulfoonamiidid, kloraalhüdraat, klofibraat, anaboolsed sterodid, ketokonasool, mikonasool, nalidikshape, sulfonüüluurea derivaadid, allopurinool, klooramfenikool, tsimedidiin, disulfiraam, metronidasool, fenütoiin, paratsetamool.

Ravimid, mis võivad pikendada veritsusaega manustatuna koos antikoagulantidega: aspiriin, NSAIDid (ibuprofen, indometatsiin, naprokseen), tiklopidiin, klopidogreel.

NB! Antitrombiin III defitsiidi korral on valikravimiks traneksaamhape (vt. vastavat peatükki)


Kristiina Rull, 2010