Põlevkiviõli tootmine

iDevice ikoon

Põlevkiviõli on põlevkivi orgaanilise osa termilisel lagundamisel ja õliaurude kondenseerimisel saadav tumepruuni värvuse, spetsiifilise lõhna ning tavalistel temperatuuridel (0...20 °C) hästi voolav vedelik, mis koosneb erinevatest keemilistest ühenditest (hapniku-, lämmastiku-, väävliühendid, parafiinid jm.). Eestis kaevandatakse põlevkivi ca 15 miljonit tonni aastas, millest õli tootmiseks läheb ca 3,5 miljonit tonni.

Eestis toodetakse põlevkiviõli AS Narva Elektrijaamad Õlitehases (Eesti Elektrijaama territooriumil), Kohtla-Järvel AS Viru Keemia Grupp (VKG) tütarettevõttes AS Viru Õlitööstus ning Kiviõlis (OÜ Kiviõli Keemiatööstus, fotol). Eestis on tegeletud põlevkiviõli tootmisega juba alates 1920-datest. Selle aja jooksul on nimetatud ettevõtete tootmismahud ning kasutatavad tehnoloogiad läbinud suuri muutusi ning arenguid. Üha enam on võetud suund tööprotsesside keskkonnasäästlikkuse ning -kaitse suunas, töötades välja tehnoloogilisi lahendeid tekkivate jäätmete järelkäitlemiseks.

VKG poolt toodetavate ja turustatavate produktide nimistusse kuuluvad erinevad õlitööstuse produktid (põlevkiviõli, kütteõlid, bituumen, koks, pigi, fenoolid ja fenoolitooted), lisaks vaigu- ja liimitooted vineeritööstusele ja ehituskeemia. Põlevkiviõli kasutatakse laevakütuste lisandina, katelde ja tööstuslike ahjude kütteks.

Eestis on põlevkiviõli tootmiseks kasutusel kaks põhimõtteliselt erinevat utmistehnoloogiat, mida nimetatakse Kiviter ja Galoter tehnoloogiateks. Utmine ehk poolkoksistamine on põlevkivi kuumutamine kõrgel temperatuuril (ligikaudu 500 ºC) produktide saamiseks. Nii efektiivsuselt kui ka keskkonnaseisundi jätkusuutlikkuse tagamise ning hoiu vaatevinklist on eelistatum Galoter tehnoloogia, kuna selle tehnoloogilise protsessi kasutamine tekitab märkimisväärselt vähem ohtlikke jäätmeid. Kiviter tehnoloogia korral, mille rakendamiseks kasutatakse rikastatud põlevkivi (suurema osakese suurusega) tekib tootmisjäätmetena eelnimetatust suurem kogus poolkoksi ja fuusse.

Vaade Kiviõli keemiatööstusele. Siiri Velling, 2012.

iDevice ikoon Kordamisküsimusi
  1. Mida toodetakse Eestis põlevkivist?
  2. Kas ja kuidas kasutame igapäevaselt põlevkivi- ja põlevkiviõlitooteid?