Nende DNA elementide funktsioonide uurimiseks tuleb kloonida järgmised süstik-vektorid:
- ainult pärmi selektsioonimarkerit sisaldav plasmiid (plasmiid 1)
- ARS elementi ja pärmi selektsioonimarkerit sisaldav plasmiid (plasmiid 2)
- ARS, CEN elemente ja pärmi selektsioonimarkerit sisaldav plasmiid (plasmiid 3)
- ARS, CEN ja TEL elemente ning pärmi selektsioonimarkerit sisaldav plasmiid (plasmiid 4)
Kloonitud plasmiidid transformeeritakse pärmirakkudesse. Analüüsitakse transformantide võimet kasvada selektiivsöötmel ning plasmiidi säilimist järglaskonnas.
1. ARS element - võrreldakse plasmiide 1 ja 2. Ilma ARS elemendita plasmiidi transformatsioonil ei saada transformante, sest plasmiidis puudub pärmirakus töötav replikatsiooni alguspunkt. ARS elementi sisaldava plasmiidi transformatsioonil saadakse transformandid, kes selektiivsöötmel moodustavad kolooniaid. Järglaskonna uurimisel selgub, et plasmiid pärandub väga ebaühtlaselt.
2. CEN element - võrreldakse plasmiide 2 ja 3. Mõlema plasmiidi transformatsioonil saadakse selektiivsöötmel kolooniad. Järglaskonna uuring näitab, et CEN elementi sisaldav plasmiid pärandub korrektselt (sarnaselt kromosoomidega).
3. TEL element - võrreldakse lineariseeritud plasmiide 3 ja 4. CEN ja ARS elemente sisaldava plasmiidi transformeerimisel ei saada selektiivsöötmel transformante, sest selline DNA molekul on pärmirakus ebastabiilne. TEL, ARS ja CEN elemente sisaldava lineaarse DNA molekuli transformatsioonil saadakse selektiivsöötmel kasvavad kolooniad. Järglaskonna uuring näitab, et selline lineaarne DNA molekul pärandub korrektselt (sarnaselt kromosoomidega).