Tunnelpreparatsioon

Tunnelpreparatsioon on omaette preparatsioon, mis erineb nii tavalisest kui modifitseeritud preparatsioonidest. Tunnelpreparatsioon säilitab hambakude, kuid tema vastunäidustuseks on halb kaariese kontroll.

Juurdepääs luuakse oklusaalselt, kuid ääreliist jäetakse eemaldamata. Proksimaalsemal paikneva kaarieseni jõutakse hoides puuri diagonaalselt suunaga proksimaalsele.

Kui eemaldatakse demineraliseerunud emailikiht proksimaalselt pinnalt (oht vigastata kõrvalhamba pinda), siis on tegu avatud tunneliga. Kui emailikiht jäetakse eemaldamata, (sel korral jääb hilisem emaili murenemise oht), siis suletud tunneliga.

Selle meetodi puhul on soovitav kasutada kaariesmarkerit, et vältida kaariese eemaldamata jäämist ja vähendada sekundaarse kaariese tekkimise võimalust. 

Fotol pintseldatakse kaviteeti kaariesmarkeriga. Peale veega loputust eemaldub värv tervelt, kahjustamata hambapinnalt, kuid karioosne hambakude jääb värvunuks. Kaariesmarkerit soovitatakse kasutada just algajatel arstidel, kellel on vähese kogemuse tõttu raske kahjustuse tegelikku ulatust hinnata.

Tunnelpreparatsiooni keeruka teostuse ja kogu karioosse koe eemaldamise raskuse tõttu soovitatakse kasutada pigem pilujat preparatsiooni, mis on hambakudede suhtes samuti säästlik meetod.

iDevice ikoon Jäta meelde!

Tunnelpreparatsioonil on karioosse koe eemaldamata jäämise oht suur. Tunnelpreparatsioonile on tänapäevasemaid, parema prognoosiga alternatiive (vt eelmises peatükis II klassi preparatsiooni modifikatsioone).

Kaariesmarker aitab kõigi preparatsioonitüüpide korral kahjustunud hambakude visualiseerida - värvunud kude tuleb eemaldada.