Emaraku reegel

Ainult emarakk on võimeline vahetama paardumistüüpi (Joonis 13). Tütarraku jagunemisel tekkinud rakud omavad tütarrakuga samasugust paardumistüüpi.

Joonis 13. Paardumistüübi vahetumise reegel: vaid emarakk on võimeline vahetama paardumistüüpi.
Tekkinud tütarrakk on järgmise jagunemise ajal ise emarakk ning võimeline paardumistüüpi muutma.

HO endonukleaasi ekspressioon on reguleeritud kahe erineva mehhanismi poolt:

  1. rakutsükli poolt reguleeritud transkriptsioon
  2. repressori lokalisatsiooni poolt reguleeritud transkriptsioon

HO geeni promootoralas paiknevad kaks regulatoorset järjestust - URS1 ja URS2.

URS1 järjestusele seondub Swi5 koos Pho2-ga. Ka Swi5 transkriptsioon allub rakutsükli regulatsioonile. Swi5 transkriptsioon algab G2 faasi lõpus. Transleeritud valk transporditakse tuuma ajal mil toimub tuumade jagunemine. Swi5 seostub HO promootoralale M faasi lõpus ning algatab kromatiini konformatsiooni muutmise. Selline muutus võimaldab SBF kompleksil promootoriga seostuda. URS1 järjestusele seondub ka repressorvalk Ash1, mis blokeerib kromatiini konformatsiooni muutumise.

ASH1 transkriptsioon allub samuti rakutsükli regulatsioonile. Aktivaator Swi5 seostub ASH1 promootoralale M faasi lõpus kui toimub tuumade jagunemine. ASH1 mRNA transkriptsioon toimub nii emaraku kui ka tekkiva tütarraku tuumas (Joonis 14).

ASH1 mRNA transporditakse mööda aktiini filamente tütarrakku ning ainult seal transleeritakse Ash1 valk. Seega on tütarrakus enne rakkude jagunemist Ash1, mis mõjutab HO enonukleaasi ekspressiooni järgmise jagunemise käigus.

Rakkude jagunemisel tekib emarakk, milles puudub Ash1 ning toimub HO endonukleaasi ekspressioon. See viib paardumistüübi vahetamiseni. Tekkinud tütarrakus Ash1 represseerib HO endonukleaasi transkrptsiooni ning paardumistüüp vahetuda ei saa.

Joonis 14. ASH1 mRNA transporditakse emarakust tekkivasse tütarrakku.
Ash1 translatsioon toimub vaid tekkivas tütarrakus kus ta inhibeerib HO endonukleaasi ekspressiooni.