Liikumist kirjeldavad terminid – seletav sõnastik

Siin on kõigi eelmises peatükis esinenud terminite põhjalikum selgitus koos näidetega. Siit leiad ka sarnase ja vastandtähendusega terminid.

Abductio ehk eemaldamine on liikumine, mille puhul kehaosa viiakse keskjoonest kaugemale. Parim näide on kõrvalesirutatud käte liikumine keha külgedelt kõrvale. Sõrmede ja varvaste korral on samaks liigutuseks nende üksteisest eemaldamine (käe või jala keskjoonest eemale). Randme puhul nimetatakse seda radiaalseks deviatsiooniks, sel korral on käelaba kallutatud pöidla poole. Vastandtähendusega on adductio.

Adductio ehk lähendamine on vastupidine eemaldamisele ja seisneb kehaosa toomises keha keskjoonele lähemale. Näiteks on käte surumine vastu külgi või põlvede kokkusurumine. Samuti sõrmede või varvaste kokku surumine. Randme osas on võimalik ulnaarne deviatsioon, kus käelaba on kallutatud väikese sõrme poole. Vastandtähendusega liikumist näitav termin on abductio.

Circumductio on kooniline liikumine, mida võimaldab keratüüpi liiges (õla- või puusaliiges). Näiteks võib olla kätega "veski" tegemine. Samuti on selline liikumine võimalik silmadel.

Depressio ehk allapoole liikumine. Näiteks õla tõmbamine allapoole. Vastupidine on ülespoole liikumine ehk elevatio.

Elevatio ehk ülespoole liikumine. Näiteks õla kergitamine. Vastassuunaline on allapoole liikumine ehk depressio.

Extensio ehk sirutus on vastandmõiste painutusele. Sirutusel viiakse kaks kehaosa teineteisest kaugemale, nii et nurk nende vahel suureneb. Näiteks on põlv seistes sirutatud (säär ja reis teineteisest kaugeimas asendis, moodustades sirge). Vastassuunaline liikumine on painutus ehk flexio.

Flexio ehk painutus, see on liikumine, mille korral nurk kahe kehaosa vahel väheneb. Eriti leiab termin kasutamist jäsemete distaalsema ja proksimaalsema osa omavahelise liikumise kirjeldamisel. Näiteks on istuvas asendis põlv painutatud (nurk sääre ja reie vahel vähenenud). Vastatndsuunalist liikumist tähistab termin extensio ehk sirutus.

Oppositio on suhteliselt piiratud kasutusega mõiste, milleks on vastandamine, pöidla ja sõrmede ühendamine.

Pronatio on käelaba ja küünarvarre eriliikumine, kus anatoomilises asendis olev (peopesa pööratud ettepoole) käelaba pööratakse peopesaga tahapoole (või allapoole, kui käsi on painutatud). Kodarluu liigub üle küünarluu (ulnaarsele liikumine). Seda liikumist ei tohi segi ajada mediaalse rotatsiooniga (vaata rotatio), kus liigub kaasa ka õlavars. Vastassuunaliseks liigutuseks on supinatio.

Protrusio ehk ettepoole liikumine. Sageli kasutatakse alalõua liikumise kirjeldamiseks. Vastandtermin on retrusio.

Retrusio ehk tahapoole liikumine on vastupidine ettepoole liikumisele, kehaosa liigub tahapoole. Vastandtermin on protrusio. http://www.smilesareforever.com/face.asp

Rotatio ehk pöördliikumine toimub ümber pikitelje. Pöördliikumine toimub näiteks jäsemetes kus suhteliselt fikseeritud on õlg ja puus ning liikuvad jäseme distaalsed osad.

Supinatio - küünarvarre ja käelaba rotatsioon toimub asendist, kus peopesa on suunatud tahapoole, asendisse, kus peopesa on suunatud ettepoole (või painutataud käe puhul peopesaga ülespoole). Kodarluu pööratakse tagasi küünarluu kõrvale (radiaalsele liikumine). Käsi on supinatsioonis anatoomilises positsioonis. Vastassuunaline liikumine on pronatio.