Otsingumootorid

Otsingumootorid on mõeldud laiaulatuslikuks otsinguks veebis. Otsingumootorite eesmärk on leida ja indekseerida võimalikult palju veebilehti. Otsingu põhimõtted on sarnased andmebaasiotsinguga. Enamasti võib kasutada nii lihtotsingut kui täpsemat otsingut, osaliselt ka Boole'i operaatoreid ning metamärke. Erinevate otsingumootoritega otsides saadakse ka erinevad otsingutulemused.

Süvaveebi (nähtamatu veebi) lehekülgi suudavad tavalised veebirobotid leida vaid osaliselt.

Teadusinfo otsimiseks on loodud spetsiaalseid otsingumootoreid, mis leiavad infot nii parooliga teadusandmebaasidest kui ka veebis vabalt kättesaadavat materjali.

Näiteks:
  • Scirus http://www.scirus.com/ otsib avatud juurdepääsuga repositooriumidest, teadusandmebaasidest, ning vabast internetist. Otsingutulemused on esitatud sarnaselt teadusandmebaasidega, nende piiramine ja süstematiseerimine on mugav.

Praeguseks kõige kiiremini arenev ja täiustuv otsingumootor on Google ning selle arendused – Google Scholar ja Google Books.

  • Google http://www.google.com/ sobib ka teadusinformatsiooni otsimiseks, eriti kui kasutada täpsema otsingu vormi.
  • Google Scholar http://scholar.google.com võimaldab leida artikleid ka parooliga kaitstud teadusartiklite andmebaasidest ning saada kätte täistekst, juhul kui kasutajal on andmebaasile juurdepääsu õigus. Täpsemalt vt peatükk Artikliotsing ja Google Scholar.
  • Google Books http://books.google.com võimaldab otsida teadusmonograafiaid nii autori, teema kui pealkirja järgi. Raamatu kohta võib seal olla informatsiooni rohkem kui kirjastuste või raamatumüügiportaalide saitidel. Lisaks üldistele andmetele saab näha sisukorda, indeksit ning katkendeid peatükkidest. Sealt leiate ka e-raamatuid.