Modifitseeritud klass II preparatsioon

Modifitseeritud meetodid sobivad kasutamiseks väikeste isoleeritud proksimaalpinna kahjustuste korral.

Kaaries eemaldatakse kasutades kas kera- või äraspidikoonus- või pirnikujulistpuuri. Lamedaotsalist teemantpuuri võib kasutada kaviteedi laiendamiseks proksimaalsel – see annab kaviteedile selgema põhja.


äraspidikoonuspuur

 

lamedaotsaline fissuuripuur

On võimalus valida kahe modifikatsiooni vahel.

Kaviteet prepareeritakse ainult proksimaalsele pinnale, ilma oklusaalset pinda haaramata. Sel juhul on ulatub proksimaalne kaviteet aksiaalselt (gingivaalses osas) 0,2 mm sügavuses dentiini. Preparatsioon tuleb ümar, kui kasutada kerapuuri ja kastikujuline (kuid sujuvate üleminekutega põhjalt seintele) kui kasutatakse äraspidist koonuspuuri või pirnikujulist puuri.

See preparatsioon sobib juhtudel, kui hamba oklusaalne pind on intaktne ja täidise püsivus on tagatud ka ilma lisaretentsioonielementideta. Tänapäevane minimaalse invasiivsusega kaarieseravi eelistab seda meetodit ja on seda veelgi edasi arendanud pilujaks preparatsiooniks.

Teine võimalus on, et karioossele defektile lähenetakse lingvaalselt või fatsiaalselt. Seda preparatsiooni nimetatakse ka vertikaalseks preparatsiooniks. Kahjustus paikneb proksimaalpinnal, kuid juurdepääs sellele on avatud fatsiaalsele või lingvaalsele, mitte oklusaalsele, nagu tavalise meetodi puhul. Soovitatavalt kasutatakse kerapuuri. Preparatsioon ulatub soovitavalt 0,2 mm ulatuses dentiini. Kaviteet sarnaneb V klassi preparatsioonile, kuid asetseb proksimaalsel pinnal (foto all).

Täidise asetamine ja viimistlemine on selle meetodi korral keerukam, kuid eemaldatakse vähem kahjustamata hambakude. See meetod sobib enam väikese, sügaval igeme läheduses paikneva kaariese või paljastunud juurepinnal asetseva kaarieskahjustuse korral.

Veel üks säästva preparatsiooni võimalus on kui kaarieskahjustus on mõlemal kontaktis oleval proksimaalsel hambapinnal. Sel korral avatakse vaid suurem kahjustus (tavalisel meetodil) ning avaneb juurdepääs naaberhamba proksimaalsele pinnale (vaata allolevat fotot). Kõrvalhamba kaviteet prepareeritakse sarnaselt V klassi kaviteedile ning täidetakse esimesena.

Allikas: http://www.kavo.com/Products/Dental-Instruments/MICROdentistry/SONICflex-Tips/SONICflex-angle.aspx

 

Teise hamba oklusaalne pind säilib intaktsena. See meetod sobib juhul, kui üks proksimaalpinna kaarieskahjustus on suurem ja ulatub oklusaalsele ning teine kahjustus on suhteliselt väike ja paikneb ainult kontaktpinnal.

Kuigi täidise asetamine väiksemasse kaviteeti on veidi keerukam (vasakpoolne joonis), tasub sellist preparatsiooni säästlikkuse poolest naaberhammaste kontaktpindade haaratuse puhul alati kaaluda.

 

 

Allikas: http://www.nexadental.com/Professionals/ info/RESTORATIVES/caries-lesion/index.asp

 

iDevide ikoon Kas sa tead?

Miks on II klassil nii palju modifikatsioone ehk erinevaid prepareerimise variante?