Koguja


Kuula laulu: Tähemõrsja. Veljo Tormise "Naistelaulud" III osa.
CD: Tähemõrsja, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu, 1999.


Miks 21-aastane Tartu Ülikooli („suurekooli") teoloogiatudeng Oskar Kallas rahvaluulet koguma läks? Reisimärkmetes põhjendab ta seda kui huvi oma rahva hingelaadi vastu ja väljendab soovi rahvaluulekogumisse ka oma osa pakkuda. Eriliselt innustanud neid Mihkel Ostroviga aga lootus koguda Kalevipoja-laule. Lootus, et Kalevipoeg on rahva poeesia ja mitte Kreutzwaldi fantaasia, ei täitunud. Tõsi, Kallase päeviku 5. juuni sissekandest Märjamaa vallast nähtub, et Mai Neerut laulis talle 150 värssi, mille hulka mahtus ka Salmelaul (tuntud Tähemõrsja nime all) ja 7. juunil, et ta sai ühe Kalevipoja proosaloo. Kuigi Kallas seda päevikus ei maini, laulab talle Tähemõrsja loo ka nt Ann Hecht Petaaluse külast Lõuna-Läänemaalt ja ilmselt kuulis ta neid teisteltki: Tähemõrsja Mai Neeruti variant on Hurda kogus viitega H II 2, 57 (87) ja Ann Hechti variant H II 2, 277 (400). Üldiselt kohtus ta aga siiski hoopis teistsuguse pärimusega kui ta seda „Kalevipoja" põhjal eeldas.

 

 

Lehekülg Hurda kogust H II 2, 57: Mai Neerut, Tähemõrsja (Salme laulu)



iDevide ikoon

Meenuta Kalevipoja Salmelaulu (Tähemõrsjat):

Millest see laul kõneleb?

Kuhu see laul eepose tegelaste ja tegevuse seisukohalt kuulub?

iDevide ikoon

Kuula Tähemõrsjat (vt lehekülje ülaosas)

Tähemõrsja Veljo Tormise põimikust „Naistelaulud" III osa „Lahkumine isakodust" (Hanila).
CD: Tähemõrsja, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, Tartu 1999.

Laulu saatel vt ka Mai Neeruti lauluteksti.

Selleks: leia Eesti regilaulude andmebaasist Mai Neeruti Salmelaul - H II 2, 57 (87): selleks vaata ülalolevat regilaulude andmebaasi, mis pärineb lehelt http://www.folklore.ee/regilaul/

Otsiväljade rippmenüüst vali: Maakond > Läänemaa: kihelkond > Märjamaa; koguja > on > K > Kallas, Oskar Philpp; kogumisaeg > 1889, laulu > andmetes > Neerut. Avaneval lehel on laulu kirjapanekute arhiiviviited. Otsitava laulu viitekood on: H II 2, 57 (87). (Põhimõtteliselt saad ostivälju vastavalt täites ka selle viitekoodi järgi otsitava lauluteksti kätte).

Mille poolest see sarnaneb Kalevipoja laulule ja mille poolest see erineb?