Teadlikkus

Tõeliselt ehedat muutust on keeruline saavutada ilma teadlikkuseta. Teadlikkus tähendab oma meeleelundite - silmade, kõrvade, maitsmismeele, nina ja naha - täielikku kasutamist. See tähendab kontaktis olemist, teadlik olemist iseenda eksisteerimisest ja tegevusest, plaanidest ja tunnetest. Teadlikkus on teadvuse seisund, mis areneb spontaanselt, kui organism tegeleb mistahes esilekerkinud küsimuse või probleemiga. Teadlikkus on spontaanne vahetegemine selle vahel, mida tajutakse ja selle vahel, mida mõeldakse, nähakse ja kogetakse. Arenguks ja küpsemiseks on vajalik, et inimene saaks aina rohkem teadlikuks iseendast ja maailmast enda ümber, selle asemel, et olla kontaktis vaid oma fantaasiate, eelarvamuste ja kartustega.
iDevice ikoon Teadlikolemine

Ükskõik, kas oled praegu üksi või kellegagi silmsidemes, pööra tähelepanu sind ümbritsevale keskkonnale. Vali välja mõni objekt ja kirjelda seda üksikasjalikult ja häälega. Alusta sõnadega: "Nüüd olen ma teadlik, et..." Lõpeta see lause niisuguste värvide ja kujude ülesloetlemisega, mis ümbritsevast silma jääb. Niipalju, kui see on võimalik, jää nende üksikasjade juurde, mis ümbruses on kõige lihtsamad või kõige esmasemad. Ole teadlik kiusatusest tõlgendada neid esmaseid teadvustamisi ja sobitada neid mõnda tuttavasse kujundisse.

Näiteks:
"Nüüd olen ma teadlik valgest ovaalist, mida ümbritseb heledamat värvi raam."
"Nüüd olen ma teadlik pikergusest kollasest objektist."
"Nüüd olen ma teadlik sinu silma ümarast pruunist soorist ja neljast väikesest varjust sinu silmis, mis sätendavad valguse käes."
Viimase vaatluse tõlgendus võiks olla järgmine: "Sa vaatad mind tähelepanelikult. "

Oma uurimistegevuses ole loov ja paindlik - kasuta oma silmi, kõrvu, maitsmis- ja kompimismeelt ning nina. Soovituslikult võiks harjutuse peale kulutada vähemalt 5 minutit, siis on harjutuse mõju tõenäolisemalt tuntav.