Juhendi koostamine

iDevice ikoon Mõtle!
Millistest põhimõtetest võiks lähtuda õpilaste uurimistööde koostamise ja kaitsmise korra kehtestamisel?

Õpilasel tuleb koostada uurimistöö lähtuvalt oma koolis kehtestatud nõuetest, mis peavad olema kirjas uurimistööde juhendis. Juhend peab olema kättesaadav kõikidele õpilastele. Teiste koolide (aga ka kõrgkoolide) juhendeid võib kasutada eeskujuna, kuid neid tuleks muuta ja kohandada vastavalt oma kooli vajadustele ja nõudmistele. Lihtsalt ülevõetuna ei pruugi võõras juhend sobituda oma kooli konteksti. Seepärast peaks iga kool koostama oma uurimistööde juhendi (Uurimistööde ja praktiliste tööde, 2011). Allpool on esitatud tähestikulises järjekorras mõned juhendid, mis on kättesaadavad õppeasutuste kodulehtedelt:

Samuti võiks enne uurimistöö juhendi koostamist tutvuda kõrgkoolides / teaduskondades / instituutides kehtivate lõputööde juhenditega, mis on avalikustatud kõrgkoolide kodulehtedel. Need pakuvad ideid ja tuge oma kooli juhendi koostamisel. Ettekujutuse sellest, milliseid juhendeid kasutatakse Tartu Ülikoolis, saab teaduskondade ja instituutide kodulehtedelt:

iDevice ikoon Analüüsi!
Enamasti koostab iga kool oma uurimistööde juhendi, kus on fikseeritud õpilasuurimuste ja praktiliste tööde koostamise ja kaitsmise kord. Mille poolest erineb Sinu kooli juhend teistes koolides (nt naaberkoolis) kehtivatest juhenditest?

 
Enne, kui asuda koostama oma kooli uurimistöö juhendit, võiks võrrelda erinevaid juhendeid ja selgitada välja nende ühisjooned. Erinevuste ja ühisosa leidmiseks sobib hästi Venni diagramm.

iDevide ikoon Loe lisaks!
  1. Ehala, M. (2000). Kirjutamise kunst. Tallinn: Künnimees.
  2. Hirsjärvi, S., Remes, P., & Sajavaara, P. (2007). Uuri ja kirjuta. Tallinn: Medicina.
  3. Kalle, E., & Aarma, A. (2003). Teadustöö alused. Tallinn: Tallinna Tehnikaülikool.
  4. Vija, M., Sõrmus, K., & Artma, I. (2008). Uurimistöö kirjutajale. Tartu: AS Atlex.