Tavaline III klassi preparatsioon

Tavalist meetodit kasutatakse esihammaste III klassi kaviteedi prepareerimisel juhul, kui kaviteet ulatub osaliselt juurepinnale.


Nõuded kaviteedile on järgmised:

  • Gingivaalsel 90° nurk kaviteedi ja hambapinna vahel (kohas kus prepareeritud kaviteet hambapinnaga kokku saab).
  • Aksiaalne sein ulatub dentiini soovitavalt 0,75 mm sügavuses.
  • Lisaretentsioonielemendiks võib kohas kus email puudub, teha gingivaalsele väikese vao (sarnaselt V klassi preparatsioonile).
  • Hamba krooni osas lihvitakse kaviteedi servad kaldu (ainult emaili ulatuses), et suurendada pinda, millega adhesiivsüsteem seostuda saab. Samuti kergendab kaldlihv hilisemat viimistlust ja aitab saavutada sujuvat üleminekut täidiselt hambapinnale.


Allikas: http://www.dentaljuce.com/fruit/page.asp?pid=82

Kui kaviteet on ulatuslik või asendadakse juba eelnevalt asetatud täidist, võib aksiaalse seina sügavus olla erineva sügavusega, ulatudes kohati pulbi lähedusse. Seda tuleb kaviteeti prepareerides silmas pidada ja aksiaalsest seinast eemaldada kaaries preparatsiooni viimases etapis, alles siis kui kaviteedi esmane kuju on loodud.

Suure kaviteedi korral saavutatakse lisaretentsioon emaili kaldlihvi ning retentsioonivagude tegemisega kaviteedi gingivaalsesse osasse ja vajadusel ka intsisaalsesse nurka. 

iDevice ikoon Jäta meelde!

Mida ulatuslikum on karioosne kahjustus või mida enam see ulatub juurepinnale, seda olulisem on kasutada kaviteedi prepareerimisel lisaretentsioone.

Täidise püsivust parandab mehhaaniliselt lame, igeme suhtes risti asetsev gingivaalne kaviteedi külg ning vagu samal kaviteedi küljel. Adhesioonipinda suurendavad kaldu lihvitud emailiservad.