Proteiin C defitsiit
Proteiin C on 62 kD vitamiin K-sõltuv valk, mida toodetakse maksas. Veres ringleb inaktiivses olekus ~4 μg/mL. Kui proteiin C aktiveerub trombiini- trombomoduliini abil aktiveeritud proteiin C-ks.
|
Proteiin C süsteem (Cuker 2009, eMedicine): PC- protein C, S-protein S, T-trombiin, TM trombomoduliin, Va-aktiveeritud faktor V, VIIIa- aktiveeritud faktor VIII |
APC antikoagulantne toime seisneb põhiliselt aktiveeritud faktor V ja VIII inaktiveerimises. Kui need on inaktiivsed, siis pidurdub X faktori aktiveerumine ja trombiini moodustumine. Kogu protsessis on olulisel kohal vaba proteiin S olemasolu.
Lisaks omab APC antiinflammatoorset ja tsütoprotektiivset toimet (Mosnier et al. 2007).
Proteiin C defitsiidi korral on soodustatud trombide teke venoosses süsteemis, sest veenides aeglaselt voolav veri eksponeerib trombotsüütide fosfolipiidide veresoonte seinale ja tulemuseks on trombi teke.
Protein C geen paikneb 2. kromosoomi pikas õlas. Seni on kirjeldatud ligi 200 erinevat mutatsiooni. Mutatsioon protein C tootmist määravas geenides avaldub kliiniliselt ka heterosügootse mutatsiooni korral. Mutatsioonid jagunevad 2 tüüpi- ühed põhjustavad proteiin C vähesust, teised funktsiooni häiret.
I tüüpi defitsiit
I tüüpi mutatsioonide tagajärjel ei toodeta proteiin C piisvalt hulgal. Proteiin C tase on poole võrra tavapärasest madalam. Mutatsioonid paiknevad geeni promootorpiirkonnas, splaissingukohtades ning mõnel jujul ka valku kodeerivas alas (Reitsma et al. 1995).
I tüüpi mutatsioonide kliiniline avaldumine on varieeruv alates sümptoomite puudumisest kuni raskete trombootiliste tüsistusteni. Huvitaval kombel võib varieeruvus esineda ühe ja sama mutatsiooni korral.
II tüüpi defitsiit
II tüüpi proteiin C mutatsioonide korral on valgu tase normis, kuid tema funktsionaalne aktiivsus on vähenenud. Põhjuseks on mitmed üle kogu hajusalt paiknevad punktmutatsioonid (Reitsma et al.1995).
Proteiin C defitsiit plasmas võib leida 1:200-500 inimestel. Paljudel kulgeb proteiin C defitsiit asümptomaatiliselt.
Venoosne trombembooliaga ja korduva rasedusega katkemistega patsientidest esineb proteiin C defitsiiti 2-3 % juhtudest.
Euroopas läbiviidud prospektiivses kohortuuringus (European Prospective Cohort on Thrombophilia) näidati, et trombofiilia korral on šanss loote antenataalseks hukuks 3,6 korda ning proteiin C defitsiidi korral 2,3 korda suurem (Preston et al. 1996).
Lisaks pärilikule defitsiidile võib esineda ja proteiin C omandatud defitsiiti, mille põhjuseks võib olla:
- äge tromboos
- varfariinravi
- maksa haigus
- vitamiin K puudus
- sepsis
- DIC (dissemineeritud intravaskulaarne koagulatsioon)
- mõned kemoterapeutikumid (näit. L-asparaginaas)
On kirjeldatud ka autoantikehade teket proteiin C vastu (Mitchell et al.1987).
Proteiin C taseme määramiseks vereplasmas kasutakse ELISA testi (enzyme-linked immunosorbent assays) ja radioimmuunmeetodeid (RIA).
Normiks peetakse 70-130% normaalsest proteiin C tasemest. Vastsündinutel ja imikutel on proteiin C tase madalam.
Proteiin C tase <50% viitab pärilikule defitsiidile, 50-65 % võib viidata pärilikule defitsiidile heterosügootse mutatsiooni korral.
Proteiin C tase >130% kliinilist tähendust ei oma.
Erinevalt vaba proteiin S tasemest proteiin C tase raseduse ajal ema vereplasmas ei muutu.
Profülaktika ja ravi on sarnane teiste trombofiiliate korral kasutatava raviga. Raseduse ajal on eelistatud ravimiteks madalmolekulaased hepariinid.
Kristiina Rull, 2010