Paragripiviirus

iDevice ikoon Paragripiviirus

Paragripiviirus kuulub Paramyxoviridae sugukonda, Respirovirus perekonda.

Viirus põhjustab paragrippi, mis on üks sagedasematest ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonidest. 

Intaktne virion ja lagunev virion, kust vabanevad nukleokapsiidi fragmendid (Courtesy of June Almeida, The Wellcome Research Laboratories, Beckenham, England).

Allikas: http://virology-online.com/viruses/Parainfluenza.htm

 


iDevice ikoon Viiruse struktuur
  • Suurus 156-300 nm
  • Kapsiid helikaalne
  • Välisümbrisega
  • Genoom (-)ssRNA

Allikas: http://viralzone.expasy.org/all_by_species/556.html

 

Paragripi viirus on sarnane gripiviirusele, kuid on suurem ja genoom pole segmenteeritud.

Fusioonivalgud ja adhesioonivalgud paikenvad ogadena virioni pinnal. Maatriksvalgud välisümbrise all stabiliseerivad viiruse struktuuri. Nukleokapsiidi südamik koosneb genoomsest RNA-st, nukleokapsiidi valkudest, fosfoproteiinidest ja polümeraasi valkudest. 

iDevice ikoon Patogenees

Viirus paljuneb ülemiste hingamisteede epiteelis, põhjustades rakkude fusiooni ja seega multituumsete hiidrakkude teket. Vireemia tekib harva. Veerandil juhtudest levib viirus alumistesse hingamisteedesse.

Viiruse vastu aktiveeruvad nii rakuline kui ka humoraalne immuunvastus. Tekkivad IgA antikehad on protektiivsed, kuid lühiealised. Seetõttu võib paragrippi põdeda korduvalt.


iDevice ikoon Kliiniline pilt

Inkubatsiooniaeg on 2-6 päeva.

Sellele järgneb enamasti kerge ülemiste hingamisteede infektsioon (põhjustavad serotüübid 1…4), vahel ka bronhioliit, pneumoonia (25%) või krupp ehk larüngo-trahheo-bronhiit (2-3%) (serotüübid 1...3). Viimane põhjustab kõriturset, mis on seotud lämbumisohuga. 

Täiskasvanud põevad paragrippi kergemini kui väikelapsed.

Tervenemine toimub tavaliselt 48 h jooksul.


iDevice ikoon Epidemioloogia

Paragripi viirus on laialt levinud ning sellega seotud haigused tavalised.

Viirus levib kontaktil ja piisknakkusena. Esmane nakkus tekib tavalisel <5 a. vanustel lastel. Korduvnakkused on kergema kliinilise pildiga. Serotüübid 1 ja 2 levivad enamasti sügisel, serotüüp 3 esineb aasta läbi. Võimalik on ka paragripi haiglasisene levik.


iDevice ikoon Diagnostika

Viirust on võimalik kasvatada koekultuurides. Praktilises diagnostikas kasutatakse siiski enamasti teisi meetodeid – viiruse antigeeni määramist hingamisteede sekreedis (IF, ELISA), viiruse nukleiinhapete määramist hingamisteede sekreedis (PCR) või antikehade (IgA, IgM) määramist vereseerumis.


iDevice ikoon Ravi ja profülaktika

Spetsiifiline ravi puudub. Raskema kliinilise pildiga haigeid tuleks jälgida hingamisprobleemide tekke suhtes ning vajadusel rakendada toetavat ravi.

Efektiivset vaktsiini ei ole.