Genoomi organisatsioon

Kindlaks on tehtud kahe Candida albicans tüve genoomi järjestused.
 
Tüve SC5314 genoom sekveneeriti Stanfordis (DNA Sequencing and Technology Center) 2004. a.
  
 
 
Tüve WO-1 genoomi järjestus tehti kindlaks MIT ja Harvardi Braod Instituudi teadlaste poolt 2009. a.
 
 
Genoomi järjestus on leitav andmebaasist Candida Genome Database CGD (http://www.candidagenome.org). CGD sisaldab nii C. albicans'i kui ka teiste Candida liikide genoomseid järjestusi (C. glabrata, C. parapsilosis, C. dubliniensis).
 
C. albicans diploidse genoomi suurus on ~30 Mb (haploidne genoom on suurusega 13,3-13,4 Mb sõltuvalt tüvest) ning koosneb 8 homoloogilise kromosoomi paarist. Ajalooliselt tähistatakse kromosoome 1-7 ja R. Genoom kodeerib 6100-6200 avatud lugemisraami.
 
C. albicans'i genoomi eripäraks on mittetraditsiooniline koodoni kasutus. Universaalses koodis kodeerib CUG aminohapet leutsiin. C. albicans genoomis kodeerib CUG koodon aminohapet seriin. Ka teised Candida liigid on selle poolest unikaalsed ning üheskoos moodustavad nad nn. CUG rühma. Sellesse rühma kuuluvad lisaks C. albicans'ile veel C. parapsilosis, C. tropicalis, C. dubliniensis, C. guilliermondii, C. lusitaniae ning Lodderomyces elongisporus ja Debaryomyces hansenii.
Võrreldes pagaripärmi genoomiga sisaldab C. albicans genoom vähemalt 21 suurt geeniperekonda, mis on iseloomulikud patogeensetele Candida liikidele. Need geeniperekonnad kodeerivad:
  • rakukesta valke: GPI-ankruga mannoproteiine, epiteelirakkudele kinnitumiseks vajalikke adhesiine (ALS geenid);
  • transmembraanseid transportereid: oligopeptiidi transportereid, aminohappe permeaase, superoksiid dismutaase, Fe-reduktaase;
  • sekreteeritavaid ensüüme: lipaase (LIP geenid), fosfolipaase, aspartüül proteaase.