Autoriõiguse sisu
Autoriõiguse sisu moodustavad autori isiklikud ehk moraalsed õigused ja autori varalised õigused.
Iga autorile kuuluv õigus väljendab teose praktilise kasutamise teatud viisi. Seetõttu on oluline teada autoriõiguste tähendust nii juhul, kui soovitakse teiste isikute teoseid kasutada kui ka juhul, kui antakse kasutada oma teoseid. See on tähtis lepingute sõlmimisel soovitud kokkulepete saavutamisel.
Isiklikud autoriõigused on AutÕS § 12 lg 1 (https://www.riigiteataja.ee/akt/128122011005) kohaselt:
- õigus teose autorsusele, so autori õigus esineda üldsuse ees teose loojana ja nõuda teose loomise fakti tunnustamist teose autorsuse seostamise teel tema isiku ja nimega teose mis tahes kasutamisel;
Autori isiklikud õigused on autorist lahutamatud ja seadus ei luba neid tehinguga üleandmise teel loovutada. Autor saab teose kasutajale anda loa ehk litsentsi isiklike autoriõiguste kasutamiseks.
Autori isiklikud õigused tööülesannete täitmise käigus loodud teose osas ülikoolile kui tööandjale autoriõiguse seaduse alusel üle ei lähe. Autori isiklike õiguste kasutamiseks peab ülikool autoriga sõlmima täiendava kokkuleppe.
Paljudel juhtudel soovitakse autorilt luba lisada teosele illustratsioone, eessõnasid, uusi osasid (õigus teose lisadele) või luba teost täiendad ja parandada (õigus teose täiendamisele). Näiteks on isikul, kellele kuuluvad autori varalised õigused (autor on need õigused loovutanud lepinguga või on need õigused läinud autori tööandjale sedause alusel), vajalik saada autorilt luba isiklike õiguste kasutamiseks. Vastasel juhul ei ole teose muutmine, täiendamine ega edasiarendamine võimalik.
Autor on avaldanud teose pseudonüümiga. Ajakirjanik on autori nime välja selgitanud ja avalikustanud selle avaldatud artiklis. Kas ja kui, siis millist isiklikku autoriõigust on ajakirjanik rikkunud?
Õppejõud koostas oma aine õpetamiseks e-õppematerjalid. Ülikool palus teisel õppejõul nimetatud e-õppematerjale muuta. Kas ülikool toimis õiguspäraselt?
Autori varalised õigused on AutÕS § 13 (https://www.riigiteataja.ee/akt/128122011005) kohaselt:
- õigus teose reprodutseerimisele, so õigus lubada või keelata teha oma teosest koopiaid;
- õigus teose levitamisele, so õigus teost või selle koopiaid müüa, laenutada, kinkida vms;
- õigus teost avalikult esitada;
- õigus teost tõlkida;
- õigus teha teosest kohandusi (adaptatsioone);
- õigus koostada ja välja anda kogumikke;
- õigus teost üldsusele näidata;
- õigus teost üldsusele edastada;
- õigus teha teos üldsusele kättesaadavaks.
Autori varalisi õigusi võib teistele isikutele loovutada või litsentseerida. Autori varalised õigused oma otseste tööülesannete täitmise käigus loodud teostele lähevad üle tööandjale.
Juhul, kui ülikool annab ülikooli töötaja poolt tööülesannete käigus loodud õppematerjali, andmebaasi vm teose tasu eest kasutada või loovutab autori varalised õigused tasu eest kolmandatele isikutele, jaotub intellektuaalomandi ärilisel eesmärgil kasutamisest saadav tulu vastavalt ülikoolis kehtivale korrale.