Täidise valmistamine

Täidise värv tuleks valida juba enne preparatsiooni, sest kuivades (süljest isoleerituna) hamba värv muutub. Värvi valik tehakse soovitavalt loomuliku, päevavalguse käes. Kui see ei ole võimalik, siis peaks vältima otseselt hambale langevat valgust (kohtvalgusti pööratakse tööväljalt eemale). Kõigil täidismaterjalide tootjatel on värvivõti, mille alusel valik tehakse. Eraldi peab valima emaili ja dentiinivärvi. Jälgi, et gingivaalsel on hamba värv tumedam (kuna emailikiht on õhem ja dentiin kumab enam läbi).


Allikas: http://www.dentalaegis.com/community/restorative/2012/02/single-shaded-
direct-anterior-composite-restorations-a-simplified-technique-for-enhanced-results

Happetöötlust ja adhesiivsüsteemi kasutamine toimuvad tavapärasel viisil. Oluline on ennetada gingivaalset täidise ülemäära. Selleks kasutatakse matriitsi, mis fikseeritakse kiilu abil. Komposiidi asetamisel eeshambasse (III ja IV klass) eelistatakse polüestrist läbipaistvat matriitsiriba (fotol).


Allikas: http://www.dentalaegis.com/community/restorative/2012/02/single-shaded-
direct-anterior-composite-restorations-a-simplified-technique-for-enhanced-results

Riba viiakse hamba kahjustunud külje ja naaberhamba vahesse. Kiil, millega riba vastu hammast surutakse, asetatakse kas fatsiaalselt või lingvaalselt. Lingvaalset asetust eelistatakse, kuna see aitab hõlpsamini taastada hammaste aproksimaalse pinna esialgset anatooomilist kuju. Kui kaviteet paikneb enam lingvaalsel, asetatakse kiil suunaga fatsiaalselt lingvaalsele ja vastupidi. Kiil ei tohi täidise valmistamist takistada ja samas peab maksimaalselt riba fikseerima vastu kaviteedi gingivaalset äärt.

Komposiit viiakse kaviteeti portsjonitena, iga kihti valgustades. Riba peab olema täidise valmistamise ajal hammaste vahel ja seda kasutatakse täidise modelleerimisel. Kui täidise kiht on kaviteedis, venitatakse riba üle bukaalse pinna ja polümeriseeritakse täidismaterjal valguslambi abil läbi riba.

Suurem täidis valmistatakse mitmes osas, kombineerides omavahel emaili ja dentiini toone. Täidise kontakti saavutamine kõrvalhambaga on lihtsam, kui alustada täidise modelleerimisega palatinaalsest küljest (emailitoon). Teise etapina asendatakse dentiini tooniga eemaldatud dentiiniosa ja lõpetatakse fatsiaalsel pinnal täidise kihiga (uuesti emailitoon).


Täidise nurka modelleerides jälgi, et kõigil intsisiividel (eriti ülemistel) on hästi väljendunud nurgatunnus (mesiaalne ja distaalne on erineva kujuga). "Spikriks" saab võtta teise lõualuupoole hamba või pead nurka taastades arvestama hamba anatoomiaga.

Väikese (alla 2 mm sügavuse) kaviteedi korral viiakse täidismaterjal kaviteeti korraga, ühe kihina. Valgustatakse esmalt labiaalselt ja seejärel lingvaalselt. Matriitsriba hoitakse valgustamise ajal vastu hambapinda, et anda täidisele soovitud kumerused (vaata videot).

Kui täidis on hästi modelleeritud ja vormimisel kasutatakse abivahendina plastikriba, on viimistlemise vajadus minimaalne. Kopeerpaberiga kontrollitakse oklusiooni.

iDevide ikoon Kas sa tead?

Miks loetakse esihammaste taastamist raskeks ülesandeks?

iDevice ikoon Jäta meelde!

Esihamba täidis esitab kõrgeid esteetilisi nõudmiseid ja vajab väga head täidise modelleerimist.

Täidise värv määratakse niiskel hambal loomuliku päevavalguse käes. Eristatakse emaili ja dentiinitooni.